Partnerstwo drogą do sukcesu

2009-02-20 14:53
Kraków -Sukiennice
Autor: Urząd Miasta Krakowa

Grupa inwestorów reprezentujących kapitał arabski, chce spotkać się w Krakowie z samorządem i potencjalnymi partnerami z regionu Małopolskiego. Chcą tu zainwestować ponad miliard dolarów.

Biznes w Małopolsce zamierzają robić przedstawiciele Gulf Cooperation Council. Rządy sześciu krajów zrzeszonych w GCC dysponują kwotą 1 mld 300 mln dolarów w funduszach Sovereign Wealth Funds do zainwestowania w projekty na całym świecie. Jednak priorytetem dla nich są projekty infrastrukturalne w gospodarkach wschodzących, do których zaliczają również Polskę. Podczas spotkania - 25 lutego w Qubus Hotel w Krakowie – zostanie zaprezentowanych 25 projektów z Małopolski, mających gwarancje rządowe i spełniających wymogi inwestycji w systemie PPP. Jest to pierwsza tak kompleksowa oferta dla inwestycji PPP w naszym kraju. Reprezentacja inwestorów przybywa na zaproszenie Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.

  • Czy nareszcie ruszy polskie partnerstwo publiczno–prywatne?
  • Czy uda się przebić bariery administracyjno-sądowe, które tak spowolniają rozwój infrastruktury w Polsce?
  • Jak w dobie ekonomicznego i gospodarczego kryzysu Małopolska radzi sobie z pozyskiwaniem inwestorów i w jaki sposób chce utrzymać pozycję jednego z najatrakcyjniejszych inwestycyjnie regionów w Polsce?
  • Jakie wyzwania czekają w kontekście nowej ustawy o PPP zarówno samorządy jak i prywatny kapitał?
  • Co w aktualnej sytuacji gospodarczej przyciąga inwestorów z państw arabskich do Polski?
  • Jakie oferty w systemie PPP może zaoferować Małopolska?
Ric Todd, Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce
Autor: brak danych Ric Todd, Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce otworzy konferencję 25 lutego w Hotelu Qubus

Na te oraz inne pytania chce odpowiedzieć Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego SA, która wraz z British Polish Chamber of Commerce (BPCC) organizuje pierwsze w Małopolsce Forum współpracy sektora publicznego z prywatnym. To spotkanie przedstawicieli organizacji Sovereign Wealth Funds/ GCC zrzeszającej kapitał państw arabskich i grup kapitałowych zainteresowanych inwestycjami w Europie Środkowo–Wschodniej. Na inwestycje przeznaczone z długim terminem zwrotu i gwarancjami państwowymi Sovereign Wealth Funds/ GCC przeznacza 1 mld 300 mln dolarów.

Na początku stycznia tego roku Prezydent RP podpisał nową ustawę o partnerstwie publiczno–prywatnym. Jak pokazały doświadczenia kilku ostatnich lat, obowiązująca od 2005 roku ustawa nie spełniła oczekiwań. Przyjęte w tym roku zapisy - przygotowane w porozumieniu z najbardziej zainteresowanymi grupami, czyli samorządowcami i biznesem - przede wszystkim upraszczają procedury zawiązywania partnerstwa. Województwo Małopolskie planuje wiele przedsięwzięć inwestycyjnych, których szansą staje się skuteczne zastosowanie zasady Partnerstwa Publiczno-Prywatnego: poprawa lokalnej infrastruktury drogowej, infrastruktury energetycznej i wodnej (w tym stworzenie systemu alternatywnych źródeł energii), modernizacja bazy obiektów ochrony zdrowia i edukacji, tworzenie terenów rekreacyjno-sportowych, czy wdrażanie kompleksowych projektów rewitalizacji obszarów miejskich. Dodatkowym bodźcem stymulującym działania w ramach PPP jest możliwość włączenia w finansowanie inwestycji środków unijnych, zarezerwowanych w Programach Operacyjnych lub w Programach Regionalnych.

W konferencji „Współpraca sektora publicznego z prywatnym – idea partnerstwa” udział wezmą: Ambasador Wielkiej Brytanii Ric Todd (zaprezentuje brytyjskie doświadczenie w PPP); przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki (wystąpienie pt: Partnerstwo publiczno prywatne; Polska-Świat), Wojewoda Małopolski - Jerzy Miller (Partnerstwo publiczno prywatne w Małopolsce – dobre praktyki); Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara (Małopolska – wsparcie projektów inwestycyjnych); Wojciech Roman – wiceprezes Deloitte (Infrastruktura publiczna a makroekonomiczne perspektywy Polski); Krzysztof Krzysztofiak, prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA (Invest In Małopolska jako przykład wspólnych działań w zakresie obsługi inwestycji w regionie); dr Sławomir Kopeć, prezes Krakowskiego Parku technologicznego (Park technologiczny w PPP); mec. Renata Mikołajczyk (Możliwości pozyskania kapitału dla projektów infrastrukturalnych z bliskiego bądź dalekiego wschodu); Michał Zieniewski – DLA Piper (Nowa ustawa o PPP – ułatwienia dla strony publicznej i prywatnej).

W programie również dyskusja panelowa pod hasłem: Czy nareszcie ruszy polskie PPP? Wezmą w niej udział: przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki, Wojewoda Małopolski, reprezentanci inwestorów, doradcy PPP, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Spotkanie z przedstawicielami GCC zaplanowano na 25 lutego 2009, w godz. 09:00–14:00, w krakowskim Hotelu Qubus przy ul. Nawiślańskiej 6.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej