Partnerstwo drogą do sukcesu

2009-02-20 14:53
Kraków -Sukiennice
Autor: Urząd Miasta Krakowa

Grupa inwestorów reprezentujących kapitał arabski, chce spotkać się w Krakowie z samorządem i potencjalnymi partnerami z regionu Małopolskiego. Chcą tu zainwestować ponad miliard dolarów.

Biznes w Małopolsce zamierzają robić przedstawiciele Gulf Cooperation Council. Rządy sześciu krajów zrzeszonych w GCC dysponują kwotą 1 mld 300 mln dolarów w funduszach Sovereign Wealth Funds do zainwestowania w projekty na całym świecie. Jednak priorytetem dla nich są projekty infrastrukturalne w gospodarkach wschodzących, do których zaliczają również Polskę. Podczas spotkania - 25 lutego w Qubus Hotel w Krakowie – zostanie zaprezentowanych 25 projektów z Małopolski, mających gwarancje rządowe i spełniających wymogi inwestycji w systemie PPP. Jest to pierwsza tak kompleksowa oferta dla inwestycji PPP w naszym kraju. Reprezentacja inwestorów przybywa na zaproszenie Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.

  • Czy nareszcie ruszy polskie partnerstwo publiczno–prywatne?
  • Czy uda się przebić bariery administracyjno-sądowe, które tak spowolniają rozwój infrastruktury w Polsce?
  • Jak w dobie ekonomicznego i gospodarczego kryzysu Małopolska radzi sobie z pozyskiwaniem inwestorów i w jaki sposób chce utrzymać pozycję jednego z najatrakcyjniejszych inwestycyjnie regionów w Polsce?
  • Jakie wyzwania czekają w kontekście nowej ustawy o PPP zarówno samorządy jak i prywatny kapitał?
  • Co w aktualnej sytuacji gospodarczej przyciąga inwestorów z państw arabskich do Polski?
  • Jakie oferty w systemie PPP może zaoferować Małopolska?
Ric Todd, Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce
Autor: brak danych Ric Todd, Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce otworzy konferencję 25 lutego w Hotelu Qubus

Na te oraz inne pytania chce odpowiedzieć Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego SA, która wraz z British Polish Chamber of Commerce (BPCC) organizuje pierwsze w Małopolsce Forum współpracy sektora publicznego z prywatnym. To spotkanie przedstawicieli organizacji Sovereign Wealth Funds/ GCC zrzeszającej kapitał państw arabskich i grup kapitałowych zainteresowanych inwestycjami w Europie Środkowo–Wschodniej. Na inwestycje przeznaczone z długim terminem zwrotu i gwarancjami państwowymi Sovereign Wealth Funds/ GCC przeznacza 1 mld 300 mln dolarów.

Na początku stycznia tego roku Prezydent RP podpisał nową ustawę o partnerstwie publiczno–prywatnym. Jak pokazały doświadczenia kilku ostatnich lat, obowiązująca od 2005 roku ustawa nie spełniła oczekiwań. Przyjęte w tym roku zapisy - przygotowane w porozumieniu z najbardziej zainteresowanymi grupami, czyli samorządowcami i biznesem - przede wszystkim upraszczają procedury zawiązywania partnerstwa. Województwo Małopolskie planuje wiele przedsięwzięć inwestycyjnych, których szansą staje się skuteczne zastosowanie zasady Partnerstwa Publiczno-Prywatnego: poprawa lokalnej infrastruktury drogowej, infrastruktury energetycznej i wodnej (w tym stworzenie systemu alternatywnych źródeł energii), modernizacja bazy obiektów ochrony zdrowia i edukacji, tworzenie terenów rekreacyjno-sportowych, czy wdrażanie kompleksowych projektów rewitalizacji obszarów miejskich. Dodatkowym bodźcem stymulującym działania w ramach PPP jest możliwość włączenia w finansowanie inwestycji środków unijnych, zarezerwowanych w Programach Operacyjnych lub w Programach Regionalnych.

W konferencji „Współpraca sektora publicznego z prywatnym – idea partnerstwa” udział wezmą: Ambasador Wielkiej Brytanii Ric Todd (zaprezentuje brytyjskie doświadczenie w PPP); przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki (wystąpienie pt: Partnerstwo publiczno prywatne; Polska-Świat), Wojewoda Małopolski - Jerzy Miller (Partnerstwo publiczno prywatne w Małopolsce – dobre praktyki); Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara (Małopolska – wsparcie projektów inwestycyjnych); Wojciech Roman – wiceprezes Deloitte (Infrastruktura publiczna a makroekonomiczne perspektywy Polski); Krzysztof Krzysztofiak, prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA (Invest In Małopolska jako przykład wspólnych działań w zakresie obsługi inwestycji w regionie); dr Sławomir Kopeć, prezes Krakowskiego Parku technologicznego (Park technologiczny w PPP); mec. Renata Mikołajczyk (Możliwości pozyskania kapitału dla projektów infrastrukturalnych z bliskiego bądź dalekiego wschodu); Michał Zieniewski – DLA Piper (Nowa ustawa o PPP – ułatwienia dla strony publicznej i prywatnej).

W programie również dyskusja panelowa pod hasłem: Czy nareszcie ruszy polskie PPP? Wezmą w niej udział: przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki, Wojewoda Małopolski, reprezentanci inwestorów, doradcy PPP, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Spotkanie z przedstawicielami GCC zaplanowano na 25 lutego 2009, w godz. 09:00–14:00, w krakowskim Hotelu Qubus przy ul. Nawiślańskiej 6.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej