O tym, co było i będzie

2006-10-25 13:48

Branża nieruchomości kwitnie. Trwa dobra passa w biurach i magazynach, a rynek mieszkaniowy zadziwia nawet największych optymistów. Deweloperzy powierzchni handlowych także nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i szykują nowe projekty. Inwestorzy natomiast nadal chętnie lokują miliardy w nieruchomościach. O tym, jaki był rok 2006 i czego należy się spodziewać w 2007, będzie XII Doroczna Konferencja Budownictwa i Nieruchomości, organizowana przez Eurobuild Poland.

Na brak zleceń nie narzekają firmy budowlane. Muszą one jednak coraz częściej borykać się z problemem migracji wykwalifikowanych pracowników i wyższymi cenami materiałów. Jak długo jeszcze utrzyma się koniunktura na rynku? Jaki będzie przyszły rok dla branży? Podczas XII Dorocznej Konferencji Budownictwa i Nieruchomości zostanie podsumowany miniony rok na rynku nieruchomości i budownictwa. Uczestnicy imprezy znajdą odpowiedzi na pytania: jakie są największe bolączki branży i jak sobie można z nimi poradzić? I wreszcie, czy po udanych miesiącach czekają nas jeszcze lepsze?

Konferencję podzielono na kilka sesji tematycznych:

Biurowe bicie rekordów

To będzie prawdopodobnie rekordowy rok pod względem wynajętej powierzchni w stolicy. Jednak ożywienie widać nie tylko wśród najemców i nie tylko w Warszawie. Deweloperzy szykują nowe projekty, a oprócz stolicy na atrakcyjności zyskały również Wrocław i Kraków. A gdzie najlepiej lokować kolejne inwestycje? Trójmiasto, Poznań, a może Łódź - czy to będą "najgorętsze" rynki? Miniony rok upłynął także pod znakiem spadających stóp kapitalizacji. Czy przy stopach na poziomie 5,5 proc. nadal warto inwestować w biurowce?

Walka o miejsce w kolejce

Polski rynek inwestycyjny nabrał prawdziwego rozpędu. Inwestorzy ustawiają się w kolejki już nie tylko po nowe obiekty, ale także te z rynku wtórnego. Jak długo jeszcze polskie nieruchomości będą magnesem dla inwestorów? Jakie produkty pozostają najatrakcyjniejsze i gdzie ich szukać?

Przyczajony tygrys

W tym roku, z wyjątkiem kilku naprawdę dużych centrów handlowych, nie było wielu okazji do świętowania "grand openings". Nie znaczy to jednak, że deweloperzy wrzucili wsteczny bieg. Inwestują, a efekty ich pracy zobaczymy w 2007 i 2008 roku. Coraz aktywniej wchodzą także do mniejszych miast, liczących nawet 100 tys. mieszkańców i tam właśnie rozgrywa się prawdziwa wojna o działki i najemców.

Biznes z gwiazdką

Dla hotelarzy inwestujących w Polsce pojawiły się nowe możliwości. Po kilku nie najlepszych latach branża nabiera rozpędu. Turyści znudzeni miastami Europy Zachodniej chętnie odwiedzają Kraków, Wrocław, Trójmiasto czy Łódź. Zastrzyk pozytywnej energii zapewniły branży m.in. tanie linie lotnicze i moda na SPA. W których miastach warto inwestować i w jakiego typu obiekty? Jaka przyszłość czeka stolicę, która przesycona jest hotelarskimi inwestycjami?

Jak woda

Ceny mieszkań w największych aglomeracjach oszalały. Długie kolejki Polaków i inwestorów zagranicznych ustawiają się po luksusowe apartamenty, lofty oraz lokale ze średniej i niższej półki. Deweloperzy łakomym okiem spoglądają na dość słabo rozwinięty rynek domów. Czy i ewentualnie kiedy pęknie mieszkaniowa bańka?

Magazynomania

Tak dobrze na rynku jeszcze nie było - słychać komentarze dotyczące sektora powierzchni magazynowych i logistycznych. Inwestorzy wierzą w potencjał Polski i czekając na lepsze drogi budują imponujące parki.

Radość przez łzy

Budownictwo przyspieszyło - dzięki środkom z Unii Europejskiej ruszyły zamówienia publiczne. Firmy mają także pełne portfele zamówień od prywatnych inwestorów. Skazą na idealnym obrazie są rosnące ceny materiałów budowlanych, braki kadrowe oraz niskie marże. Jak radzić sobie z trudnościami? Czym nas zaskoczy 2007 rok?

Prawno-podatkowe chwyty dozwolone

Jakie zmiany w systemie podatkowym i prawnym czekają nas w 2007 roku? O których trzeba i warto wiedzieć? Jak się do nich przygotować?

O tym wszystkim będą mieli Państwo okazję dowiedzieć się 5 grudnia 2006 roku w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie.

Więcej informacji >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej