PIIB i XI zjazd sprawozdawczy

2012-07-10 10:41
XI zjazd PIIB
Autor: CzeM Uczestnicy XI Krajowego Zjazdu Sprawozdawczego PIIB

Zakończyły się dwudniowe obrady XI Krajowego Zjazdu Sprawozdawczego Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (PIIB), w którym podsumowana została działalność izby w roku 2011. Z kolei rok 2012 jest dla PIIB rokiem jubileuszu - mija 10 lat jej funkcjonowania. Z tej okazji w październiku odbędzie się Jubileuszowy Zjazd PIIB.

Izba inżynierów budownictwa w liczbach

W roku 2011 przybyło Izbie 6211 członków i teraz (a ściślej na 31.12.2011) w PIIB zrzeszonych jest 115 250 osób.
Ponad połowa nowo przyjętych do Izby miała poniżej 36 lat.
Największą reprezentację ma budownictwo ogólne (62 641 osób), na drugim miejscu są instalacje sanitarne (21 570) i na trzecim instalacje elektryczne (16 735). Najmniejszą grupą inżynierów (21) są specjaliści od wyburzeń.
Budownictwo niezmiennie pokazuje, że jest „męską” branżą - reprezantacja kobiet w PIIB to niewiele ponad 11%. Chociaż Izba ma w nazwie inżyniera budownictwa, to nie wszyscy jej członkowie mają wyższe wykształcenie. Techników jest 38% i 2% majstrów.
Spośród wszystkich 16 izb okręgowych, największa jest mazowiecka (17 289), a najmniejsza opolska (2674)

Inżynier się szkoli i zdobywa uprawnienia budowlane

Od kilku lat PIIB kładzie duży nacisk na podnoszenie kwalifikacji zawodowych swoich członków. W ubiegłym roku ze szkoleń oferowanych przez Izbę skorzystało prawie 29 000 osób (zaś od tego roku można uczestniczyć w szkoleniach on-line). W konferencjach i wycieczkach technicznych wzięło udział 4228 inżynierów.
Z roku na rok coraz więcej inżynierów zdaje egzaminy na uprawnienia budowlane – w 2011 było ich 4528. Przez 10 lat PIIB nadała tytuł rzeczoznawcy budowlanego 461 osobom, w roku sprawozdawczym było 24.

Izba odpowiada również za przestrzeganie zasad etyki zawodowej, wszak inżynier budownictwa jest zawodem zaufania publicznego.
W ubiegłym roku okręgowi rzecznicy odpowiedzialności zawodowej wszczęli postepowania w 4308 spawach z tego zakresu. Jedna sprawa wpłynęła do Krajowego Sądu Dyscyplinarnego z tytułu odpowiedzialności zawodowej jako do sądu I instancji i 16 spraw (6 odpowiedzialność zawodowa i 10 odpowiedzialność dyscyplinarna) jako do sądu II instancji. Ukarano winnych w 87 przypadkach, w 29 sprawach orzeczono uniewinnienia od zarzucanych czynów, umorzono 42 sprawy.

XI zjazd spawozdawczy PIIB
Autor: CzeM Przemawia Andrzej Roch Dobrucki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa 

Dokonania PIIB

- Możemy mieć poczucie głębokiej satysfakcji. Nasze działania przynoszą efekty, bo zwiększa się społeczne zaufanie do zawodu inżyniera, podnosi się jego ranga – powiedział otwierając XI Krajowy Zjazd Sprawozdawczy Andrzej Dobrucki, prezes PIIB. – Teraz nadszedł czas by ocenić, na ile skutecznie zrealizowaliśmy w roku 2011 wytyczone zadania. A realizujemy je w takim zakresie, na ile pozwalają nasze środki budżetowe.

Do najważniejszych tematów szef PIIB zaliczył batalię o to, by nie wliczać inżynierów budownictwa do grupy zawodów niepotrzebnie regulowanych. Wydaje się, że zagrożenie zostało oddalone, bo udało się udowodnić jak bardzo inżynier odpowiada za bezpieczeństwo i życie ludzi. Udało się zmniejszyć obciążenia finansowe członków Izby, m.in. poprzez wynegocjowanie niższej składki ubezpieczenia od odpowiedzialności zawodowej (zrezygnowano z brokera i negocjacje odbywały się już bezpośrednio z ubezpieczycielem).
Zakupiono elektroniczny zestaw dostępu do norm i eurokodów.
Prowadzona jest akcja, by projektanci i architekci nie podpisywali wymuszanych na nich przez inwestorów umów zmuszających ich do rezygnacji z praw autorskich.

To oczywiście tylko kilka przykładów, czym PIIB żyła w roku 2011 i z jakimi problemami boryka się dzisiaj. Najdotkliwsze są rzecz jasna te finansowe, stąd konieczność podniesienia składek członkowskich.
Jednak w roku jubileuszowym należą się PIIB gratulacje i życzenia powodzenia na przyszłość. A malkontentów, którzy ustawą o samorządach zawodowych czują się przymuszeni do zrzeszania w organizacji, bo inaczej nie będą mogli wykonywać swojego zawodu, może w końcu najdzie refleksja, że do dla ich dobra, tak jak i dla dobra wspólnego, tego w wymiarze społecznym…

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany