Polacy na duńskich budowach

2009-12-07 12:43
Polacy na duńskich budowach
Autor: brak danych

Nie kodeks pracy, ale dobrowolne umowy między pracodawcami i związkami zawodowymi są podstawą kształtowania stosunków pracy w Danii. Chcesz wiedzieć więcej o specyficznym duńskim rynku pracy, na którym jest już około 700 polskich firm z sektora budowlanego - odwiedź stronę workinfo.dk - wielojęzyczny, międzynarodowy portal informacyjny dla zagranicznych przedsiębiorstw oraz pracowników. 

Workinfo.dk został utworzony w roku 2009 w wyniku współpracy Duńskiego Zrzeszenia Budownictwa (Dansk Byggeri), Związku ds. Przemysłu Drzewnego i Budownictwa (TIB) oraz Zjednoczonej Federacji Duńskich Pracowników (3F).

Portal zawiera informacje przydatne polskim przedsiębiorstwom i pracownikom planującym podjęcie pracy w sektorze budowlanym w Danii, jak również instytucjom i organizacjom, które zajmują się sprawami związanymi i z zatrudnieniem polskich pracowników oraz współpracą polskich firm budowlanych z wykonawcami za granicą. Portal workinfo.dk powstał w celu wyjaśnienia reguł rządzących duńskim rynkiem pracy. Można tu znaleźć informacje dostępne w języku polskim, pochodzące od poszczególnych organizacji i instytucji odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie rynku pracy w Danii.

Polacy na duńskich budowach
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło

Strony portalu są wypełnione wieloma praktycznymi informacjami dotyczącymi warunków zatrudnienia, w tym także przepisów podatkowych (podatek dochodowy, podatek VAT). Informują również o kursach i szkoleniach kierowanych do pracodawców i pracowników z zagranicy. Za pośrednictwem portalu można zadawać pytania, a odpowiedzi na najbardziej nurtujące problemy będą udostępnianie również innym czytelnikom.

Na inaugurację polskiej edycji portalu - 2 grudnia 2009 r. - zaproszono przedstawicieli Wojewódzkich Urzędów Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz stowarzyszeń zawodowych i organizacji zrzeszających pracodawców prywatnych w Polsce. Twórcy portalu - Kate K. Christensen, Peter Hoogaard Nielsen (z TIB) oraz Børge Elgard i Søren Lange Nielsen (przedstawiciele Dansk Byggeri) - przedstawili cele i zadania tego projektu oraz udzielili odpowiedzi na szereg pytań z sali. Spotkanie przygotował i prowadził Søren Juul Jørgensen, radca handlowy Ambasady Królestwa Danii.

Zainteresowane portalem powinny być przede wszystkim osoby oraz specjalistyczne firmy budowlane zamierząjace uczestniczyć w duńskim rynku pracy. Do tej pory jest zarejestrowanych w Danii około 700 polskich przedsiębiorstw (na ogólną liczbę 2500 działających tam zagranicznych firm budowlanych). Liczbę wszystkich zagranicznych pracowników zatrudnionych w budownictwie szacuje się na 40 tys. (na około 160 tys. osób zatrudnionych obecnie w duńskim sektorze budowlanym; w czasie trwania boomu budowlanego było ich prawie 200 tys.) Pracowników planujących pracę w sektorze budowlanym portal przygotowuje na spotkanie ze specyficznym duńskim rynkiem pracy. W jednym miejscu zebrano wszystkie istotne dane pochodzące od poszczególnych organizacji rynku pracy oraz urzędów państwowych.
Znajdują się tu informacje o duńskich przepisach oraz wskazówki dotyczące:

 • rejestracji w Danii,
 • warunków zatrudnienia,
 • przepisów podatkowych,
 • świadczeń emerytalnych,
 • przepisów dotyczących urlopów oraz dni świątecznych,
 • bezpieczeństwa i higieny pracy,
 • ubezpieczeń i świadczeń socjalnych.

Ponadto zebrano tutaj wiele innych interesujących i pożytecznych funkcji. Można:

 • poznać najnowsze wiadomości,
 • przejrzeć ofertę aktualnych szkoleń i zgłosić się na nie on-line,
 • pobrać różne broszury i publikacje on-line,
 • znaleźć słownik z wyjaśnieniami najważniejszych fachowych wyrażeń i poznać różnego rodzaju zwroty, np. ułatwiające rozmowy z duńskimi urzędnikami,
 • otrzymać odpowiedzi na pytania związane z przepisami i pracą w sektorze budowlanym w Danii.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej