Do 2005 roku miasto Kraków zamierza wydać prawie 570 milionów złotych na tzw. inwestycje programowe, czyli remonty ulic, szpitali, placówek opiekuńczych. Prawie 240 milionów złotych pochodzić będzie z funduszu ISPA. W roku 2003 na inwestycje strategiczne zarezerwowano o 30% więcej funduszy niż w planie ubiegłorocznym. W 2003 roku zaczną się również prace przy ul. Wita Stwosza. Na całą trasę, przewidzianą do oddania w 2004 roku, miasto rezerwuje ponad 44 miliony złotych. Inwestycja zakończy się w 2004 roku, a po jej oddaniu powstanie dwupasmowe połączenie z południową obwodnicą autostradową miasta.
Najwięcej pieniędzy pochłonie Krakowski Szybki Tramwaj
Do najważniejszych inwestycji jakie zostaną zrealizowane w ciągu następnych trzech lat należą:
- Krakowski Szybki Tramwaj: rondo Kotlarskie-ul. Kamienna - 36,4 miliony złotych
- węzeł al. Jana Pawla II-ul. Nowohucka-ul. Stella-Sawickiego - 35 milionów złotych (spłata inwestycji oddanej w 2001 roku)
- ulica Wita Stwosza - 21,35 milionów złotych
- układ komunikacyjny w Krakowskim Centrum Komunikacyjnym - 22,8 miliony złotych
- ulica Jerzego Turowicza - 39,25 milionów złotych
- poprawa układu komunikacyjnego miasta - 10 milionów złotych
- tor kajakarstwa górskiego - 4 miliony złotych
- przygotowanie inwestycji współfinansowanych z funduszy UE oraz wykupy gruntów - 19,3 milionów złotych.
W planach inwestycyjnych nie zabrakło renowacji i odbudowy krakowskich zabytków. Kwotę ponad 30 milionów złotych wyłoży na ten cel Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Pieniądze te zostaną przeznaczone na remonty i konserwację 86 zabytkowych zespołów i obiektów na terenie miasta. Tradycyjnie większość środków - 29,9 milionów złotych - zostało przekazane z budżetu centralnego poprzez kancelarię prezydenta RP, pozostałe 800 tysięcy złotych to pieniądze ze składek społecznych i innych źródeł własnych komitetu. Od lat zadaniem numer jeden pozostają prace w zespole budowli Wzgórza Wawelskiego, które w tym roku będą kosztować ponad ponad 3 miliony złotych. Za te pieniądze zostaną zakończone prace elewacyjne przy Baszcie Lubranka i rozpocznie się konserwacja Baszty Sandomierskiej. W katedrze na Wawelu kontynuowane będą konserwacje Kaplicy Zygmuntowskiej, Wieży Srebrnych Dzwonów oraz elewacji Wikarówki. Drugi priorytetowy sektor to historyczne centrum miasta w obrębie Plant. Realizowane będą tam 33 inwestycje na łączną kwotę 14 milionów złotych. Najdroższe to dokończenie remontów dwóch ostatnich zrujnowanych kamienic przy ulicy Kanoniczej: Pałacu Erazma Ciołka (3 miliony złotych) i Pałacu Górków (2 miliony złotych), a także remont dachu Bazyliki Mariackiej (800 tysięcy złotych).