Od namiotu do kościoła pasywnego

2008-08-07 15:56
Kościół_projekt
Autor: Architektura Pasywna Pyszczek i Stelmach Sp.J.

Na Równi Szaflarskiej w Nowym Targu parafianie modlą się na razie w namiocie, ale w przyszłości przeniosą się do kościoła, zużywającego na cele grzewcze tylko 15 kWh/m2 w ciągu roku. W zagłębieniu, sięgającym 3,2 m, wylano już fundamenty, założono też zbrojenia słupów i pod ściany. Ten pierwszy w Polsce kościół pasywny powstaje według autorskiej koncepcji Tomasza Pyszczka i Marcina Stelmacha z Krakowa, nad całością czuwa na miejscu nowotarski konstruktor Paweł Put.

Projekt jest pionierski. Takiego obiektu nie ma nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Jego pomysłodawcy nie potwierdzają argumentu, jakoby idea budownictwa pasywnego sprawdzała się jedynie w przypadku domów jednorodzinnych. - Właśnie budynki wielorodzinne i użyteczności publicznej zużywają najwięcej energii, także - planując je - warto pomyśleć o oszczędnościach - mówi Marcin Stelmach.

Pomysł zrodził się w niewiarygodnie prosty sposób. Obaj architekci interesowali się budownictwem pasywnym: uczestniczyli w konferencjach i seminariach, było też trochę podglądania - obiektów w Niemczech i Austrii. W pewnym momencie na ich drodze stanął Günter Schlagowski, prekursor i wielki zwolennik energooszczędnych rozwiązań, który entuzjazmem do tego typu budowania wręcz zaraża.

Przekrój podłużny
Autor: Architektura Pasywna Pyszczek i Stelmach Sp.J. Projekt - przekrój podłużny
Rzut parteru
Autor: Architektura Pasywna Pyszczek i Stelmach Sp.J. Rzut parteru

Trudnością jest bez wątpienia brak wzorców. Chodzi o kosztorysy, na podstawie których można by porównać, jaka jest różnica w kosztach budowy metra kwadratowego w technologii pasywnej i standardowym obiekcie. To, jakie materiały i w jakiej ilości wykorzystać do izolacji, na którym elemencie inwestycji się skupić, jest ustalane na bieżąco. Kościół będzie częściowo podpiwniczony i np. w ocenie, jak na rozkład temperatur wpływa głębokość, mają dopomóc specjalne czujniki w podłodze. Planowany termin ich montażu to wrzesień. Konkretów dostarczą też zapewne kosztorysy hali pasywnej w Słomnikach (woj. małopolskie), nad projektem której pracują Stelmach i Pyszczek.

Budowa kościoła ruszyła w maju 2008 roku. Od pozwolenia na budowę, wydanego w kwietniu, większe - jak się wydaje - znaczenie miała jednak gwarancja, że materiały budowlane będzie można kupić z 20-50-procentowym rabatem. Na placu budowy zgromadzono produkty firm Dow (pianka polistyrenowa STYROFOAMTM), Silikaty (polistyren ekstrudowany) i Termoorganiki (polistyren ekspandowany i hydrofobizowany). Działka ma powierzchnię 7022 mkw. i została wydzielona z sąsiedniej parafii. W Nowym Targu jest siedem kościołów. Jesienią, gdy po raz pierwszy pokazano plany tego, gotowy był już stan surowy budynku plebanii.

Architekturą kościół nawiązuje do tradycyjnej zabudowy Podhala. Świadczą o tym elementy takie jak wysoki strzelisty dach czy niskie podcienie. Koncepcja wykluwała się powoli - rozmowy z inwestorem, czyli ks. Janem Karlakiem, proboszczem parafii Na Równi Szaflarskiej, zaczęły się w sierpniu 2006 roku. Obiekt ma mieć zwartą bryłę, a w celu pozyskania jak najwięcej energii słonecznej przeszklona zostanie ściana południowa. Okna będą się znajdować na wysokości dachu (około 5 m) i pod okapem. - Umieściliśmy je tak, by latem chroniły przed przegrzaniem, a zimą wpadało do budynku maksymalnie dużo światła - tłumaczy Tomasz Pyszczek.

Analiza nasłonecznienia - przekrój poprzeczny

Analiza nasłonecznienia
Autor: Architektura Pasywna Pyszczek i Stelmach Sp.J.

Rysunek przedstawia gęstość strumienia energii cieplnej. Wyświetlone wektory na powierzchni analizowanego wycinka obrazują wzmożony przepływ ciepła wynikający z niejednorodności materiałowej przegrody.

Inne rozwiązania pasywne to: wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła powyżej 90 proc. (dwie centrale o wydajności 10000 m3/h i 2000 m3/h), kolektory słoneczne na dachu, pompa ciepła - jako źródło ciepła dla ogrzewania podłogowego. Według projektu współczynnik przenikania ciepła U ma wynosić: 0,75 W/(m2K) dla okien i 0,10 W/(m2K) dla przegród zewnętrznych. Dofinansowanie z Unii Europejskiej na pompę ciepła znacznie obniżyłoby wydatki, których wysokość bez względu na etap budowy trudno oszacować - rosną tak jak kościół.

Jako redakcja, wspierająca ideę budownictwa pasywnego, będziemy kibicować przedsięwzięciu.

Porównanie zużycia energii w różnych typach budowli >>

Schemat wentylacji
Autor: Architektura Pasywna Pyszczek i Stelmach Sp.J. Schemat wentylacji

Fizyka budowli

Analizy zostały wykonane w programie ANSYS posłużyły do sprawdzenia układu konstrukcji dachu i określenia gęstości strumienia ciepła na podstawie, którego możliwe jest stwierdzenie czy w przegrodzie występują mostki termiczne.

Skrzyżowanie płatwi i krokwi-model
Autor: Architektura Pasywna Pyszczek i Stelmach Sp.J. Analiza gęstości strumieni ciepła
Skrzyżowanie płatwi i krokwi-układ isoterm
Autor: Architektura Pasywna Pyszczek i Stelmach Sp.J. Skrzyżowanie płatwi i krokwi-układ isoterm
Skrzyżowanie platwii i krokwii-gęstość strumienia ciepła
Autor: Architektura Pasywna Pyszczek i Stelmach Sp.J. Skrzyżowanie platwii i krokwii-gęstość strumienia ciepła
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej