Opłaty za wodę pójdą w górę w 2023? Wody Polskie zatwierdzają nowe taryfy za wodę i ścieki

2022-11-15 11:13

Czy opłaty za wodę i ścieki będą wyższe w 2023? Aktualnie Wody Polskie są w trakcie ponownej taryfikacji, czyli ustalania nowych cen za wodę i ścieki. Wiadomo, że wpłynęło już ponad 500 wniosków taryfowych ws. wyższych opłat za wodę i ścieki. Dobra wiadomość jest taka, że większość wniosków zostaje odrzucona, co oznacza, że nie wszędzie za wodę i ścieki będziemy płacić więcej.

Spis treści

  1. Za wzrostem cen wody samorządy
  2. Większość wniosków o wyższe opłaty za wodę odrzucona!
  3. Jakie będą opłaty za wodę w 2023?
  4. O ile woda zdrożała w 2022?

Za wzrostem cen wody samorządy

Stawki opłat za wodę i ścieki, jakie będziemy płacić przez najbliższe 3 lata ustalają gminy i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. Propozycje nowych cen od samorządów wpływają do Wód Polskich, gdzie są wnikliwie analizowane. Wody Polskie, jako regulator ma za zadanie sprawdzić czy proponowane przez samorządy taryfy są racjonalne i rzeczywiście dotyczą kosztów dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Okazuje się obecnie blisko większość samorządów chce podwyżek cen za wodę i ścieki, a dokładnie „urealnienia cen do panujących warunków”. Chodzi przede wszystkim o rosnącą inflację czy koszty związane z energią elektryczną. Wody Polskie od września prowadzą weryfikację procesu taryfikacji.

Większość wniosków o wyższe opłaty za wodę odrzucona!

Wody Polskie podają, że ws. nowych taryf za wodę i ścieki wypłynęło już ponad 500 wniosków. W tej chwili zatwierdzono około 30 z nich, a ponad 200 odrzucono - poinformował wiceprezes Wód Polskich Paweł Rusiecki. Oznacza to, że co 4 wniosek o wyższe opłaty za wodę jest odrzucany. Przedstawiciel Wód Polskich podał, że po przeanalizowaniu wniosków, które zostały odrzucone, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne oczekiwały wzrostu cen wody i ścieków średnio o ok. 4,5 zł netto.

W przypadku czteroosobowej rodziny, przy założeniu zużycia 3 m³ wody na osobę, miesięczny wzrost kosztów na wodzie i ściekach wyniósłby około 54 zł, a rocznie 650 zł. Patrząc z perspektywy kosztów, byłby to kolejny element, który dokłada się do funkcjonowania gospodarstwa domowego - wyjaśnił wiceprezes Wód Polskich Paweł Rusiecki.

Jakie będą opłaty za wodę w 2023?

Dokładne kwoty na razie nie są znane. Wiadomo też, że w większości samorządów opłaty za wodę i ścieki nie wzrosną, natomiast tam, gdzie wzrosną, będą to podwyżki "relatywnie niewysokie", jak przekazał wiceprezes Wód Polskich. Dodał też, że średnia cena w Polsce uwzględniająca wodę i ścieki to aktualnie ok. 12 zł netto.

O ile woda zdrożała w 2022?

Przypominamy, że od ubiegłego roku Wody Polskie zatwierdziły ponad 95% wniosków taryfowych na nową trzyletnią perspektywę. Zgodnie z nimi średnie podwyżki cen wody wyniosły ok. 8%, a ścieków 9%.

Zgodnie z przepisami dyrektorzy RZGW są pierwszą instancją, do której składane są wnioski o zmianę taryf przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. Prezes Wód Polskich, to druga instancja, do której mogą odwołać się firmy od decyzji dyrektora RZGW. Od powołania Wód Polskich (2018) są one regulatorem, który zatwierdza ceny za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków w Polsce

Źródło: Wody Polskie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej