"Odbudować, zmienić, zachować? Zamki w krajobrazie Polski” - 7-8 listopada, Warszawa
Ponad jedna trzecia zamków w Polsce to ruiny. Czy w oparciu o badania i ustalenia specjalistów zamki te powinny zostać odbudowane? W jaki sposób zatrzymać czas, aby nawet ruiny opowiadały dzieje Polski? Już 7 i 8 listopada w Warszawie polscy i europejscy eksperci zmierzą się z tymi pytaniami podczas konferencji organizowanej przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków.
Spis treści
Program i cele spotkania
W dniach 7-8 listopada 2023 odbędzie się konferencja „Odbudować, zmienić, zachować? Zamki w krajobrazie Polski”, podczas której zgromadzeni eksperci z dziedziny historii, historii sztuki, architektury oraz konserwacji zabytków wspólnie dyskutować będą o krajowych i międzynarodowych doświadczeniach związanych z problematyką zamków pozostających obecnie w stanie ruiny.
W programie wydarzenia prelegenci opowiedzą o dotychczasowych zmaganiach z zarządzaniem przestrzenią historyczną w Polsce i państwach sąsiednich, nakreślą największe wyzwania i trudności w tej materii, ale także przybliżą osiągnięte sukcesy, które mogą stanowić wzorzec lub inspirację dla kolejnych udanych realizacji.
Najważniejszym celem konferencji jest jednak wspólne stworzenie listy eksperckich rekomendacji dotyczących najlepszych standardów postępowań właśnie z ruinami obiektów zamkowych, które następnie przedłożone zostaną Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W ten sposób nowe, uwspółcześnione i oparte na międzynarodowych doświadczeniach opracowanie ma szansę stać się elementem wytycznych publikowanych przez Generalnego Konserwatora Zabytków i uwspółcześnieniem dla dokumentu wydanego w 2012 roku.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny!
Mamy w Polsce 160 ruin zamków. Co zrobić, aby nam służyły?
- Dziś nawet 160 obiektów zamkowych znajdujących się na terenie Polski to ruiny o różnym stopniu destrukcji. Nierzadko jednak właśnie w takiej formie, sięgającej nawet kilkuset lat wstecz, wpisały się w tożsamość regionu i jego mieszkańców – mówi dr Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.
- Wraz z zaproszonymi ekspertami z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec i Ukrainy chcemy więc wspólnie znaleźć odpowiedź na pytanie, co robić, aby zamki te wszystkim nam służyły nie tylko jak najlepiej, ale również jak najdłużej.
"Odbudować, zmienić, zachować? Zamki w krajobrazie Polski” to konferencja organizowana przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków we współpracy ze Stowarzyszeniem Historyków Sztuki i Stowarzyszeniem Konserwatorów Zabytków.
Spotkamy się stacjonarnie w Warszawie lub online. Chcemy zapewnić możliwość udziału w wydarzeniu wszystkim zainteresowanym, dlatego na profilu Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków na Facebooku udostępnimy transmisję na żywo z konferencji.
Więcej informacji o wydarzeniu