Platynowe Wiertło: Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich

2010-07-08 18:13
Centrum handlowo-rozrywkowe Galeria Malta
Autor: Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o. Centrum handlowo-rozrywkowe Galeria Malta, Poznań

Galeria Malta to największe centrum handlowo-rozrywkowe w zachodniej Polsce. Obiekt został wyróżniony Platynowym Wiertłem w ogólnopolskim konkursie Platynowe Wiertło, którego organizatorem jest firma Bosch-Elektronarzędzia. O wyróżnieniu w konkursie Platynowe Wiertło mówią autorzy projektu architektonicznego prof. dr hab. inż. arch. Ewa Pruszewicz-Sipińska i dr inż. arch. Stanisław Sipiński.

prof. dr hab. inż. arch. Ewa Pruszewicz – Sipińska
Autor: brak danych prof. dr hab. inż. arch. Ewa Pruszewicz-Sipińska
dr inż. arch. Stanisław Sipiński
Autor: brak danych dr inż. arch. Stanisław Sipiński

1. Co dla Państwa - autorów projektu - znaczy Wyróżnienie w konkursie Platynowe Wiertło?
Wyróżnienie przez firmę Bosch, międzynarodowy koncern od lat ściśle związany z nowymi technologiami w budownictwie ma znaczenie ponadregionalne i jest dla nas szczególnie znaczące. W obiekcie Galeria Malta zastosowano szereg nowoczesnych rozwiązań we wszystkich elementach obiektu, począwszy od najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie klimatyzacji, wentylacji, instalacji elektrycznych, a skończywszy na elementach wykończenia i fasadach.

2. Co było inspiracją do powstania tak wyjątkowego projektu architektonicznego?
Obiekt Galerii Malta jest zlokalizowany w wyjątkowym miejscu – w bezpośrednim otoczeniu Jeziora Malta w Poznaniu. Jest to unikalny w skali kraju obiekt sportowy (olimpijski tor regatowy) i rekreacyjny znajdujący się w ścisłym centrum miasta. W związku z tym budynek Galerii o horyzontalnym układzie kompozycyjnym został wpisany w pejzaż otoczenia jeziora. Zaakcentowanie obiektu zrealizowano poprzez realizację na froncie budynku mostu pieszego, podwieszonego, wantowego o bardzo dynamicznej formie pylonów i wyróżniającym planie – łuku. Z dalszej perspektywy most wraz ze swymi pylonami nawiązuje do formy masztów żaglowca. Szczególnym w rozumieniu Projektantów elementem wyróżniającym formę i fasady Galerii Malta są wielkowymiarowe (na pełną wysokość Galerii ) ekrany szklane zawieszone przed fasadą na tle scrafitto obrazującego dynamiczne formy ruchu człowieka. Fasady Galerii od strony jeziora stanowią zmieniające się w zależności od pory dnia wielkowymiarowe graffiti, w nocy podświetlone, dematerializujące dużą formę budynku.

              

Przeczytajcie koniecznie:
Co specjalnie nam powiedzieli wyróżnieni w konkursie architekci i wykonawcy nagrodzonych obiektów

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej