Partnerstwo publiczno-prywatne na terenach przydworcowych w Sopocie – ruszyła procedura wyboru partnera prywatnego

2010-06-16 13:11

Gmina Miasta Sopot ogłosiła postępowanie na wybór partnera prywatnego do realizacji przedsięwzięcia zagospodarowania terenów przydworcowych w Sopocie. Inwestycja będzie realizowana w partnerstwie publiczno-prywatnym. Termin na składanie wniosków o udział w postępowaniu mija 9 września 2010 r.

Zagospodarowanie terenów przydworcowych to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji, która ma stać się nową wizytówką miasta. Jej obszar obejmuje teren ponad 17 tys. m2, położonych w pobliżu dworca PKP w Sopocie, pomiędzy ulicami Podjazd, Kościuszki i Kolejową, tuŜ przy ulicy Monte Casino prowadzącej wprost do molo. To ostatni tak duży obszar inwestycyjny w Sopocie.

Planowany zakres przedsięwzięcia obejmuje modernizację układu komunikacyjnego zagospodarowanie terenów zielonych, budowę hotelu dwu – lub trzygwiazdkowego, obiektów handlowo – usługowych wraz z podziemnymi parkingami, budynku lub lokalu z przeznaczeniem na funkcję dworca PKP, oraz dodatkowo parkingu naziemnego przy ulicy Kolejowej.

Przedsięwzięcie będzie realizowane w partnerstwie publiczno-prywatnym. Zgodnie z założeniem partner prywatny ma zaprojektować, sfinansować oraz wybudować i wyposażyć obiekty wchodzące w skład przedsięwzięcia, a następnie będzie je utrzymywać i kompleksowo nimi zarządzać przez okres przewidziany w umowie o partnerstwie publiczno-prywatnym. Po zakończeniu umowy, partner prywatny będzie właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości wraz z wzniesionymi obiektami. Układ komunikacyjny oraz leżące pod nim grunty pozostaną własnością miasta Sopotu Dworzec PKP zostanie wcześniej przekazany PKP SA. Wynagrodzeniem partnera prywatnego będzie możliwość czerpania pożytków z przedsięwzięcia. Nie są przewidziane płatności ze strony miasta.

Partner prywatny będzie wybierany zgodnie z procedurą przewidzianą w ustawie o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Zainteresowane firmy mogą zgłaszać wnioski o udział w postępowaniu do dnia 9 września 2010 r. Kolejnym krokiem będą negocjacje z podmiotami, których wnioski spełnią warunki formalne. Zakończy je podpisanie umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym z firmą, która zaproponuje w trakcie negocjacji najlepsze warunki realizacji przedsięwzięcia. Przy wyborze najkorzystniejszej oferty miasto weźmie pod uwagę proponowany podział zadań i ryzyk pomiędzy partnera publicznego i prywatnego, koncepcję urbanistyczno–architektoniczną, wielkość płatności gotówkowej na rzecz podmiotu publicznego oraz termin realizacji fazy inwestycyjnej przedsięwzięcia.

Więcej informacji:
Wydział Strategii Rozwoju Miasta Sopot
Joanna Wiśniewska, Anita Sałek –  tel. (58) 52 13 797/799
Anna Dyksińska – Biuro Prezydenta - tel. (58) 52 13 846
www.sopot.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej