Plany inwestycyjne Krakowa
W najbliższych trzech latach Kraków wyda ponad 1,2 miliarda złotych na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie Krakowski Szybki Tramwaj (240 milionów złotych), ale nie zabrakło w tych planach remontów ulic, placówek opiekuńczych i szpitali. Nie zapomniano też o zabytkach. Budżet Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa tylko na ten rok wynosi ponad 30 milionów złotych.
Do 2005 roku miasto Kraków zamierza wydać prawie 570 milionów złotych na tzw. inwestycje programowe, czyli remonty ulic, szpitali, placówek opiekuńczych. Prawie 240 milionów złotych pochodzić będzie z funduszu ISPA. W roku 2003 na inwestycje strategiczne zarezerwowano o 30% więcej funduszy niż w planie ubiegłorocznym. W 2003 roku zaczną się również prace przy ul. Wita Stwosza. Na całą trasę, przewidzianą do oddania w 2004 roku, miasto rezerwuje ponad 44 miliony złotych. Inwestycja zakończy się w 2004 roku, a po jej oddaniu powstanie dwupasmowe połączenie z południową obwodnicą autostradową miasta.
Najwięcej pieniędzy pochłonie Krakowski Szybki Tramwaj
Do najważniejszych inwestycji jakie zostaną zrealizowane w ciągu następnych trzech lat należą:
- Krakowski Szybki Tramwaj: rondo Kotlarskie-ul. Kamienna - 36,4 miliony złotych
- węzeł al. Jana Pawla II-ul. Nowohucka-ul. Stella-Sawickiego - 35 milionów złotych (spłata inwestycji oddanej w 2001 roku)
- ulica Wita Stwosza - 21,35 milionów złotych
- układ komunikacyjny w Krakowskim Centrum Komunikacyjnym - 22,8 miliony złotych
- ulica Jerzego Turowicza - 39,25 milionów złotych
- poprawa układu komunikacyjnego miasta - 10 milionów złotych
- tor kajakarstwa górskiego - 4 miliony złotych
- przygotowanie inwestycji współfinansowanych z funduszy UE oraz wykupy gruntów - 19,3 milionów złotych.
W planach inwestycyjnych nie zabrakło renowacji i odbudowy krakowskich zabytków. Kwotę ponad 30 milionów złotych wyłoży na ten cel Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Pieniądze te zostaną przeznaczone na remonty i konserwację 86 zabytkowych zespołów i obiektów na terenie miasta. Tradycyjnie większość środków - 29,9 milionów złotych - zostało przekazane z budżetu centralnego poprzez kancelarię prezydenta RP, pozostałe 800 tysięcy złotych to pieniądze ze składek społecznych i innych źródeł własnych komitetu. Od lat zadaniem numer jeden pozostają prace w zespole budowli Wzgórza Wawelskiego, które w tym roku będą kosztować ponad ponad 3 miliony złotych. Za te pieniądze zostaną zakończone prace elewacyjne przy Baszcie Lubranka i rozpocznie się konserwacja Baszty Sandomierskiej. W katedrze na Wawelu kontynuowane będą konserwacje Kaplicy Zygmuntowskiej, Wieży Srebrnych Dzwonów oraz elewacji Wikarówki. Drugi priorytetowy sektor to historyczne centrum miasta w obrębie Plant. Realizowane będą tam 33 inwestycje na łączną kwotę 14 milionów złotych. Najdroższe to dokończenie remontów dwóch ostatnich zrujnowanych kamienic przy ulicy Kanoniczej: Pałacu Erazma Ciołka (3 miliony złotych) i Pałacu Górków (2 miliony złotych), a także remont dachu Bazyliki Mariackiej (800 tysięcy złotych).