Okno na technologie

2007-08-30 19:10

Drewno i aluminium - wysoka izolacja cieplna i odporność na czynniki zewnętrzne. Nowa era technologii stolarki okiennej to odpowiedź dla najbardziej wymagających.

Drewno to jeden z najstarszych materiałów budowlanych. Sole oraz tlenki aluminium (glin) znane były już starożytnym Grekom, którzy stosowali je jako środki antyseptyczne. W formie metalu aluminium uzyskano w dziewiętnastowiecznej Francji, ale dopiero w XXI w. połączenie drewna i aluminium na stałe weszło do wystroju wnętrz w postaci przedmiotów codziennego użytku.

Drewno, ze względu na słabe przewodzenie ciepła, jest idealnym izolatorem. Ma to szczególne znaczenie w przypadku otworów okiennych, którymi ubywa z mieszkania najwięcej ciepła. Drewniane profile okienne najczęściej wykonywane są z sosny, red meranti, dębu, modrzewia i cedru kanadyjskiego. Są to gatunki twarde i odporne na warunki atmosferyczne, ale można jeszcze bardziej zoptymalizować trwałość okien na warunki pogodowe w postaci zmieniającej się temperatury powietrza, wilgotności, niekorzystnemu wpływowi promieniowania UVA i UVB na drewno - zewnętrzną powierzchnię profila obkłada się aluminium. Zastosowanie takiej nakładki dodatkowo korzystnie wpływa na estetykę okna. (np. brak listwy przyszybowej od strony wewnętrznej, czy niewielkie wizualne szerokości ramiaków) .

Możliwość połączenia obu materiałów, obecne trendy w projektowaniu i architekturze, które stawiają na prostą lecz nie zawsze minimalistyczną formę, często połączoną z naturalnymi dodatkami sprawiły, że rośnie popularność na tego typu okna. Np. firma Adpol w systemie EKO tworzy ramy okienne z drewna klejonego trójwarstwowo, a kolorystykę obłożenia aluminiowego formatuje według palety RAL (194 zdefiniowane i opisane kolory).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej