Pod Srebrnym Parasolem

2009-02-19 9:50
Gala KIG
Autor: Fakro Uhonorowani Srebrnymi Parasolami. Wręczenia nagród Krajowej Izby Gospodarczej dokonał Prezydent Lech Wałęsa.

Krajowa Izba Gospodarcza wyróżniła osoby, których działalność w sposób szczególnie pozytywny odcisnęła się na funkcjonowaniu współczesnej gospodarki. Nagrody KIG Złote Parasole odebrał Prezydent Lech Wałęsa oraz prof. Leszek Balcerowicz. Srebrny Parasol trafił m.in. do Ryszarda Florka za zbudowanie polskiej firmy globalnej oraz Jana Łuczaka za innowacyjne działania na rzecz rozwoju infrastruktury budowlanej.

Uroczysta Gala Samorządu Gospodarczego zorganizowana z okazji jubileuszu upamiętniającego 200-lecie powstania na ziemiach polskich pierwszych Rad Handlowych, dających początek samorządowi gospodarczemu, odbyła się 12 lutego w Warszawie. Obchody te połączono z 20-leciem Krajowej Izby Gospodarczej.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele świata polityki, dyplomacji, mediów, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele samorządu gospodarczego z całej Polski. Tematem przewodnim jubileuszowego forum był temat – znak czasów: "Szanse w dobie kryzysu".
- Jeśli Polska utrzyma w tym roku chociażby 2% wzrost, to w stosunku do ogarniętych recesją sąsiadów będziemy "tygrysem czasów kryzysu" - powiedział prof. Leszek Balcerowicz, jeden z nielicznych, który dostrzega w zawirowaniach światowej gospodarki możliwości sukcesu dla Polski.

Prezydent Lech Wałęsa został uhonorowany przez KIG Złotym Parasolem za determinację we wprowadzaniu Polski na drogę przemian wolnorynkowych, zaś prof. Leszek Balcerowicz za przemianę polskiej gospodarki. Srebrne Parasole otrzymali wybitni przedsiębiorcy, w tym prezes Ryszard Florek, twórca sukcesu firmy Fakro - zaliczanej dzisiaj do grona nielicznych polskich firm globalnych oraz Jan Łuczak, prezes Dolnośląskich Surowców Skalnych Sp. z o.o. – za innowacyjne działania na rzecz rozwoju infrastruktury budowlanej.

Fakro to najbardziej innowacyjna polska firma i najszybciej rozwijający się producent okien dachowych na świecie - obecnie ma ok. 15% udział w rynku światowym pod względem sprzedaży. Firma powstała w 1991 roku, jest spółką prywatną, opartą w 100% na kapitale polskim. Okna dachowe Fakro sprzedawane są w 40 krajach świata.
Grupa Fakro zatrudnia na świecie ponad 3000 pracowników, ma 15 własnych zagranicznych firm m.in. w USA, Anglii, Niemczech, Francji, Holandii, Rosji, na Ukrainie, Węgrzech, Słowacji i w Chinach. Firma ma nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy i jest autorem wielu nowatorskich rozwiązań chronionych patentami oraz kilkudziesięciu zgłoszeń patentowych. Fakro eksportuje do wielu krajów świata nie tylko okna dachowe, ale także myśl twórczą polskich inżynierów i konstruktorów, rozwiązania techniczne - firma znajduje się w pierwszej trójce najbardziej innowacyjnych firm polskich.

Dolnośląskie Surowce Skalne Sp. z o.o. to polska firma powołana w celu udokumentowania, a następnie eksploatacji złoża amfibolitu Piława Górna. Przygotowanie projektu uruchomienia kopalni spółka rozpoczęła w roku 2001, a zakończyła w sierpniu 2006. Udokumentowane zasoby wynoszą około 100 mln ton. Łączny koszt pierwszego etapu inwestycji zamknął się kwotą około 45 mln zł. Drugi etap budowy zakładu produkcji kruszyw łamanych "Piława Górna" trwał od listopada 2007 do końca 2008 roku. Objął budowę stacjonarnego zakładu przeróbczego, przyłącza energetycznego, własnej bocznicy kolejowej oraz uzupełniających obiektów infrastrukturalnych. Obecnie to jeden z największych i najnowocześniejszych zakładów przeróbczych w Europie o zdolnościach produkcyjnych ok. 4 mln ton rocznie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej