PGE Narodowy wznawia działalność od 16 grudnia. Trybuny i płyta dalej niedostępne

2022-12-15 14:28
Stadion Narodowy
Autor: MARCIN SMULCZYNSKI / SE/ EAST NEWS Stadion Narodowy znów działa

W piątek, 16 grudnia, na stadion będą mogli wrócić najemcy biur oraz lóż. Wracają też imprezy do sal konferencyjnych, Wszystkie elementy bypassu odciążającego i zabezpieczającego wadliwy element konstrukcji dachu zostały już założone i zgodnie z rekomendacją ekspertów stadion może wznowić swoją działalność.

Stadion PGE Narodowy wznawia działalność

Ponowne otwarcie PGE Narodowego zaplanowano na 16 grudnia 2022. Na stadion będą mogli wrócić najemcy. 17 grudnia wrócą wycieczki po stadionie i indywidualni zwiedzający. Dla wszystkich miłośników sportów miejskich ponownie udostępniony zostanie teren wokół stadionu.

Niedostępne dla gości pozostaną trybuny oraz płyta PGE Narodowego.

Ryzyko katastrofy budowlanej na Stadionie Narodowym

W połowie listopada, w ramach standardowego obowiązkowego przeglądu technicznego Stadionu Narodowego, kontrola konstrukcji dachu ujawniła wadę konstrukcyjną jednego z łączników lin podtrzymujących iglicę.

Operator PGE Narodowego zwrócił się do projektanta konstrukcji, firmy SBP i jej wykonawcy, włoskiej firmy Cimolai w celu konsultacji i zdiagnozowania przyczyn zaistniałej sytuacji. W dniu 10 listopada 2022 roku, w obecności projektanta konstrukcji dachu oraz jej wykonawców, a także naukowców z instytutu technologii w Karlsruhe na PGE Narodowym zostały przeprowadzone dokładniejsze badania. Rekomendacją projektantów, wykonawców i ekspertów było wyłączyć stadion z użytkowania i przeprowadzić dodatkowe badania, które pozwolą ocenić drogę usunięcia wady. Zamontowano też urządzenia kontrolno-pomiarowe pozwalające na bieżące monitorowanie stanu konstrukcji łącznika.

Stadion został zamknięty w trybie natychmiastowym. Powtórzone badanie pokazało, że usterka się pogłębia dość szybko w czasie.

Przyczyna uszkodzenia konstrukcji Stadionu Narodowego

Przyczyną pęknięcia często bywa wada materiałowa lub nieplanowane obciążenie konstrukcji. Jeden z architektów stadionu Mariusz Rutz, JSK Architekci, wydaje sie to potwierdzać.

Pojawiła się rysa, której w marcu na tym elemencie łączącym nie było. Został wprowadzony system monitorowania tego miejsca. Nie możemy dzisiaj jeszcze wykluczyć żadnego ze scenariuszy, który doprowadził do tego uszkodzenia – mówił Rutz w TVN24. Rysa świadczy o tym, że ten element jest przeciążony albo wytrzymałość tego elementu jest mniejsza niż powinna. W projekcie obciążenia, które są sprawdzone do tego miejsca, wykorzystują wytrzymałość łącznika w 20 do 25 procentach.

Gwarancja konstrukcji stalowej dachu skończyła się w połowie tego roku. Oficjalne otwarcie stadionu nastąpiło 29 stycznia 2012 roku.

Bypassy na Narodowym

Inżynierowie konstruktorzy w kilka dni opracowali konstrukcję zabezpieczającą uszkodzony element. Ma odciążyć to miejsce i zapobiec dalszemu rozwojowi rysy. Około tygodnia trwało wyprodukowanie konstrukcji bypassu. Wszystkie elementy bypassu zostały założone i zgodnie z rekomendacją ekspertów stadion może wznowić swoją działalność.

Sztab kryzysowy, który składa się z przedstawicieli Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz operatora PGE Narodowego współpracuje z architektami Stadionu PGE Narodowy i wykonawcą, który realizował roboty budowlane, w szczególności konstrukcję stalową dachu - włoską firmą Cimolai i Mostostalem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany