O niskoenergetycznym budownictwie
W Poznaniu odbyła się trzecia edycja Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej "Niskoenergetyczne budownictwo mieszkaniowe i biurowe". Tematem przewodnim spotkania było projektowanie i budowa budynków w świetle nowych przepisów.
Konferencja zorganizowana została pod patronatem honorowym Ministerstwa Infrastruktury, Rektora Politechniki Poznańskiej – prof. dr. hab. inż. Adama Hamrola oraz Poznańskiego Oddziału SARP, reprezentowanego przez obecnego na spotkaniu prezesa Andrzeja Kurzawskiego. Opiekunem naukowym obrad był prof. dr hab. inż. Edward Szczechowiak z Politechniki Poznańskiej.
"Niskoenergetyczne budownictwo mieszkaniowe i biurowe" zgromadziło blisko 100 osób, w tym wielu praktyków zajmujących się projektowaniem budynków mieszkaniowych i biurowych oraz problematyką efektywności energetycznej nieruchomości.
Obrady podzielone zostały na trzy, składające się z kilku wystąpień sesje. Każda z nich nawiązywała do nowych wymagań projektowych. Referaty były prezentowane zarówno przez pracowników naukowych Politechniki Poznańskiej jak i przedstawicieli firm, prezentujących dostępne na rynku rozwiązania techniczne służące dostosowaniu budynków do wymogów nowego prawa.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Waltera Brauna, architekta, docenta Politechniki w Kaisersautern, który przedstawił zasady projektowania budynków niskoenergetycznych na przykładzie biurowca LU-TECO II. Wiedza i praktyczne rozwiązania przekazane podczas tego wykładu mogą pomóc inżynierom i architektom dostosować polskie budynki do standardów budynków niskoenergetycznych. Stropy chłodząco-grzewcze, wymienniki ciepła, pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne oraz sondy geotermalne pomogą zaoszczędzić energię użytkową.
Konferencja w Poznaniu odbyła się 2 kwietnia 2009 r.