Obwodnica Radomia. Umowa o roboty budowlane podpisana
Wkrótce ruszy budowa najbardziej oczekiwanej inwestycji drogowej Radomia. Za niespełna trzy lata, zostanie wybudowana południowa obwodnica Radomia. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji (MZDiK) rozstrzygnął przetarg na wykonawcę budowy. Roboty budowlane o wartości ponad 154 mln złotych przeprowadzi konsorcjum, którego liderem jest firma z Kielc.
Przygotowania do długo oczekiwanej inwestycji drogowej na Mazowszu nabrały rozpędu. Obowdnica Radomia to projekt, przy którym już w lutym ruszą roboty budowlane. Inwestor, Miejski Zarząd Dróg i Komunkacji (MZDiK) podpisał 1 lutego umowę z wykonawcą.
Przeczytaj również: Nowy hotel w Gdańsku. Przetarg na roboty budowlane ogłoszony
Roboty budowlane zrealizuje konsorcjum, którego liderem jest Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych z Kielc. Kontrakt o wartości blisko 155 mln złotych podpisali: Kamil Tkaczyk - dyrektor MZDiK oraz Mirosław Szczutkiewicz - prezes firmy Fart, który reprezentował partnerskie spółki.
Przetarg na roboty budowlane
Przypomnijmy, że w ramach inwestycji MZDiK w Radomiu, ogłosił przetarg na wykonawcę budowy. Warto zaznaczyć, że postępowanie trwało od 12 września do końca 2011 roku. W postępowaniu wzięło udział 15 podmiotów. Swoje propozycje złożyły pojedyńcze firmy (również z Portugalii, Hiszpanii i Czech) oraz konsorcja. MZDiK przeznaczył na budowę 186 mln złotych. Najdroższa propozycja przetargowa opiewała na ponad 254 mln, a złożona przez wybrane konsorcjum na 154 mln 421 tys. złotych. Najorzystniejsza propozycja została wybrana 16 grudnia ubiegłego roku. Zwycięskie konsorcjum tworzą: Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Fart (lider), Świętokrzyskie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Trakt, Przedsiębiorstwo Robót Mostowych Mosty-Łódź SA oraz Budromost-Starachowice. Roboty budowlane mają zostać ukończone do 31 sierpnia 2014 roku.
Obwodnica Radomia
Obwodnica Radomia zostanie wybudowana w ciągu drogi krajowej nr 7 i będzie budowana na parametrach drogi ekspresowej. Inwestycja została podzielona na pięć etapów. W ramach pierwszego, zostaną wybudowane dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 z pasem 2,5 metra z pasem awaryjnym oraz 12-metrowy pas pod budowę trzeciego pasa ruchu. Obwodnica będzie miała 13 512 metrów długości.
Południowa obwodnica Radomia będzie przebiegała od regionu centrum handlowego M1, przy alei Grzecznarowskiego, następnie będzie przebiegać przy osiedlu mieszkaniowym przy ul. Radomskiego i dalej przy ul. Żelaznej. Dalej trasa będzie przebiegać przez teren gminy Kowala i dotrze do trasy E77 w miejscowości Kosów. Inwestycja została wpisana na listę projektów klucozwych, fiansowanych przez Unię Europejską. Całkowity koszt budowy to 50 mln złotych. Władze Województwa Mazowieckiego zadecydowały o dofinansowaniu zadania w maksymalnej kwocie - 85 proc. kosztów. Władze miasta Radomia przeznaczyły 514 mln złotych na remonty dróg, które mają zostać zrealizowane do 2013 roku.