Pierwsze umowy na finansowanie budowy terminalu LNG w Świnoujściu

2010-03-05 11:05
Makieta terminalu LNG w Świnoujściu
Autor: Polskie LNG SA Gazoport Świnoujście. Terminalu LNG - makieta

3 marca 2010 r. został podpisany list intencyjny z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz umowy z 10 bankami komercyjnymi na finansowanie budowy terminalu LNG w Świnoujściu. Łączna kwota zadeklarowanego finansowania wynosi ok. 1 mld euro.

List intencyjny z EBOR został podpisany na kwotę dofinansowania w wysokości do 200 mln euro. Każdy bank zadeklarował gotowość współfinansowania budowy terminalu kwotą minimum 75 mln euro, co łącznie stanowi kwotę ponad 750 mln euro.

W imieniu inwestora – spółki Polskie LNG S.A. – umowy podpisał prezes Zbigniew Rapciak. W uroczystości uczestniczył minister Skarbu Państwa Aleksander Grad.

Polskie LNG S.A. – spółka powołana do budowy i eksploatacji terminalu - wystąpiła także o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (456 mln zł) oraz tzw. Recovery Plan (80 mln euro – wspólnie z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.). Prowadzone są także rozmowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Budowa terminalu LNG w Świnoujściu to jedna z największych inwestycji realizowanych obecnie w Polsce. W czerwcu 2009 r. weszła w życie specjalna ustawa rządowa, dzięki której uproszczone i skrócone zostały procedury związane z przygotowaniem budowy.

W lipcu 2009 r. wydano pozwolenie na budowę części lądowej gazoportu. Ponadto podpisano umowę z Katarem na dostawę skroplonego gazu. W połowie roku zostanie wyłoniony Generalny Realizator Inwestycji. O realizację projektu starają się trzy konsorcja wyłonione w listopadzie 2009 r., które złożyły już oferty wstępne. Terminal zostanie oddany do eksploatacji w czerwcu 2014 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany