Polimex-Mostostal zwiększa możliwości eksportowe

2009-12-02 19:50

...wysokomarżowej produkcji stalowej. Spółka Energomontaż Północ SA, należąca do Grupy Polimeksu-Mostostal, nabyła 26 listopada 2009 r. za ponad 33 mln zł część majątku Stoczni Gdynia – tzw. "Zespół nr 4" składający się m.in. z suchego doku i dostępu do nabrzeża. Teren wyposażony jest w suwnicę i dźwigi.

Polimex-Mostostal, który w wyniku dynamicznie realizowanego procesu restrukturyzacji Grupy, inkorporuje w I półroczu 2010 r. Energomontaż Północ do swojej struktury, w szerokim zakresie wykorzysta zakupione nabrzeże i urządzenia stoczni.

Grupa Polimex-Mostostal produkuje i dostarcza rozległe spektrum zaawansowanych technologicznie, wielkogabarytowych konstrukcji stalowych dla odbiorców na całym świecie, w kluczowych dla gospodarki sektorach energetyki, chemii i petrochemii. W szczególności dotyczy to produkowanych i eksportowanych w Grupie przez:

  • Energomontaż Północ Gdynia - urządzeń i konstrukcji dla projektów typu off shore (m.in. platform wiertniczych, elementów ferm wiatrowych),
  • Naftobudowę Kraków - ciężkich elementów pieców technologicznych, 
  • Fabrykę Kotłów Sefako - kotłów energetycznych na różne paliwa, 
  • Polimex-Mostostal – wielkogabarytowych, skomplikowanych konstrukcji stalowych dla stoczni, elektrowni i in. zakładów przemysłowych, a także elementów mostów i wiaduktów.

- Własne nabrzeże portowe, zaadaptowane do specyficznych potrzeb Grupy, znacząco ułatwi przygotowanie konstrukcji i urządzeń do wysyłki, skróci czas dostaw do klienta oraz czas montażu elementów na miejscu u odbiorcy oraz obniży koszty z tym związane. Dotychczas Grupa korzystała w tym zakresie z wynajmowanej infrastruktury portowej, co wiązało się z pewnymi utrudnieniami oraz wyższymi kosztami – informuje prezes zarządu Konrad Jaskóła. - Nabyte w ten sposób nabrzeże portowe pozwoli Energomontażowi Gdynia na zlokalizowanie tam produkcji urządzeń, który dotychczas korzystał z dzierżawionego nabrzeża. Ponadto stwarza to możliwość scalania produkcji eksportowej na terenie Polski. Jest to zgodne ze światowymi trendami, aby maksymalne prefabrykować urządzenia i konstrukcje przed wysyłką do zmawiającego. Stanowi to nową jakość, która znakomicie usprawnia końcowy montaż u odbiorcy. W ten sposób nabrzeże wykorzystają spółki Grupy takie jak: Naftobudowa, Nafroremont, Sefako jak również Polimex-Mostostal w zakresie eksportu wielkich konstrukcji sferycznych, aparatów o dużych gabarytach i in. konstrukcji stalowych. Ponadto, suchy dok daje możliwość rozszerzenia zakresu naszych usług o remonty i złomowanie statków. To z kolegi stwarza potencjalne możliwości w zakresie zorganizowania dodatkowych miejsc pracy dla stoczniowców – konkluduje prezes Jaskóła.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej