Polacy na duńskich budowach

2009-12-07 12:43
Polacy na duńskich budowach
Autor: brak danych

Nie kodeks pracy, ale dobrowolne umowy między pracodawcami i związkami zawodowymi są podstawą kształtowania stosunków pracy w Danii. Chcesz wiedzieć więcej o specyficznym duńskim rynku pracy, na którym jest już około 700 polskich firm z sektora budowlanego - odwiedź stronę workinfo.dk - wielojęzyczny, międzynarodowy portal informacyjny dla zagranicznych przedsiębiorstw oraz pracowników. 

Workinfo.dk został utworzony w roku 2009 w wyniku współpracy Duńskiego Zrzeszenia Budownictwa (Dansk Byggeri), Związku ds. Przemysłu Drzewnego i Budownictwa (TIB) oraz Zjednoczonej Federacji Duńskich Pracowników (3F).

Portal zawiera informacje przydatne polskim przedsiębiorstwom i pracownikom planującym podjęcie pracy w sektorze budowlanym w Danii, jak również instytucjom i organizacjom, które zajmują się sprawami związanymi i z zatrudnieniem polskich pracowników oraz współpracą polskich firm budowlanych z wykonawcami za granicą. Portal workinfo.dk powstał w celu wyjaśnienia reguł rządzących duńskim rynkiem pracy. Można tu znaleźć informacje dostępne w języku polskim, pochodzące od poszczególnych organizacji i instytucji odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie rynku pracy w Danii.

Polacy na duńskich budowach
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło

Strony portalu są wypełnione wieloma praktycznymi informacjami dotyczącymi warunków zatrudnienia, w tym także przepisów podatkowych (podatek dochodowy, podatek VAT). Informują również o kursach i szkoleniach kierowanych do pracodawców i pracowników z zagranicy. Za pośrednictwem portalu można zadawać pytania, a odpowiedzi na najbardziej nurtujące problemy będą udostępnianie również innym czytelnikom.

Na inaugurację polskiej edycji portalu - 2 grudnia 2009 r. - zaproszono przedstawicieli Wojewódzkich Urzędów Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz stowarzyszeń zawodowych i organizacji zrzeszających pracodawców prywatnych w Polsce. Twórcy portalu - Kate K. Christensen, Peter Hoogaard Nielsen (z TIB) oraz Børge Elgard i Søren Lange Nielsen (przedstawiciele Dansk Byggeri) - przedstawili cele i zadania tego projektu oraz udzielili odpowiedzi na szereg pytań z sali. Spotkanie przygotował i prowadził Søren Juul Jørgensen, radca handlowy Ambasady Królestwa Danii.

Zainteresowane portalem powinny być przede wszystkim osoby oraz specjalistyczne firmy budowlane zamierząjace uczestniczyć w duńskim rynku pracy. Do tej pory jest zarejestrowanych w Danii około 700 polskich przedsiębiorstw (na ogólną liczbę 2500 działających tam zagranicznych firm budowlanych). Liczbę wszystkich zagranicznych pracowników zatrudnionych w budownictwie szacuje się na 40 tys. (na około 160 tys. osób zatrudnionych obecnie w duńskim sektorze budowlanym; w czasie trwania boomu budowlanego było ich prawie 200 tys.) Pracowników planujących pracę w sektorze budowlanym portal przygotowuje na spotkanie ze specyficznym duńskim rynkiem pracy. W jednym miejscu zebrano wszystkie istotne dane pochodzące od poszczególnych organizacji rynku pracy oraz urzędów państwowych.
Znajdują się tu informacje o duńskich przepisach oraz wskazówki dotyczące:

 • rejestracji w Danii,
 • warunków zatrudnienia,
 • przepisów podatkowych,
 • świadczeń emerytalnych,
 • przepisów dotyczących urlopów oraz dni świątecznych,
 • bezpieczeństwa i higieny pracy,
 • ubezpieczeń i świadczeń socjalnych.

Ponadto zebrano tutaj wiele innych interesujących i pożytecznych funkcji. Można:

 • poznać najnowsze wiadomości,
 • przejrzeć ofertę aktualnych szkoleń i zgłosić się na nie on-line,
 • pobrać różne broszury i publikacje on-line,
 • znaleźć słownik z wyjaśnieniami najważniejszych fachowych wyrażeń i poznać różnego rodzaju zwroty, np. ułatwiające rozmowy z duńskimi urzędnikami,
 • otrzymać odpowiedzi na pytania związane z przepisami i pracą w sektorze budowlanym w Danii.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej