Opole daje zielone światło dla sektora BPO

2013-05-13 21:27
Opole
Autor: Skanska

Po branży motoryzacyjnej i górnictwie, sektor BPO jest trzecim największym pracodawcą w Polsce. Trzeba jednak odpowiednich warunków, by przyciągnąć inwestycje tego sektora na swój teren. To najważniejsze wnioski konferencji "Zielone światło dla BPO/ITO. Perspektywy rozwoju sektora usług biznesowych w Opolu", która była pierwszym spotkaniem z cyklu seminariów inwestycyjnych Prospects in Poland w tym mieście.

Opole ze swoimi atutami inwestycyjnymi dla sektora outsourcingu usług biznesowych (BPO) w niczym nie ustępuje innym porównywalnym aglomeracjom. Miasto musi jednak wskazać te atuty, które zadecydują o jego konkurencyjności. Koniecznością jest dobra oferta deweloperska i odpowiednia ilość powierzchni biurowych.
- Opole jest miastem ludzi młodych, co trzecia osoba jest w wieku 19-39 lat. Opolanie są jednymi z najbardziej zadowolonych mieszkańców naszego kraju, a miasto jednym z najbezpieczniejszych, najnowocześniejszych i najatrakcyjniejszych miejsc do zamieszkania w Polsce – przekonywał na konferencji Ryszard Zembaczyński, prezydent Opola.
W tym regionie stopa bezrobocia kształtuje się na poziomie około 7%, czyli dużo poniżej średniej krajowej, jednak dla władz miasta kluczowym problemem jest pozyskanie kolejnych miejsc pracy.
- Istnieje potrzeba wygospodarowania do roku 2020 jeszcze około 10 tysięcy miejsc pracy. To muszą być miejsca pracy na miarę oczekiwań zarówno pracodawców, jak i pracowników. Jest potrzeba utworzenia kilku instytutów naukowo-badawczych, które będą transferować wiedzę i nowoczesne technologie do firm w regionie - mówił prezydent Opola.

Obecnie w usługach BPO/ITP pracuje w Opolu około tysiąc osób. Mogłoby być więcej, ale brakuje powierzchni biurowych. Miasto już przygotowało tereny pod kolejne inwestycje deweloperskie oraz deklaruje pełne wsparcie w procesie inwestycyjnym, ulgi podatkowe, usługi instytucji publicznych oraz pomoc w przygotowaniu i pozyskiwaniu kadr (studenci sześciu szkół wyższych to najbardziej pożądani kandydaci dla sektora BPO, mury opolskich uczelni opuszcza rocznie 9 tys. absolwentów).
- W Opolu funkcjonuje już 5 firm z sektora BPO, mam nadzieję, że ten trend będzie się utrzymywał. Koniunktura sprzyja teraz jak nigdy wcześniej - podkreślał Arkadiusz Tarnowski, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

- Nie ma już podstaw ku temu, żeby wierzyć, że w polskiej gospodarce będzie gorzej. W USA i na Dalekim Wschodzie nie ma już kryzysu. Jest w krajach strefy euro i choć Polska jest poza strefą, nie znaczy to, że przedsiębiorcy nie odczuwają skutków. Polska jest liderem tego regionu Europy, a w przyszłym roku każdy przeciętny Polak odczuje poprawę sytuacji, a już w 2020 roku przedsiębiorcy będą mieli problem z pozyskaniem pracowników - prognozował na konferencji Prospects in Poland Marek Zuber, ekonomista, analityk rynków finansowych.
Podstawą tworzenia nowoczesnej gospodarki jest relacja: „biznes-uczelnie-samorząd”. W Opolu, przy wsparciu funduszy unijnych, realizowanych jest wiele tego typu projektów. W perspektywie budżetowej 2014-2020 dostępne będą środki, które głównie trzeba będzie przeznaczać na obszar badań i rozwoju, gospodarkę niskoemisyjną i rozwój sektora MŚP.

Polska nadal jest i będzie atrakcyjnym miejscem dla lokalizacji centrów BPO/ITO, przede wszystkim ze względu na swoje położenie oraz potencjał ludzki.
– Zrealizowanych blisko 400 inwestycji tego typu w kraju daje nam pierwsze miejsce w tej branży w Europie, a zatrudnienie na poziomie już ponad 105 tys. osób stanowi 40-procentowy udział w Europie Środkowej – podkreślał Paweł Panczyj, dyrektor zarządzający Association of Business Service Leaders in Poland (ABSL).

W Polsce sektor BPO daje największe zatrudnienie w tym regionie Europy - 105 tysięcy. Odnotowaliśmy w tym sektorze w ciągu ostatnich 10 lat coroczny 20-procentowy przyrost i dalej prognozowany jest wzrost. Dla porównania Czechy czy Węgry zatrudniają w tej branży po ok. 40 tys. osób. Porównywalne atuty inwestycyjne ma wiele ośrodków miejskich, jak chociażby Rzeszów czy Kielce, które również będą chciały coś uszczknąć z tego tortu. Od szybkości podejmowania decyzji administracyjnych, ale również od dostępnej powierzchni biurowej (klasy B, A i A+) będzie zależało jak duży kawałek przypadnie miastu Opole.

Konferencja „Zielone światło dla BPO/ITO. Perspektywy rozwoju sektora usług biznesowych w Opolu” odbyła się 8 maja 2013. Organizatorem konferencji z cyklu Prospects in Poland jest Bluevine Consulting.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej