PEB, czyli dziś uczeń – jutro pracownik

2009-08-09 14:47

Polska Izba Przemysłowo–Handlowa Budownictwa, integrująca kilkaset firm z szeroko rozumianego rynku budowlanego, od lat  wspomaga kształcenie przyszłych kadr dla budownictwa. Jedną z takich edukacyjnych inicjatyw było powołanie w ramach Izby Sekcji Szkół Budowlanych, która obecnie zrzesza ponad 80 szkół kształcących w zawodach budowlanych z całej Polski. To właśnie wspólne członkostwo w Izbie umożliwiło powołanie Programu Edukacji Budowlanej.

Sekcja Szkół Budowlanych jest jedyną grupą szkół o profilu zawodowym, która utrzymuje ścisły związek z pracodawcami. Ten kontakt umożliwia uzyskiwanie na bieżąco wszelkich informacji na temat nowych technologii i materiałów budowlanych, a także proponowanych zmian w systemie edukacji. Firmy na swój koszt organizują szkolenia nauczycieli i uczniów z zastosowania materiałów budowlanych.

Założycielami Programu Edukacji Budowlanej ze stron polskiego przemysłu budowlanego byli Marek Muszyński - prezes ZZPC Opoczno oraz Jerzy Teichman - współwłaściciel Henkel Bautechnik Polska, którzy wspólnie z Eugeniuszem Budnym - ówczesnym prezesem Izby - 14 maja 1996 roku podpisali umowę o współpracy i realizacji PEB. 
W minionych latach w Programie uczestniczyły firmy : Rockwool Polska, Fakro, BPB Rigips, Ytong, Doka Polska, Gamrat, Plastmo Polska, Sanitec Koło, Knauf, Ceramika Paradyż oraz Icopal.

PEB, czyli...?

PEB ułatwia uczniom dostęp do nowoczesnych materiałów i technologii poprzez organizację szkoleń i pokazów w szkołach, kursów dla nauczycieli, organizację konkursów adresowanych do uczniów wykorzystujące materiały uczestniczacych w Programie firm. Przez kilkanaście lat funkcjonowania PEB na potrzeby kształcenia praktycznego szkoły otrzymały materiały budowlane o wartości ponad 700 tys. zł.

Początkowo szkoły organizowały u siebie stoiska informacyjno–reklamowe, stając się regionalnymi ośrodkami prezentującymi produkty firm. Do dziś odbywają się prezentacje zastosowań wyrobów, technologii, wystawy. Interesującą formą tej części realizacji PEB są regionalne prezentacje, które po raz pierwszy już w 1998 r. odbyły się w Augustowie. W latach następnych łącznie odbyło się ich ponad 50 w szkołach znajdujących się w różnych zakątkach kraju. Podczas jednodniowej wystawy swoją ofertę pokazuje 6-8 firm uczestniczących w Programie, a także firmy lokalne wspierające działalność edukacyjną szkół w branży budowlanej. Oprócz typowych ekspozycji firmy przygotowują pokazy i seminaria, na których młodzież oraz regionalne przedsiębiorstwa, a także osoby prywatne, mogą zobaczyć jak należy poszczególne materiały wykorzystać w praktyce.

Dydaktycznie

Dążąc do wzmocnienia poziomu szkolnictwa budowlanego we wszystkich szkołach budowlanych, wspólnie z Agencją Filmową z Lublina rozpoczęto realizację cyklu filmów dydaktycznych "Materiały, wyroby i technologie współczesnego budownictwa". Celem tych filmów było dostarczenie do szkół fachowej informacji o ważnych, popularnych i nowych materiałach oraz technologiach. Dzięki firmie Fakro wszystkie szkoły budowlane w Polsce otrzymują nieodpłatnie liczne czasopisma branżowe, m.in. "Materiały Budowlane".

Opinie firm o PEB

 

Henkel: Dzięki takim działaniom przyczyniamy się do szerzenia wśród młodych osób wiedzy z dziedziny chemii budowlanej. Program Edukacji Budowlanej umożliwia zarówno uczniom jak i nauczycielom poznawanie najnowszych materiałów i rozwiązań technologicznych. Promowanie najzdolniejszych uczniów stymuluje pogłębianie wiedzy z zakresu branży budowlanej.

 

Rockwool: Ceni wysoko możliwości kontaktu i współpracy z wiodącymi szkołami, które w trudnych czasach zabiegają o wprowadzanie i realizują nowoczesne programy i rozwiązania w kształceniu młodzieży.

Ważnym aspektem współpracy firm ze szkołami było włączenie się Henkel Polska i Fakro jako sponsorów głównych do współorganizacji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych.  W 1998 r. firma Henkel Bautechnik podpisała umowę stypendialną z najlepszym absolwentem technikum budowlanego należącego do Sekcji Szkół Budowlanych, który kontynuował naukę na uczelni wyższej. Pierwszym stypendystą został student Politechniki Warszawskiej Łukasz Andrzejewski.
Podczas spotkania Rady Programu Edukacji Budowlanej we wrześniu 1999 r. podjęto decyzję o zmianie zasad przyznawania stypendiów. Postanowiono, że w roku akademickim 1999/2000 zostaną przyznane 2 stypendia na I rok nauki. Fundatorami stypendium będą wszystkie firmy realizujące Program. Warunkiem jest studiowanie na kierunkach budowlanych lub architekturze. Zostało zgłoszonych prawie 30 kandydatów. Po analizie przesłanych wniosków wyłoniono dwóch stypendystów - Krzysztofa Bartylę z ZSTiO w Opolu oraz Piotra Wojciecha Świrzyńskiego z ZSB w Grudziądzu. Od grudnia 1999 r. podpisywanie tego typu umów ma miejsce w Warszawie podczas konferencji dyrektorów szkół budowlanych należących do PIPHB, przy udziale kierownictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej. Stypendia są kierowane do najlepszych uczniów uczących się w technikum. Łącznie z obecnym rokiem szkolnym stypendium otrzymało kolejnych 60 uczniów.

W ramach PEB organizowane są również konkursy popularyzujące wśród uczniów szkoły zasadniczej nowoczesne technologie i materiały udowlane, sprawdzają poziom wiedzy, promują uczniów najzdolniejszych, a przede wszystkim stymulują aktywność poznawczą młodzieży.

Dołącz do PEB szkoło!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany