Opłaty za wodę pójdą w górę o 10%. Wody Polskie zatwierdzają nowe taryfy za wodę i ścieki

2023-03-01 14:29
woda z kranu
Autor: gettyimages

Opłaty za wodę i ścieki idą w górę. Aktualnie Wody Polskie są w trakcie taryfikacji, czyli ustalania nowych cen za wodę i ścieki. Podwyżki za wodę i odprowadzanie ścieków domaga się co trzecia gmina. Dotychczas regulator zaakceptował 150 wniosków o podniesienie cen. 376 wniosków zostało odrzuconych, natomiast 324 czeka jeszcze na rozpatrzenie.

Spis treści

  1. Za wzrostem cen wody samorządy
  2. O ile wzrosną opłaty za wodę?
  3. Ile kosztuje metr sześcienny wody?

Za wzrostem cen wody samorządy

Stawki opłat za wodę i ścieki, jakie będziemy płacić przez najbliższe 3 lata ustalają gminy i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. Propozycje nowych cen od samorządów wpływają do Wód Polskich, gdzie są wnikliwie analizowane. Wody Polskie, jako regulator ma za zadanie sprawdzić czy proponowane przez samorządy taryfy są racjonalne i rzeczywiście dotyczą kosztów dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Okazuje się obecnie blisko większość samorządów chce podwyżek cen za wodę i ścieki, a dokładnie „urealnienia cen do panujących warunków”. Chodzi przede wszystkim o rosnącą inflację czy koszty związane z energią elektryczną. Wody Polskie prowadzą właśnie weryfikację wniosków o podwyżki.

Warto wiedzieć

Do końca lutego 2013 wpłynęło do Wód Polskich 850 wniosków o zgodę na skrócenie obowiązującej taryfy i ustalenie nowej na następne trzy lata. Wody Polskie informują, że ta liczba stanowi 35% taryf zatwierdzonych w 2021. Do końca lutego Wody Polskie wydały już 526 decyzji, przy czym w 376 wnioskach odmówiono zgody na zmianę taryfy. W 150 przypadkach taką zgodę wydano, czyli w tych gminach cena za wodę i ścieki wzrośnie. Natomiast wciąż 324 wniosków czeka na decyzję Wód Polskich.

O ile wzrosną opłaty za wodę?

Po zmianie taryf cena wody wzrośnie średnio o ok. 10% w skali roku. Jednak, jak wyjaśniają Wody Polskie, stopień podwyżek zależy od wielkości gminy, na terenie której działa dane przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne. W małych gminach, jak twierdzą urzędnicy, podwyżki mogą być wyższe.

Ile kosztuje metr sześcienny wody?

Wody Polskie policzyły, że średnia cena wody w Polsce, to 12 zł netto za metr sześcienny. Jeśli chodzi o podział na województwa, to najtaniej jest w podlaskim, tu woda z kranu kosztuje 9,20 zł na metr sześcienny, a najdrożej jest w województwie śląskim, tu trzeba zapłacić aż 15,45 zł netto.

W niektórych propozycjach nowych taryf cena wody i ścieków mogłaby wzrosnąć do 25 zł za metr sześcienny, co w skali roku daje 80 zł za osobę. Wody Polskie przyznają, że tak wysokich podwyżek nie będą akceptować.

Zmiana taryf odbywa się na podstawie art. 24j ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Przewiduje on, iż w uzasadnionych przypadkach przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne w trakcie obowiązywania dotychczasowej taryfy może złożyć do organu regulacyjnego wniosek o skrócenie okresu obowiązywania tej taryfy wraz z projektem nowej taryfy oraz uzasadnieniem.

Źródło: Wody Polskie, PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej