Polska - atrakcyjny kraj dla inwestorów

2010-01-25 10:13
Konferencja - V Forum Outsourcingu
Autor: Emilia Wiśniewska

Podczas V Forum Outsourcingu, które rozpoczął swoim przemówieniem wiceminister gospodarki Rafał Baniak, przedstawiono atuty Polski w sektorze inwestycji KPO (Knowledge Process Outsourcing), poruszono m.in. tematy związane z edukacją ściśle łączącą się z zatrudnieniem młodych ludzi w Polsce i gospodarką kraju.

V Forum Outsourcingu odbyło się 19 stycznia 2010 r. i zainaugurowane zostało przez wiceministra gospodarki Rafała Baniaka, który przytoczył słowa inwestorów zagranicznych z sektora usług - wysokie kwalifikacje pracowników, dobry klimat inwestycyjny, a także obserwowany ostatnio przyrost powierzchni biurowych. Są to atuty Polski, które bez wątpienia wskazują na pozytywny wizerunek i wyjaśniają zainteresowanie inwestorów naszym krajem.
Panel dyskusyjny rozpoczął się wystąpieniem gościa specjalnego z Indii - Anupam Prakash z Hewitt Associates India przedstawił prezentację na temat gospodarki opartej na wiedzy, pt. Edukacja - Zatrudnienie - Gospodarka: wzajemne korzyści.

Tematem przwodnim był jednak Knowledge Process Outsourcing (KPO*), czyli dyskusja o tym, czy Polska ma szansę na przyciąganie tego typu inwestycji. Specjaliści z Ernst & Young mówili o dużym zainteresowaniu Polską ze strony zagranicznych inwestorów z sektorów badawczo-rozwojowych. Wg nich dobra passa będzie trwać dalej w 2010 roku. Potwierdził tę opinię Robert Seges (kierownik Wydziału Usług Departamentu Inwestycji Zagranicznych, PAIiIZ). Wspomniał jednak o konkurencji ze strony krajów takich, jak Filipiny, Indie czy Egipt. W okresie spowolnienia gospodarczego inwestorzy zwrócili swoje spojrzenia w stronę tych krajów, również Polski, kryzys zmusił ich do poszukiwania rynków, na których mogą się jeszcze rozwijać. Stąd właśnie wynika dobra sytuacja Polski w tym okresie. Należy jednak liczyć się z tym, że kolejne inwestycje niekoniecznie trafią do kraju nad Wisłą, a do wspomnianej konkurencji.

Wiceminister Rafał Baniak wspominał również o zaangażowaniu rządu w tworzenie korzystnych warunków funkcjonowania firm zagranicznych w Polsce: 
- Proponujemy przede wszystkim system zachęt inwestycyjnych, w postaci programów operacyjnych, specjalnych stref ekonomicznych, czy też zmian upraszczających prawo gospodarcze, jak choćby Pakiet na rzecz przedsiębiorczości.

Na Forum szansę zaprezentowania się miały dwa miasta, Kraków i Gdańsk. Wg ekspertów z PAIiIZ w Polsce mamy kapitał ludzki na wysokim poziomie, co dziesiąty student w Europie jest Polakiem. Miasta myślące o rozwoju to m.in. Gdańsk, Wrocław, Łódź. Bazujemy często na reinwestycjach, co jest także pozytywnym aspektem pod względem rozwoju, nie tylko tych największych miast.
Gdańsk zaprezentował wiceprezydent miasta Andrzej Bojanowski. Przedstawił dokonania władz, w swojej prezentacji pokazał jak rozwija się Gdańsk i jakich inwestorów pozyskało miasto w ostatnich latach. Podobnie zaprezentował się Kraków. Przedstawicielem miasta była Monika Piątkowska, pełnomocnik prezydenta Miasta Krakowa ds. Marki Kraków oraz dyrektor wydziału Strategii i Rozwoju Miasta. Zaprezentowała miasto również z jak najlepszej strony, nie pomijając nawet atrakcji turystyczno-rekreacyjnych.
- Od kilku lat realizujemy konsekwentną politykę promowania miasta jako najlepszego miejsca pod inwestycje BPO** - mówi Monika Piątkowska.
W części konferencji poświęconej barierom rozwoju BPO w Polsce wzięli udział przedstawiciele miast, uczelni (SGH) oraz branż zainteresowanych (BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego). Prelegenci zgłaszali swoje uwagi, głównie nieporozumienia na linii samorządy-uczelnie, nieznajomość procesów i obawy przed przystępowaniem do działań BPO. Nie wszyscy jednak widzieli tylko ciemne barwy. Sebastian Bedekier, dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Inwestycji w Poznaniu, mówił o pozytywnych aspektach rynku, a także o rozwoju miasta, które reprezentował.


* KPO - Knowledge Process Outsourcing - Outsourcing procesów wiedzy, KPO ma duży potencjał, ponieważ nie ogranicza się tylko do technologii informacyjnych (IT), ale obejmuje także takie sektory jak: procesy prawne, patenty, zarządzanie wiedzą, rozwój aplikacji, badania naukowe i analizy biznesowe, badania rynku, badanie kliniczne, a nawet działalność wydawniczą i usługi inżynierskie. O KPO można mówić w przypadku, gdy outsourcowane procesy wymagają zaawansowanej, analitycznej interpretacji, specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Kolebką KPO są Indie. (outsourcing.pl)
** BPO - Business Process Outsourcing - W Polsce sektor BPO zaczął się rozwijać ok. osiem lat temu, głównie w formie międzynarodowych centrów usług z zakresu księgowości i finansów, usług typu IT ale również prac badawczo - rozwojowych. Głównymi atutami Polski w przyciąganiu tego typu projektów jest dobry klimat inwestycyjny, wyjątkowo wysokie kwalifikacje polskich pracowników oraz rozwój nowoczesnego rynku biurowego. (PAIiIZ)

Rafał Baniak, wiceminister gospodarki, mówi o atutach Polski
Autor: Roadshow
Konferencja - V Forum Outsourcingu
Autor: Emilia Wiśniewska



V Forum Outsourcingu BPO (business process outsourcing) - Polska Europejskim Rajem Usługowym zostało zorganizowane przez Roadshow Polska we współpracy z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Ernst & Young, Forbes oraz Krajową Izbą Gospodarczą. Katalog Inwestycje Budowlane-murator oraz serwis www.muratorplus.pl objęły patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany