Ostrów Wielkopolski przyciąga inwestycje
Jedna inwestycja przyciąga kolejną. Tę regułę potwierdzają doniesienia z Ostrowa Wielkopolskiego. Powstają nowe osiedla, dzięki czemu miasto pozyska mieszkania komunalne. Wkrótce pojawi się nowoczesne centrum handlowe. Władze miasta są także mocno zaangażowane w budowę pasa startowego na okolicznym lotnisku w Michałkowie.
Władze miasta mają w planach budowę nowego osiedla mieszkaniowego przy ul. Kujawskiej i Al. Słowackiego. Jak informuje Urząd Miejski, po pełnej realizacji projektu ma powstać kilka tysięcy nowych mieszkań. "To osiedle może być zaczątkiem nowego centrum miasta, ale przede wszystkim daje szansę na rozładowanie głodu mieszkaniowego, w tym powstanie kilkudziesięciu mieszkań komunalnych" - informuje Radosław Torzyński, Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Do 30 maja 2008 roku władze miasta czekają na zgłoszenia inwestorów, którzy weszliby z miastem w spółkę realizującą ten projekt. "Chcemy, żeby powstało osiedle o charakterze śródmiejskim z centralnym planem typu rynek. W wielu miastach, takich jak Poznań, jest Stary Rynek i Nowy Rynek. To osiedle byłoby nowym sercem Ostrowa Wielkopolskiego. Rozpoczęliśmy skomplikowany proces inwestycyjny, ale mamy nadzieję, że zakończy się z dobrym skutkiem" - mówi Radosław Torzyński. Miasto do spółki wniesie grunty w formie aportu, natomiast oczekuje w zamian otrzymania gotowych mieszkań komunalnych. Głównym kryterium przy wyborze partnera inwestycji będzie właśnie liczba mieszkań komunalnych. Na drugim miejscu znajdą się kwestie infrastrukturalne.
Rozwój infrastruktury jest dla miasta kwestią priorytetową. Dlatego kolejnym przedsięwzięciem, które ma przynieść korzyści mieszkańcom, jest budowa centrum kulturalno-rozrywkowo-handlowego oraz zagospodarowanie działki miejskiej, na której znajduje się obecnie stara przepompownia. Grunty pod budowę obiektu handlowego o powierzchni ponad 3 ha zostały wykupione przez firmę Parkridge CE Retail. Mieszczą się one przy ul. Spichrzowej i Wańkowicza, na dawnych terenach Zakładów Mięsnych Krotoszyn. Powierzchnia najmu w centrum ma wynieść 25 tys. m2. W planach pozostaje podpisanie umowy z polskim operatorem delikatesowym. W galerii ma się znaleźć część kulturalno-rozrywkowa z kilkoma salami kinowymi, kręgielnia oraz food court. Proces komercjalizacji będzie prowadzony przez agencję Lambert Smith Hampton.
Inwestor chce poszerzyć teren zabudowy, dlatego jest zainteresowany odkupieniem od miasta również sąsiędnich działek. W ramach współpracy z miastem, inwestycja zakłada także przebudowę ronda, które obecnie jest dla mieszkańców dużym problemem komunikacyjnym. Parkridge CE Retail zaoferował kupno działki miejskiej, na której stoi obecnie stara przepompownia. Na tym terenie miałby powstać obiekt zgodny z potrzebami miasta i we współpracy z prezydentem oraz radnymi.
Ostrów Wielkopolski, razem z pozostałymi członkami Fundacji Rozwoju Lotniska Wielkopolska Południowa (powołanej w celu realizacji tej inwestycji), ciągle pracuje nad koncepcją rozbudowy lotniska w Michałkowie. Władze Fundacji spodziewają się zakończenia tej inwestycji do końca 2010 roku. Jak podkreśla Janusz Pęcherz, Prezydent Kalisza: "Rozbudowa lotniska jest dla nas bardzo ważną sprawą. Przedsiębiorcy twierdzą, że jest ono potrzebne po to, by nie tracić szans. Często, z uwagi na czas dojazdu do naszych miast, wielu inwestorów rezygnuje z przyjazdu". Rangę i znaczenie budowy pasa startowego dostrzega także Jerzy Świątek, były prezydent Ostrowa Wielkopolskiego: "Nasz region zamieszkuje ponad 300 tys. mieszkańców, to wspólny rynek pracy, a warunki komunikacji przekładają się na inwestycje, biznes".
maj 2008