Pierwsze wnioski koalicji na rzecz zrównoważonego rozwoju - dyskusja otwarta!

2010-11-10 9:45
Partnerstwo
Autor: brak danych

Partnerstwo na wszystkich etapach powstawania zrównoważonej inwestycji budowlanej to projekt firmy RD bud, która zaprosiła firmy reprezentujące poszczególne etapy w cyklu życia zrównoważonej inwestycji budowlanej, tworząc tym samym grupę roboczą, działania której zapoczątkują szerszą dyskuję na temat inwestycji zrównoważonych w Polsce.

27 października odbyło się pierwsze spotkanie grupy roboczej. Podczas spotkania dyskutowano o  zastąpieniu określenia "zrównoważona inwestycja budowlana" terminem, który byłby bardziej przystępny i zrozumiały nie tylko dla przedstawicieli branży budowlanej, ale przede wszystkim dla końcowego użytkownika. Zaproponowano terminy: zielona inwestycja budowlana, ekologiczna inwestycja, przyjazna inwestycja, energooszczędna inwestycja budowlana lub też rozsądna inwestycja budowlana.

Wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się, iż zrównoważone budownictwo to przede wszystkim budownictwo rozsądne i racjonalne. Więc także proces powstawania zrównoważonych inwestycji budowlanych wymaga racjonalizacji, aby inwestycja rzeczywiście mogła być zrównoważona.

Dlatego oczywistym wydaje się wniosek o równoważności wszystkich etapów powstawania inwestycji. Żle podjęta decyzja na każdym z nich wyklucza powstanie zrównoważonej inwestycji i znacznie podraża jej koszty. Oczywiście im etap wcześniejszy, tym konsekwencje większe i koszty naprawy błędnej decyzji wyższe. Tak naprzykład błędna decyzja w planie urbanistycznym może całkowicie wykluczyć powstanie zrównoważonej inwestycji, dlatego tak ważne jest żeby w procesie inwestycyjnym od samego początku uczestniczyli przedstawiciele wszystkich etapów.

Przy tej okazji podkreślano iż brak planowania urbanistycznego jest zdecydowaną przeszkodą nie tylko w powstaniu inwestycji zrównoważonej ale i barierą rozwoju budownictwa wogóle. Zecydowano, że zostaną podjęte kroki w celu promocji planowania urbanistycznego, które jest szalenie istotne dla zrównoważonego rozwoju przestrzeni miejskich.

Kolejnym tematem poruszonym na spotkaniu była współpraca branży budowlanej w Polsce na poszczególnych etapach powstawania zrównoważonej inwestycji budowlanej. Obecnie zdecydowanie jej brakuje, a specjalistyczna wiedza na temat zrównoważonego budownictwa nie jest ogólnie dostępna nawet w firmach, które głośno mówią o swoim doświadczeniu w tym zakresie. Współpraca w branży oraz koordynacja całego procesu jest niezwykle istotna gdyż tylko zintegrowane projektowanie może sprostać wyzwaniom jakie niesie zrównoważone budownictwo. Dlatego też do tego projektu zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich etapów procesu inwestycyjnego.

W dyskusji o głównych przeszkodach do powstania zrównoważonych inwestycji budowlanych w Polsce, uczestnicy spotkania doszli do wniosku, iż są to przede wszystkim braki: w świadomości społecznej; świadomości oraz wiedzy specjalistycznej w branży budowlanej; uregulowaniach prawnych dotyczących zrównoważonego budownictwa oraz czynnik finansowy, czyli przekonanie o wyższych kosztach związanych z takimi inwestycjami. W budowaniu świadomości pomocna była by wiedza na temat wskaźników zużycia energii, wody, a co za tym idzie wiedza na temat kosztów utrzymania takiej inwestycji. Potrzeba popularyzacji wiedzy na temat konkretnych rozwiązań technicznych i technologicznych oraz materiałów budowlanych oraz ich wpływu na budynek bądź też inną inwestycję budowlaną.

Jan Zacharewicz, prezes Biura Doradztwa Ekonomicznego i Prawnego, firmy zajmującej się doradztwem ds. finansowania inwestycji budowlanych, podjął się przygotowania zestawienia kosztów związanych z realizacją zrównoważonej inwestycji budowlanej. Natomiast przedstawiciel firmy Cushman & Wakefield Polska, dyrektor Michał Skaliński - przygotowaniem zestawienia kosztów związanych z zarządzaniem zrównoważoną inwestycją budowlaną.

Ponadto, podczas spotkania pojawiła się również inicjatywa podjęcia działań mających na celu przygotowanie uregulowań prawnych związanych ze zrównoważonym budownictwem.

Oczywiście, to dopiero początek. Do wykonania jest dużo pracy. Najważniejszym zadaniem będzie uświadomienie wszystkim powagi tematu. Pewne jest bowiem to że o zrównoważonym rozwoju nie można myśleć w kategoriach "tu i teraz", jesteśmy również odpowiedzialni za to co będzie "jutro".

Dlatego też gorąco zachęcamy do wypowiadania się, zadawania pytań, zgłaszania wątpliwości na temat  zrównoważonego rozwoju na naszych łamach lub bezpośrednio do Pani Katarzyny Chwalbińska-Kusek, tel. mob: 601 068 724, e-mail: [email protected] lub Pani Anety Kłodaś tel. mob. 509 33 26 06, e-mail: [email protected]

 

Następne spotkanie 16 listopada 2010r. o godz. 9.30 w Muzeum Gazownictwa, przy ul. Kasprzaka 25 w Warszawie.

Agenda spotkania: tutaj plik do pobrania

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany