Paliwa alkilatowe - czym są? Gdzie wykorzystuje się benzynę alkilatową?

2021-12-23 11:02

W porównaniu do tradycyjnej benzyny, paliwa alkilatowe są o ponad 90% czystsze, ponieważ produkowane są z zupełnie innych komponentów. Oznacza to, że benzyna alkilatowa jest niemal pozbawiona niebezpiecznych związków, przede wszystkim rakotwórczego benzenu oraz olefin i związków tlenowych (alkoholi, eterów).

Czym są paliwa alkilatowe?

Główną różnicą między paliwami tradycyjnymi i alkilatowymi jest benzen. Związek ten oficjalnie uznawany jest za rakotwórczy zarówno przez większość państw europejskich, jak i USA. W benzynie alkilatowej zawartość benzenu wynosi poniżej 0,01%v/v – w stosunku do średniej zawartości benzenu wynoszącej ok. 0,90% v/v (wymóg normowy to < 1%) w tradycyjnej benzynie samochodowej.

Paliwa alkilatowe są niemal pozbawione niebezpiecznych związków, przede wszystkim właśnie rakotwórczego benzenu oraz olefin i związków tlenowych (alkoholi, eterów). Paliwa alkilatowe zawierają wyłącznie stabilne chemicznie węglowodory parafinowe i izoparafinowe. Produktami całkowitego spalania parafin i izoparafin jest tylko dwutlenek węgla i woda. Spalanie tych węglowodorów jest najbardziej ekologicznym procesem spalania.

Spalanie paliw alkilatowych to mniejsza emisja smogu do atmosfery o ponad 40%, a emisja dwutlenku węgla i wszystkich szkodliwych substancji o ponad 90% w porównaniu do benzyny tradycyjnej.

Gdzie wykorzystuje się benzynę alkilatową?

Benzyny alkilatowe pojawiły się w Skandynawii ponad 30 lat temu. Od tego czasu m.in. w Europie Zachodniej wprowadzono wręcz nakaz stosowania takiego paliwa, szczególnie w parkach miejskich czy innych miejscach użyteczności publicznej. Paliwa alkilatowe dostępne są tam w supermarketach, sklepach ogrodniczych czy na stacjach benzynowych.

Paliwa alkilatowe wykorzystywane są przede wszystkim w spalinowym sprzęcie ogrodniczym, ale również do wycinki lasu. Dane nie pozostawiają złudzeń. Kosiarki spalinowe w ciągu godziny pracy emitują tyle spalin, co 11 samochodów. Z badań amerykańskich naukowców wynika, że silniki dwusuwowe, w które wyposażone są kosy spalinowe, podczas godzinnej pracy wydzielają do atmosfery tyle węglowodorów aromatycznych, co samochód osobowy przejeżdżający trasę o długości 150 km. Silniki te nie mają katalizatorów, co sprawia, że emitują wysoki poziom tlenku węgla, lotnych związków organicznych i tlenków azotu, wytwarzając nawet do 5% notowanego w USA zanieczyszczenia powietrza. Wykazano, że spalinowy sprzęt ogrodniczy (z którego ok. 40% to kosiarki do trawy) odpowiada za emisję ponad 26 mln ton zanieczyszczeń. 

Zatem paliwa alkilatowe to nie tylko inwestycja w zdrowie. Używanie go to jedno z tych działań, jakie może podejmować każdy z nas by zmniejszyć swój ślad węglowy.

Co prawda w ostatnich latach ograniczono koszenie traw w miastach (m.in. ze względu na zmniejszenie ilości tzw. wysp ciepła oraz pozostawienie azylu dla owadów), to jednak w sytuacjach kiedy wykorzystywany jest spalinowy sprzęt ogrodniczy zdecydowanie warto jest zastąpić tradycyjną benzynę na paliwa alkilatowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany