Polimex-Mostostal zwiększa możliwości eksportowe

2009-12-02 19:50

...wysokomarżowej produkcji stalowej. Spółka Energomontaż Północ SA, należąca do Grupy Polimeksu-Mostostal, nabyła 26 listopada 2009 r. za ponad 33 mln zł część majątku Stoczni Gdynia – tzw. "Zespół nr 4" składający się m.in. z suchego doku i dostępu do nabrzeża. Teren wyposażony jest w suwnicę i dźwigi.

Polimex-Mostostal, który w wyniku dynamicznie realizowanego procesu restrukturyzacji Grupy, inkorporuje w I półroczu 2010 r. Energomontaż Północ do swojej struktury, w szerokim zakresie wykorzysta zakupione nabrzeże i urządzenia stoczni.

Grupa Polimex-Mostostal produkuje i dostarcza rozległe spektrum zaawansowanych technologicznie, wielkogabarytowych konstrukcji stalowych dla odbiorców na całym świecie, w kluczowych dla gospodarki sektorach energetyki, chemii i petrochemii. W szczególności dotyczy to produkowanych i eksportowanych w Grupie przez:

  • Energomontaż Północ Gdynia - urządzeń i konstrukcji dla projektów typu off shore (m.in. platform wiertniczych, elementów ferm wiatrowych),
  • Naftobudowę Kraków - ciężkich elementów pieców technologicznych, 
  • Fabrykę Kotłów Sefako - kotłów energetycznych na różne paliwa, 
  • Polimex-Mostostal – wielkogabarytowych, skomplikowanych konstrukcji stalowych dla stoczni, elektrowni i in. zakładów przemysłowych, a także elementów mostów i wiaduktów.

- Własne nabrzeże portowe, zaadaptowane do specyficznych potrzeb Grupy, znacząco ułatwi przygotowanie konstrukcji i urządzeń do wysyłki, skróci czas dostaw do klienta oraz czas montażu elementów na miejscu u odbiorcy oraz obniży koszty z tym związane. Dotychczas Grupa korzystała w tym zakresie z wynajmowanej infrastruktury portowej, co wiązało się z pewnymi utrudnieniami oraz wyższymi kosztami – informuje prezes zarządu Konrad Jaskóła. - Nabyte w ten sposób nabrzeże portowe pozwoli Energomontażowi Gdynia na zlokalizowanie tam produkcji urządzeń, który dotychczas korzystał z dzierżawionego nabrzeża. Ponadto stwarza to możliwość scalania produkcji eksportowej na terenie Polski. Jest to zgodne ze światowymi trendami, aby maksymalne prefabrykować urządzenia i konstrukcje przed wysyłką do zmawiającego. Stanowi to nową jakość, która znakomicie usprawnia końcowy montaż u odbiorcy. W ten sposób nabrzeże wykorzystają spółki Grupy takie jak: Naftobudowa, Nafroremont, Sefako jak również Polimex-Mostostal w zakresie eksportu wielkich konstrukcji sferycznych, aparatów o dużych gabarytach i in. konstrukcji stalowych. Ponadto, suchy dok daje możliwość rozszerzenia zakresu naszych usług o remonty i złomowanie statków. To z kolegi stwarza potencjalne możliwości w zakresie zorganizowania dodatkowych miejsc pracy dla stoczniowców – konkluduje prezes Jaskóła.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej