Planujesz dom energooszczędny? Ruszył program wsparcia budownictwa niskoonergetycznego

2011-07-21 14:27
Dom pasywny
Autor: M&L Lipińscy Biuro Projektowe

Katowicki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił długo oczekiwany program" Dom Energetyczny", wspierający budownictwo enerogoszczędne. Na polskim rynku rośnie wybór projektów domów energoszczędnych, w których zużycie energii jest nawet 4 razy mniejsze, niż w domach tradycyjnych.

Unijna dyrektywa przewiduje, że po 2020 roku, każdy nowo wybudowany obiekt powinien spełniać warunki budynku niskoenergetycznego. Oznacza to, że taka budowa powinna mieć zapotrzebowanie na energię końcową od 50% do 80% mniejsze niż obecnie. Wskaźnik ten wynosi mniej niż 60 kilowatogodzin na m2 rocznie.

Program Dom Energetyczny - zasady

Program katowickiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opiera się na tym, że wybrany w przetargu Bank Ochrony Środowiska, może przyznać inwestorowi nieskooprocentowany kredyt, który obejmie 90% kosztów wydanych na zakup i montaż źródeł ciepła, np. kolektory słoneczne, dachy, pompy ciepła, gruntowny wymiennik ciepła, również - w zmiennej wysokości - na zakup materiałów izolacyjnych ścian, stropów, dachów, posadzek, okien, i drzwi. Kwota maksymalna kredytu przyznana przez Bank Ochrony Środowiska to 200 tys. złotych. Pożyczka ta musi zostać spłacona maksymalnie w ciągu 7 lat. Na ropoczęcie inwestycji kredytobiorca ma półtora roku od daty przyznana środków.

Program, a oszczedności

Budowany metodą tradycyjną dom zużywa w ciągu roku ok. 120 kilowatogodzin energii na m2. Starty ciepła w takich budynkach mogą wynieść nawet ponad 40%. Finansowe straty budżetu państwa sięgają nawet 10 mld złotych rocznie. Warto zatem zainwestować w budynek energooszczędny. Koszty budowy są większe o zaledwie od 3 do 10%, co przy preferencyjnym kredycie może byc niemal nieodczuwalne. Ponadto, zużycie energii jest od czterech do sześciu razy mniejsze, co widać w realnie niższych rachunkach za energię.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej