PLGBC: Green Building Night – Ekologiczne Biura

2010-01-15 10:43
PLGBC
Autor: PLGBC

18 stycznia 2010 r. Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego – Polish Green Building Council (PLGBC) organizuje spotkanie informacyjno-networkingowe PLGBC Green Building Night. Prelegenci z USA, Polski i Włoch zaprezentują najnowsze informacje o LEED, EU GreenBuilding Programme oraz zmianach w przepisach unijnych na temat raportowania CO2.

Jest to pierwsze spotkanie z planowanej serii kwartalnych spotkań typu PLGBC Green Building Night. Tematem tego wydarzenia są ekologiczne biura. Wykład na temat EU GreenBuilding zostanie zaprezentowany przez Piotra Srokosza ze spółki Skanska, pierwszej w Polsce firmy, która uzyskała ten certyfikat dla 2 swoich obiektów. Podczas prezentacji różnic pomiędzy LEED-NC, LEED-EB oraz LEED-CS, Agnes Vorbrodt-Schurma, specjalista do spraw certyfikacji wielokryterialnych LEED, BREEAM oraz Advanced Buildings z firmy VvS / Architects & Consultants, przedstawi najistotniejsze wymagania jakie powinny spełniać budynki starające się o certyfikację w każdym z tych systemów.

- Jest to niezwykle istotne aby profesjonalisci w Polsce nabyli wiedzę z zakresu LEEDv3. Jest to nowa wersja tego systemu, wprowadzona w kwietniu 2009. W związku z tym, że każda z tych certyfikacji (LEED-NC, LEED-EB, oraz LEED-CS) odnosi się do innych typów projektów, doświadczony konsultant jest w stanie poprowadzić proces certyfikacji praktycznie każdego typu budynku - mówi Agnes Vorbrodt-Schurma. - Kluczem do sukcesu jest zaproszenie do współpracy konsultanta we wczesnym etapie planowania projektu. Wtedy również możliwe jest uzyskanie LEED certified lub nawet LEED silver bez żadnych dodatkowych kosztów budowy.

Podczas swojego wykładu Nadia Boschi, Sustainability Manager CEMEA & LAC z firmy Bovis Lend Lease, zaprezentuje ostatnie wymogi prawne dla Europy związanych z oceną emisji dwutlenku węgla, która weszła w życie w grudniu 2009.

- W związku w tym, że budynki w Europie i USA zużywają ponad 40% energii, budownictwo ekologiczne ma ogromny potencjał. Oszczędność energii adresowana przez EU GreenBuilding Programme (GBP) jest jednym z najistotniejszych aspektów "green buildings" – mówi Rafal Schurma, założyciel i prezydent PLGBC. - Urządzenia mechaniczne, oświetlenie oraz ogrzewanie i klimatyzacja mają największy wpływ na zużycie energii w budynkach, w związku z tym rownież największą możliwość zmian.

Budynki ekologiczne wcale nie muszą być droższe. Umiejętne projektowanie zgodnie z zasadami "Integrated Design" pozwala na całkowite zintegrowanie systemów, a co za tym idzie redukcje kosztów budowy. Przykładem może być specyfikacja high-efficient lighting, np typu T5, które powodują zapewnienie doskonałego oświetlenia we wnętrzu a równoczesnie redukcję LPD (lighting power density) czyli ilości kW energii na jednostkę powierzchni. W USA ilość dozwolonej LPD określona jest w normach stanowych, ASHRAE oraz programach energooszczędnych promowanych przez kompanie energetyczne, np Advanced Buildings Core Performance. Redukcja energii wymaganej do oświetlenia budynku, powoduje zmniejszenie ciepła przez nie wydzielanego, a co za tym idzie można zaprojektować mniejszczy, tańszy i bardziej wydajny system HVAC, co powoduje redukcję kosztów zarówno podczas budowy jak i na etapie użytkowania. Wiele innych inwestycji w energooszczędność jest również wysoko opłacalna, i jeśli istnieje jakikolwiek dodatkowy koszt, to zazwyczaj zwraca się on w ciągu kilku lat. Przydatnym narzędziem w ocenie budynku i podejmowaniu decyzji przy projekcie zrównoważonym jest Life Cycle Assassment (LCA) oraz Life Cycle Costing (LCC). Budynki starające się o LEED mogą również uzyskać certyfikację EU GreenBuilding Programme, a starania się o tą certyfikację pomagają również w zdobyciu punktów w sekcji energetycznej LEED.

The GreenBuilding Programme (GBP) powstał w 2005 r. Jest on otwarty dla firm zainteresowanych promowaniem budownictwa zrównoważonego poprzez certyfikację swoich budynków. Program jest dostępny dla budynków niemieszkalnych. Aby zakwalifikować się do programu jako Partner, budynek musi spełniać nastepujące warunki:
• Nowe budynki – całkowite zużycie energii powinno być o 25% niższe niż normy krajowe
• Budynki remontowane – zmniejszenie zużycia energii o 25%
Program zarządzany jest przez European Commission DG JRC, ona również decyduje o akceptacji Partnerów. Kontaktem programu w Polsce jest Polish Green Building Council (www.plgbc.org).

- Poprzez analizę budynku w 7 kategoriach, LEED ocenia zużycie wody oraz energii, wpływ budynku na użytkowników poprzez jakość powietrza we wnętrzu i użycie zdrowych materiałów, redukcję odpadów oraz minimalizację zużycia materiałów pierwotnych. Duży nacisk również jest położony na wybór lokalizacji i zaprojektownaie odpowiedniej roślinności, innowacyjność użytych rozwiązań technicznych oraz dostosowanie projektu do miejscowego klimatu - mówi Agnes Vorbrodt-Schurma.

Obecnie dostępne są wersje LEED for New Construction (dla nowych budynków i znaczących renowacji), LEED for Commercial Interiors (dla projektów wnętrz), LEED for Core and Shell (dla obiektów deweloperskich), LEED for Schools (dla ekologicznych szkół) oraz LEED for Existing Buildings: Operations and Maintenance (dla budynków istniejących). W wersji pilotarzowej (lub w trakcie przygotowania) są również LEED for Neighborhood Development (dla założeń urbanistycznych), LEED for Healthcare (dla obiektów służby zdrowia) oraz LEED for Retail (dla obiektów handlowych, zarówno całych budynków i wnętrz). Obiekty mieszkalne w USA można również certyfikować w systemie LEED for Homes. Niestety w tym momencie system ten nie zezwala na rejestrację budynków z zagranicy.


PLGBC jest organizacją pozarządową, zajmującą się promowaniem projektowania, budownictwa oraz użytkowania zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju w całej Polsce. Misją PLGBC jest wywarcie pozytywnego wpływu na sektor budownictwa w Polsce poprzez promowanie i wdrażanie zasady potrójnej odpowiedzialności: środowiskowej, socjalnej i ekonomicznej. Stowarzyszenie obecnie ma 47 członków i ciągle rośnie.
Firmy założycielskie PLGBC: ARUP, BOST, Bovis LendLease, Forbo, Ekologiczne drogi.pl, Kancelaria Prawna Agnieszka Stanczyk Katarzyna Slupska , BorgWarner Turbo Systems Poland, Gabriel Miczka Przedsiebiorstwo, Horizone studio.

USGBC jest niezależną amerykańską organizacją pozarządową o zasięgu międzynarodowym. Do jej najważniejszych osiągnięć należy stworzenie wielokryterialnego systemu certyfikacji dla budownictwa zrownoważonego znanego pod nazwą LEED. W chwili obecnej proces ten administrowany jest przez siostrzaną organizację GBCI, która zajmuje się certyfikacją budynków LEED w ponad 100 krajach. PLGBC jest odpowiednikiem USGBC w Polsce – obie organizacje (wraz z kilkudziesięcioma innymi krajowymi reprezentantami) są skupione w World Green Building Council. Leadership in Energy and Environmental Design (LEED) zapewnia niezależną weryfikację wpływu jaki budynek starający się o taką certyfikację ma na otoczenie oraz na jego użytkowników.

PLGBC
Autor: PLGBC
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej