Unijna dyrektywa przewiduje, że po 2020 roku, każdy nowo wybudowany obiekt powinien spełniać warunki budynku niskoenergetycznego. Oznacza to, że taka budowa powinna mieć zapotrzebowanie na energię końcową od 50% do 80% mniejsze niż obecnie. Wskaźnik ten wynosi mniej niż 60 kilowatogodzin na m2 rocznie.
Program Dom Energetyczny - zasady
Program katowickiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opiera się na tym, że wybrany w przetargu Bank Ochrony Środowiska, może przyznać inwestorowi nieskooprocentowany kredyt, który obejmie 90% kosztów wydanych na zakup i montaż źródeł ciepła, np. kolektory słoneczne, dachy, pompy ciepła, gruntowny wymiennik ciepła, również - w zmiennej wysokości - na zakup materiałów izolacyjnych ścian, stropów, dachów, posadzek, okien, i drzwi. Kwota maksymalna kredytu przyznana przez Bank Ochrony Środowiska to 200 tys. złotych. Pożyczka ta musi zostać spłacona maksymalnie w ciągu 7 lat. Na ropoczęcie inwestycji kredytobiorca ma półtora roku od daty przyznana środków.
Program, a oszczedności
Budowany metodą tradycyjną dom zużywa w ciągu roku ok. 120 kilowatogodzin energii na m2. Starty ciepła w takich budynkach mogą wynieść nawet ponad 40%. Finansowe straty budżetu państwa sięgają nawet 10 mld złotych rocznie. Warto zatem zainwestować w budynek energooszczędny. Koszty budowy są większe o zaledwie od 3 do 10%, co przy preferencyjnym kredycie może byc niemal nieodczuwalne. Ponadto, zużycie energii jest od czterech do sześciu razy mniejsze, co widać w realnie niższych rachunkach za energię.