Oszczędzanie energii. Inteligentne sieci i liczniki energii - nowy program NFOŚiGW

2011-07-01 20:00
Inteligentne sieci i liczniki
Autor: Apator Inteligentny licznik energii

Polacy, którzy wezmą udział w programie "Inteligentne sieci energetyczne", rocznie zaoszczędzą od 6-10% na wydatkach za korzystanie z energii elektrycznej, ciepła i gazu. Tak swój nowy program pilotażowy reklamuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Nadszedł czas na nowe liczniki energii, kontrolowane ceny energii i inwestycje w odnawialne źródła energii.

Nie ma co ukrywać, że szeroko rozumiana ekologia stała się dla nas chyba największym wyzwaniem w ramach członkostwa w Unii Europejskiej. Ujawniło się czarno na białym, jak daleko byliśmy (a może jeszcze jesteśmy?) w tej dziedzinie za innymi krajami członkowskimi.

Chociaż rok 2020, gdy Unia Europejska nakazała zrealizować program “3x20” - o 20% ma zmaleć emisja CO2, do 20% musi wzrosnąć udział  odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym a także, w tym samym stopniu, musi wzrosnąć efektywność energetyczna - wydaje się tak odległy, trzeba zrobić kolejny krok...

Inteligentne sieci i liczniki energii w każdym domu?

Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił 1 lipca nowy pilotażowy program “Inteligentne Sieci Energetyczne”. To kolejny krok do osiągnięcia wymaganych przez Unię Europejską progów. Chodzi o instalowanie inteligentnych sieci i inteligentnych liczników energii elektrycznej, które mają być źródłem analiz dla dystrybutorów i ich odbiorców. System (czyli liczniki energii) ma pokazywać bieżące zużycie i ceny energii, co ma skłonić do bardziej świadomego używania urządzeń elektrycznych, w zależności od ceny energii i obciążenia sieci. Głównym celem jest przekonanie odbiorców energii do korzystania z niej poza szczytowym poborem mocy, a także wspieranie energii sieciowej - mają to być małe, odnawialne źródła energii typu wiatraki horyzontalne kolektory słoneczne czy fotowoltaiczne.
Według Komisji Europejskiej, jeśli państwa członkowskie będą trzymały się programu, emisja CO2 może spaść nawet o 9%, a roczne zużycie energii w gospodarstwach domowych o 10%.

Założenia Programu Priorytetowego "Inteligentne sieci energetyczne"

Program Priorytetowy "Inteligentne sieci energetyczne" (ise) wpisuje się w cele pakietu energetyczno-klimatycznego Unii Europejskiej 3x20. Program ise ma ruszyć w styczniu 2012 roku.
W zakresie energii elektrycznej ma być skierowany co najmniej do 10 tys. punktów pomiarowych w gospodarstwach domowych, mśp, obiektach uslugowych, handlowych itp. lub 1 tys. punktów pomiarowych w specjalnych strefach ekonomicznych, w których będą wdrażane rozproszone źródła energii odnawialnej wraz z warstwą telekomunikacyjną/telemetryczną.
W zakresie energii gazowej program ma objąć co najmniej 2 tys. punktów pomiarowych w gospodarstwach domowych, mśp, obiektach handlowych itp., tyle samo punktow ma mieć rozproszone źródła energii odnawialnej (możliwa jest w ramach programu budowa w przestrzeniach pilotażowych urządzeń magazynujących energię lub kondensatory kompensujące moc bierną).
Projekty ise w zakresie energii cieplnej mają dotyczyć co najmniej 1 tys. punktów pomiarowych w domach, małych przedsiębiorstwach lun obiektach usługowych lub 200 punktów pomiarowych w SSE i tyle samo punktów wspomaganych rozproszonymi źródłami energii odnawialnej.
Podobna liczba "obiektów" została wytypowana także w zakresie ciepłej wody użytkowej, wielu mediów, energii elektrycznej i cieplnej.

Beneficjenci

Planowanymi tzw. beneficjentami podstawowmi programu będą:
- przedsiębiorcy - operatorzy systemów dystrybucyjnych i przesyłowych energii elektycznej/gazowej dokonujący bilansowania systemu w spólnie z samorządem terytorialnym lub spóldzielniami (wspólnotami) mieszkaniowymi,
- jednostki samorządu terytorialnego i zarządcy specjalnych stref  ekonomicznych organizujący na swoim terenie przestrzenie pilotażowe ise,
-  konsorcja naukowo-przemysłowe wdrażające działania inwestycyjne.

Beneficjentami bedą również wskazani przez beneficjentów podstawowych:
- operatorzy komunikacji elektronicznej
- realizatorzy wdrażający obiekty (instalacje) energooszczędne,
- wdrażający odnawialne źródła energii,
- wdrażający urządzenia magazynowania energii lub baterii kondensatorów kompnsujących moc bierną w ramach budowy/przebudowy sieci elektroenergetycznych służących przyłączeniu odnawialnych źródeł energii.

A o co w tym wszystkim chodzi?

Inteligentnych sieci i inteligentnych liczników domaga się UE w swoich dyrektywach, a więc nie chodzi o to CZY, tylko JAK, KIEDY, PO CO i DLA KOGO. To ma służyć odbiorcom mediów. Ma też promować świadome korzystanie z energii, potwierdzone oszczędnościami.

NFOŚiGW szacuje, że program pilotażowy ise doprowadzi do konkretnych rezultatów. Planuje się ograniczenia strat w przesyle energii poprzez inteligentną wymianę informacji między elementami systemu. Ma zostać też zmniejszona awaryjność sieci.
Planuje się zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o ok. 150 000 MWh(e)/rok (ok. 8%), gazu o 2500 MWh(t)/rok (ok. 5%) oraz zmniejszenie zużycia ciepła o 4000 MW(t)/rok (ok. 5%).

Ten program NFOŚiGW to ogromne przedsięwzięcie i rzecz nie tylko w wymianie dotyczczasowych urządzeń na inteligentne. Całość musi być wsparta nową infrastruktura, programem teleinformatycznym, z którego danych będą korzystać nadawcy i odbiorcy. Monitor urządzeń pomiarowych wraz z wyświetlanymi danymi dla konsumenta ma być nie do oglądania, a do informowania i analizowania sytuacji. To wymaga wielu działań informacyjno-edukacyjnych.

Budżet Programu "Inteligetne sieci energetyczne" został ustalony na kwotę dotacji 320 mln zł. Dopłaty mają zostać uruchomione w roku 2013, koniec programu ma nastąpić w roku 2018.
Przyjęcie programu przez zarząd i radę nadzorczą NFOŚiGW ma nastapić we wrześniu tego roku i zgodnie z planem jeszcze w IV kwartale 2011 r. zostaną ogłoszone pierwsze konkursy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej