Optymizm czy pesymizm? Relacja z corocznej konferencji Monitoring Rynku Budowlanego 2017

2017-11-06 16:23
Monitoring Rynku Budowlanego 2017
Autor: ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku Monitoring Rynku Budowlanego 2017

W roku 2017 konferencja Monitoring Rynku Budowlanego odnotowała swoją 20. edycję! Wydarzenie było zorganizowane przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku i Polską Izbę Przemysłowo-Handlową Budownictwa pod honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Przyszłość budownictwa, jaka wyłania się z analiz statystycznych i prognoz jest niepewna. Eksperci ASM podczas konferencji pokazali, że budownictwo notuje wzrosty dynamiki zarówno w zakresie sprzedaży produkcji budowlano-montażowej obiektów inżynierii wodnej i lądowej, drogownictwa, wyników budownictwa mieszkaniowego, jak i większości typów budownictwa niemieszkalnego. Jednak w tym ostatnim segmencie spada liczba pozwoleń na budowę, z kolei wzrosty na rynku mieszkaniowym sprzyjają wyższym cenom wykonawstwa i produktów budowlanych, w tym stali i betonu. Niepokoi sytuacja na budowlanym rynku pracy, gdzie jest bardzo dużo wakatów. Co prawda zanotowano o 40% więcej wydanych pozwoleń na pracę dla cudzoziemców, jednak część z nich, zwłaszcza pracowników z krajów ościennych, traktuje Polskę jako trampolinę do krajów zachodnich, co w perspektywie nie rozwiąże braków kadrowych w firmach budowlanych.

– Po III kw. 2017 roku produkcja budowlano-montażowa wyniosła 54,5 mld zł, a więc o 13,4% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Jednak tak wysoka dynamika wzrostu wynika z niskiej bazy odniesienia. Gdybyśmy za rok bazowy przyjęli 2015, to branża budowlana odnotowałaby 4-procentowy spadek – wyjaśniła Beata Tomczak – główny analityk rynku ASM. – W 2016 roku głównym destabilizatorem sektora budowlanego było budownictwo inżynieryjne. Aktualnie znajduje się ono na ścieżce wzrostowej i pozostanie główną determinantą wzrostu branży budowlanej. Jestem jednak daleka od przesadnego entuzjazmu. Po III kwartale produkcja budowlano-montażowa w budownictwie inżynieryjnym wyniosła ponad 25 mld zł. Wynikiem zbliżyliśmy się do roku 2013, w którym produkcja w tym sektorze wyniosła 27 mld zł. Nie mówię już o latach 2012-2011, kiedy te wartości po III kw. kształtowały się na poziomie powyżej 35 mld zł. Potwierdza to, że na budownictwo należy patrzeć długookresowo, a wskaźniki dynamika mogą często przedstawiać mylny obraz rzeczywistej sytuacji na rynku.

Produkcja budowlano-montażowa
Autor: ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku na podstawie danych GUS
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej