Od 15 marca PGNiG obniża ceny gazu o ponad 50%! Dla kogo? Jak skorzystać z tańszego gazu?

Od 15 marca 2023 w PGNiG są niższe ceny gazu. To już zresztą druga obniżka cen gazu PGNiG od początku tego roku. Pierwsza wynosiła 19%, teraz będzie to 55%. Dla kogo rachunki za gaz będą mniejsze? Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z tańszego gazu?
Spis treści
- Dla kogo tańszy gaz od 15 marca?
- Kogo nie obejmuje obniżka cen gazu?
- Jak skorzystać z niższej ceny gazu? Jakie dokumenty złożyć?
- Niskie ceny gazu w hurcie
Dla kogo tańszy gaz od 15 marca?
Należąca do Orlenu spółka PGNiG Obrót Detaliczny - największy sprzedawca gazu w Polsce - obniża cenę paliwa gazowego dla małych i średnich przedsiębiorstw, które rozliczają się w oparciu o cennik Gaz dla Biznesu. Cena gazu wyniesie teraz 353 zł/MWh, czyli mniej o 55% - wynika z komunikatu podanego na stronie spółki. To już druga obniżka cen gazu w tym roku. Pierwsza - w połowie stycznia - wyniosła 150 zł/MWh, czyli 19%.
Cena gazu będzie teraz aktualizowana w cyklach miesięcznych i podawana z miesięcznym wyprzedzeniem, jak poinformowano.
Obniżką są objęci automatycznie wszyscy odbiorcy podlegający rozliczeniom za pobrane paliwo gazowe na podstawie cen określonych w cenniku, w okresie obowiązywania obniżki, czyli od 15 marca do 30 kwietnia 2023.
"Chcę ogłosić następną obniżkę cen gazu dla wszystkich klientów będących na cennikach. To 130 tys. użytkowników. To są cukiernie, piekarnie, drobne zakłady. Obniżamy ceny gazu do 353 zł/MWh, to ponad 50 procent obniżka cen gazu" - powiedział podczas konferencji prasowej Prezes Zarządu PKN, Daniel Obajtek.
Kogo nie obejmuje obniżka cen gazu?
Jak czytamy w komunikacie PGNiG automatyczna obniżka nie obejmuje odbiorców podlegających rozliczeniom za pobrane paliwo gazowe w ww. okresie na podstawie cen innych niż wynikające z cennika spółki, określonych w zawartych czasowych aneksach lub przyjętych ofertach specjalnych.
Jak skorzystać z niższej ceny gazu? Jakie dokumenty złożyć?
Jak podkreśla PGNiG obniżka jest automatyczna. Skorzystanie z niej nie wymaga od odbiorców gazu żadnych działań, a ceny uwzględniające obniżkę będą automatycznie stosowane przez sprzedawcę w rozliczeniach. Umowy podlegają realizacji bez zmian na dotychczasowych zasadach.
Jak podano, "cena 353 zł/MWh dla klientów rozliczanych na podstawie cennika „Gaz dla Biznesu” nr 9 zostanie wprowadzona 15 marca za pomocą stosowanego dotąd mechanizmu automatycznej obniżki i będzie obowiązywała do 31 marca 2023. Od 1 do 30 kwietnia cena będzie już wynikała wprost z nowego cennika „Gaz dla Biznesu” nr 10, który będzie tzw. „cennikiem indeksowanym”, który zastąpi obecny".
Zgodnie z obowiązującym od 1 lutego 2023 r. cennikiem "Gaz dla Biznesu" nr 9 PGNiG OD, podstawowa cena dla odbiorców biznesowych wynosi 794 zł netto za MWh. Kontrakty na marzec na Towarowej Giełdzie Energii są obecnie wyceniane na poziomie 252 zł za MWh.
"Chcemy iść zgodnie z rynkami" - powiedział Obajtek.
Niskie ceny gazu w hurcie
Obniżka cen gazu przez PGNiG to reakcja na spadek cen tego surowca w kontraktach terminowych na Towarowej Giełdzie Energii. Na holenderskiej giełdzie gaz jest tańszy niż przed rosyjską inwazją na Ukrainę.
Zdaniem ekspertów to skutek rekordowych dostaw gazu LNG do Europy. Nie bez znaczenia jest także wyjątkowo ciepła zima, która najpewniej przejdzie do historii jako jedna z najcieplejszych.
Źródło: PGNiG
Listen on Spreaker.