Okno na technologie

2007-08-30 19:10

Drewno i aluminium - wysoka izolacja cieplna i odporność na czynniki zewnętrzne. Nowa era technologii stolarki okiennej to odpowiedź dla najbardziej wymagających.

Drewno to jeden z najstarszych materiałów budowlanych. Sole oraz tlenki aluminium (glin) znane były już starożytnym Grekom, którzy stosowali je jako środki antyseptyczne. W formie metalu aluminium uzyskano w dziewiętnastowiecznej Francji, ale dopiero w XXI w. połączenie drewna i aluminium na stałe weszło do wystroju wnętrz w postaci przedmiotów codziennego użytku.

Drewno, ze względu na słabe przewodzenie ciepła, jest idealnym izolatorem. Ma to szczególne znaczenie w przypadku otworów okiennych, którymi ubywa z mieszkania najwięcej ciepła. Drewniane profile okienne najczęściej wykonywane są z sosny, red meranti, dębu, modrzewia i cedru kanadyjskiego. Są to gatunki twarde i odporne na warunki atmosferyczne, ale można jeszcze bardziej zoptymalizować trwałość okien na warunki pogodowe w postaci zmieniającej się temperatury powietrza, wilgotności, niekorzystnemu wpływowi promieniowania UVA i UVB na drewno - zewnętrzną powierzchnię profila obkłada się aluminium. Zastosowanie takiej nakładki dodatkowo korzystnie wpływa na estetykę okna. (np. brak listwy przyszybowej od strony wewnętrznej, czy niewielkie wizualne szerokości ramiaków) .

Możliwość połączenia obu materiałów, obecne trendy w projektowaniu i architekturze, które stawiają na prostą lecz nie zawsze minimalistyczną formę, często połączoną z naturalnymi dodatkami sprawiły, że rośnie popularność na tego typu okna. Np. firma Adpol w systemie EKO tworzy ramy okienne z drewna klejonego trójwarstwowo, a kolorystykę obłożenia aluminiowego formatuje według palety RAL (194 zdefiniowane i opisane kolory).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej