Polish Investforum 2010 w Gdańsku: energia odnawialna i infrastruktura w Polsce
W Obecnie na inwestorów czeka zdecydowanie lepsza infrastruktura nizeli 20 lat temu, jednakże potrzebne jest wspólne działanie rządu, biznesu, i samorządów regionalnych, aby skutecznie promować napływ do Polski inwestorów zagranicznych, co potwierdzili przedstawiciele samorządu gospodarczego. Wiceminister Gospodarki potwierdził, iż niebawem rozpoczną się za ponad 300 mln zł, pochodzące z kasy unijnej akcje promujące rodzimy biznes i Polskę jako kraj do inwestowania.
Wśród tematów Polish Investforum 2010 znalazły się m.in. energia odnawialna, kwestia nowej perspektywy finansowej UE, infrastruktura w Polsce, rynek nieruchomości, postępy projektu EURO 2012, rynek outsourcingu w Polsce oraz bardzo ciekawe wystąpienia inwestorów zagranicznych: inwestorów z Indii z firmy ArcelorMittal, HCL Poland oraz inwestorów z Portugalii – Jeronimo Martins Group i EDP Renewable.
Uczestnicy zastanawiali się podczas forum m.in. jak będzie wyglądała "era pooperacyjna" w Polsce, jaka jest pozycja Polski w Europie i w świecie, dyskutowano o rosnącej roli Indii w globalnej gospodarce i gospodarce Polski, odnawialnych źródłach energii, infrastrukturze transportowej i o przyciąganiu inwestorów do regionów naszego kraju.
Kiedy UE przestanie dokładać...
W wypowiedziach panelistów dużo miejsca zajmował zbliżający się małymi krokami koniec obecnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.
- Wyzwaniem będzie utrzymanie obecnego tempa wzrostu gospodarczego i konsumpcji środków unijnych – mówił Aleksandrowicz, prezes InvestGDA, agencji odpowiedzialnej za przyciąganie do Gdańska inwestorów.
W jego opinii, barierą w rozwoju nowoczesnych regionów jest wciąż zbyt "sektorowe" podejście państwa do gospodarki. Wskazywał tu na przykład lotnisk regionalnych, które dopiero po przekazaniu inicjatywy samorządom zaczęły intensywnie się rozwijać, rezygnując z dławiącego je "warszawo-centrycznego" modelu rozwoju. Podobne przemiany zaczynają występować na kolei (choć tu jeszcze wiele pozostaje do zrobienia), ale wciąż najwięcej do zrobienia pozostaje w przypadku portów. Jak zauważył Alan Aleksandrowicz – "wciąż największym polskim portem pozostaje Hamburg...".
Także polscy samorządowcy coraz częściej zastanawiają się, jak będzie wyglądała "era pooperacyjna", czyli czas, gdy skończą się pieniądze z obecnych programów operacyjnych. Obrazowego porównania użył tu Maciej Grześkowiak, wiceprezydent Bydgoszczy:
- Już wkrótce przyjdzie rzeczywistość i powie sprawdzam!.
W jego opinii, najlepszą weryfikacją skuteczności działań prowadzonych przez samorządy będzie to, czy unijne inwestycje zdołają w dłuższej perspektywie przyciągać kapitał inwestorów. Bydgoski samorządowiec zachęcał do zastanowienia się szczególnie nad losem licznych unijnych inwestycji, które poprawiają komfort życia mieszkańców miasta (hale sportowe, obiekty kultury itd.), ale jednocześnie są kosztowne w bieżącym zarządzaniu.
- Czy starczy nam pieniędzy na ich utrzymanie? Czy będą wystarczającym autem, przyciągającym do miasta inwestorów – zastanawiał się Maciej Grześkowiak i przekonywał, że unijne środki warto przede wszystkim wykorzystać do rozwoju innowacyjnego potencjału miasta.
W przypadku Bydgoszczy ma to być przede wszystkim rozwój telemedycyny. Miejmy nadzieję, że Polska nie podzieli losu Portugalii – pięknego kraju, który dzięki unijnemu wsparciu ma dziś niezłą infrastrukturę, ale jednocześnie należy do unijnych maruderów, jeśli chodzi o rozwój gospodarki czy innowacje.
Do tego wątku nawiązał też gość międzynarodowy forum - dr Nicholas Spiro z Wielkiej Brytanii, ekspert w zakresie rozwijających się gospodarek ( Rosja i Europa Centralna i Wsch.), m.in. korespondent gazety “The Economist” w zakresie finansów i biznesu. Zwrócił on uwagę na niepokojącą tendencję. Transfery z Unii Europejskiej będą odpowiadały za 3,3 proc. polskiego PKB w latach 2009-2015. To niewiele mniej, niż przyniosły Polsce bezpośrednie inwestycje zagraniczne w ciągu ostatnich lat (3,7 proc.). W opinii dr. Spiro to niebezpieczna tendencja, a Polska powinna się starać, by inwestycje zagraniczne miały znacznie większy wpływ na gospodarkę niż "darowane” pieniądze z Brukseli.
Energetyka wciąż problematyczna
Ciekawy był m.in. również panel poświęcony odnawialnym źródłom energii. Cóż, jeszcze długo – o ile w ogóle – nie będziemy pod tym względem drugą Skandynawią. Zdaniem uczestników dyskusji, realną zmianą w polskim bilansie energetycznym na korzyść OZE byłaby tylko budowa drugiej obok włocławskiej elektrowni wodnej na Wiśle, co z kolei jest inwestycją mocno kontrowersyjną z ekologicznego punktu widzenia. Zresztą i elektrownia we Włocławku wymaga dziś pilnego remontu, co z kolei wiąże się z "wydatkami idącymi w miliardy”. Problem, a raczej problemy, mamy też z energetyką wiatrową. Ciekawą kwestią jest na przykład to, jak liczyć podatek od nieruchomości w przypadku farmy wiatrowej – czy osobno od powierzchni podstawy każdej turbiny, czy łącznie, od całej farmy? Paneliści zwrócili też uwagę na to, że zbyt często polskie farmy wiatrowe wyposażane są w używane, przestarzałe turbiny wiatrowe sprowadzane z Zachodu, co oznacza ich niższą wydajność, a co za tym idzie – mniejszą opłacalność inwestycji w długim terminie.
Polish Investforum
Polish Investforum to pierwszy w Polsce cykl konferencji prezentujących zagranicznym podmiotom możliwości inwestycyjne w naszym kraju oraz przybliżających uczestnikom możliwości i perspektywy rozwoju polskiej gospodarki w najbliższych latach. Głównym celem Forum jest promocja wizerunku Polski oraz pokazanie jej atrakcyjności dla lokalizacji inwestycji zagranicznych. Forum umożliwia również promocję poszczególnych regionów kraju, w tym miast, specjalnych stref ekonomicznych, parków technologicznych, agencji rozwoju oraz ich ofert inwestycyjnych, a także firm oferujących współpracę inwestorom.
Polish Investforum 2010 (4-6 listopada 2010 r., Gdańsk) zostało zorganizowane przez Roadshow Polska wraz z Ministerstwem Gospodarki, Krajową Izbą Gospodarczą, Marszałkiem Województwa Pomorskiego, Prezydentem Miasta Gdańska, Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego InvestGDA oraz we współpracy z PAIiIZ w gmachu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.
Wśród licznej grupy prelegentów na forum m.in. przybyli: Rafał Baniak (Podsekretarz Stanu, Minister Gospodarki), Igor Mitroczuk (Naczelnik Wydziału Promocji Gospodarki), Janusz Piechociński (Poseł PSL), Andrzej Arendarski (Prezes, Krajowa Izba Gospodarcza ), Andrzej Bojanowski (Wiceprezydent, Urząd Miasta Gdańsk), Mieczysław Struk (Marszałek Województwa Pomorskiego), Sławomir Majman (Prezes, PAIiIZ), Jan Borkowski ( Sekretarz Stanu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ), Jarosław Pawłowski ( Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego), Prezydenci Miast: UM Białegostoku – dr.hab. Tadeusz Truskolaski oraz UM Bydgoszczy – Wiceprezydent Maciej Grześkowiak, Tadeusz Mosz (Dziennikarz, TVP), Thomas Laursen (Country Manager of Poland & Baltic Countries, Bank Światowy).