PGE Elektrownia Opole: zarząd elektrowni wybrał wykonawcę nowych bloków energetycznych

2011-11-17 19:31
PGE Elektrownia Opole
Autor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. PGE Elektrownia Opole. Dwa nowe bloki energetyczne dla elektrownii Opole wybuduje konsorcjum - Rafako SA, Polimex-Mostostal SA i Mostostal Warszawa SA

Rozstrzygnięto przetarg na budowę nowych bloków energetycznych dla PGE Elektrownia Opole S.A. Zarząd spółki zadecydował, że rozbudową elektrownii zajmie się konsorcjum trzech firm budowlanych. Bloki 5 i 6 mają powstać w ciągu pięciu lat.

Zarząd PGE Elektrownia Opole S.A. w dniu 17 listopada 2011 roku ogłosił wynik przetargu na wybór wykonawcy, który zbuduje dwa nowe bloki energetyczne o mocy 900 MW każdy, opalane węglem kamiennym.

Za najkorzystniejszą uznano ofertę konsorcjum firm Rafako SA, Polimex-Mostostal SA i Mostostal Warszawa SA. Oferta konsorcjum Alstom Power sp. z o.o. Polska i Alstom Power Systems GmbH została przez PGE Opole odrzucona z przyczyn formalnych.

Po zawarciu umowy nowe bloki energetyczne elektrownii w Opolu będą realizowane w systemie EPC (engineering, procurement, construction – projektowanie, dostawa, budowa, rozruch, przekazanie do eksploatacji, serwis w okresie gwarancyjnym). Zgodnie z wymaganiami inwestora - PGE Elektrownia Opole S.A. - zamówienie ma być wykonane w ciągu 54 miesięcy od daty wystawienia „Polecenia rozpoczęcia prac” w przypadku bloku 5. Natomiast na budowę bloku 6 konsorcjum będzie miało 62 miesiące.
Jeśli umowa z Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa zostanie popisana jeszcze w 2011 roku, to oddanie do eksploatacji byłoby możliwe w IV kwartale 2016 r. (blok 5) i w drugiej połowie 2017 r. (blok 6).

Przy budowie nowych bloków w PGE Elektrowni Opole zastosowane zostaną rozwiązania technologiczne pozwalające na uzyskanie parametrów nadkrytycznych (temperatura pary >600 st. C, ciśnienie pary >25 MPa) i wysokiej efektywności wytwarzania energii elektrycznej na poziomie osiąganym przez najnowocześniejsze, elektrownie europejskie. Nowe bloki energetyczne dla elektrownii Opole spełniać będą wszystkie krajowe i unijne normy z zakresu ochrony środowiska, a ich eksploatacja ma być ekologiczna i ekonomiczna.

Bloki energetyczne - podstawowe założenia techniczne:

  • paliwo: węgiel kamienny,
  • moc elektryczna: 2x900 MW,
  • sprawność wytwarzania energii elektrycznej netto bloku: min. 45,5 proc.,
  • emisja CO2: ok. 745 kg/MWh,
  • zakładany stopień wykorzystania mocy: ok. 80 proc. (średnio przez pierwsze 10 lat),
  • zakładana produkcja energii elektrycznej netto: ok. 11,1 TWh rocznie (średnio przez pierwsze 10 lat).
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej