Otwarci na Skandynawię. Warmia i Mazury zapraszają inwestorów
Na zaproszenie gospodarzy regionu, Warmię i Mazury odwiedzą od 9 do 12 września przedsiębiorcy ze Szwecji i Finlandii oraz dziennikarze ze skandynawskich mediów. Poznają województwo warmińsko-mazurskie i będą dyskutować o możliwościach rozwoju współpracy gospodarczej regionu ze Skandynawią. Władze województwa 10 września zaprezentują potencjał regionu w Sand Valley Golf&Country Club w Pasłęku, podczas wydarzenia "Otwarci na Skandynawię".
- Jesienią ubiegłego roku udało nam się przyjrzeć bliżej potrzebom i wymaganiom skandynawskich firm - mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Teraz zamierzamy pokazać, że odrobiliśmy naszą lekcję, potrafimy słuchać i przygotowaliśmy ofertę skrojoną pod biznes z krajów Północy.
Zaproszenie Warmii i Mazur do dyskusji o współpracy regionu ze Skandynawią oraz oczekiwaniach inwestorów przyjęli m.in. przedstawiciele skandynawskich firm i ambasad, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (Association of Business Service Leaders in Poland, ABSL), Warmińsko-Mazurska. W trakcie zostanie zaprezentowana oferta eksportowa województwa warmińsko-mazurskiego oraz pokazane możliwości zainteresowania kapitału skandynawskiego tym regionem.
Po dyskusji panelowej organizatorzy zapraszają na chwilę relaksu na polu golfowym. Dyskusja przy partii golfa pozwoli nie tylko na bezpośrednią wymianę doświadczeń, ale również na zaprezentowanie gościom jednego z głównych walorów regionu – nieskalanej przyrody i bezkresnej przestrzeni.
W latach 2000-2010 kraje skandynawskie zajmowały piąte miejsce pod względem wartości bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Polsce i łącznie zainwestowały 9,48 mld euro. Skandynawia ma również strategiczne znaczenie w obrocie handlowym i jest drugim (po Niemczech) najważniejszym kierunkiem polskiego eksportu (7,4 proc. udziału).
Równocześnie Polska mieści się na końcu pierwszej dziesiątki krajów, w których inwestują Szwedzi, Norwegowie, Duńczycy i Finowie, a wartość tych inwestycji to tylko ok. 0,4 proc. wszystkich skandynawskich BIZ. Te dane wyraźnie wskazują, że Skandynawia wciąż dysponuje ogromnym potencjałem do rozwoju w Polsce. A Warmię i Mazury dodatkowo łączą ze Skandynawią bliskość geograficzna. Kraje skandynawskie mają możliwość czerpać z takich walorów regionu, jak wykwalifikowana kadra, niskie koszty pracy, zwolnienia podatkowe i granty oraz dogodne sąsiedztwo obwodu kaliningradzkiego.
Honorowy patronat wydarzenia „Otwarci na Skandynawię” objęła Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza (SPCC). Partnerem organizacyjnym jest firma Bluevine Consulting.