PeBeKa w Kanadzie?

2009-08-26 14:22
PeBeKa stara się o kontrakt w Kanadzie
Autor: PeBeKa

We wtorek 25 sierpnia przedstawiciele koncernu BHP Billiton oraz firmy doradczej Stantec Mining, w ramach procedury prekwalifikacyjnej dla projektu Jansen, wizytują Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa, które stara się o ten kontrakt.

Projekt obejmuje wykonanie dwóch szybów głębokości 1100 metrów dla nowo budowanej kopalni soli potasowych w prowincji Saskatchewan w Kanadzie. Warunki geologiczno-górnicze wskazują na konieczność zastosowania mrożenia górotworu, co daje możliwość wykorzystania wiedzy i doświadczeń zdobytych przez lubińskie przedsiębiorstwo w Zagłębiu Miedziowym.

PeBeKa jest firmą z 50-letnią tradycją. Budowała od podstaw kopalnie koncernu KGHM Polska Miedź, w tym 29 szybów górniczych. Łączna głębokość zrealizowanych przez firmę szybów sięga 27 kilometrów, a poziomych chodników – ponad 1000 kilometrów. PeBeKa ma szczególne osiągnięcia w zakresie głębienia szybów. Dysponuje unikalną technologią zamrażania górotworu. To głównie dzięki niej udało się wybudować miedziowe kopalnie na Dolnym Śląsku. Tutejsze trzecio- i czwartorzędowe piaski, sypkie i z występującymi wodami podziemnymi, są mało sprzyjające dla prac górniczych. Technologia ta pozwala uniknąć najpoważniejszego zagrożenia dla szybu – wdarcia się wód podziemnych.

Lubińskie przedsiębiorstwo zatrudnia aktualnie ponad 1600 osób, a dla KGHM Polska Miedź realizuje budowę szybu SW-4. To obecnie największa inwestycja górnicza w Europie o kluczowym znaczeniu dla miedziowego koncernu. Szyb ma udostępnić nieeksploatowane dotąd złoża miedzi, tzw. Głogów Głęboki. Mrożenie gruntu, będące przygotowaniem do rozpoczęcia głębienia szybu, zostało rozpoczęte w październiku 2007 roku. Planowana głębokość SW-4 to 1244 metrów, a jego wewnętrzna średnica wynosić będzie 7,5 metra. Doświadczenie w budowie szybów w tej technologii ma duże znaczenie dla inwestora koncernu górniczego BHP Billiton. Delegacja Kanadyjczyków spotkała się z zarządem PeBeKa, a następnie pojechała zwiedzać budowę szybu SW-4 i stację agregatów. W dalszej części wizyty goście odwiedzili FUM CHOFUM w Chocianowie, gdzie zapoznali się z procesem produkcyjnym i kontrolnym obudowy tubingowej. Planowana jest także wizyta u pozostałych partnerów konsorcjum tj. w siedzibie KOPEX-u w Katowicach oraz na placu budowy PBSz-u w Bogdance. Wizyta zakończy się w piątek w Wieliczce, gdzie PeBeKa od lat prowadzi rekonstrukcję zabytkowych komnat i chodników kopalni soli. PeBeKa działa w ramach Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź SA, który jest właścicielem 100 proc. akcji przedsiębiorstwa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej