O energooszczędności we Wrocławiu
Kolejna Akademia Energooszczędności, zaplanowana na 6 listopada 2008 roku we Wrocławiu, jest wprawdzie skierowana do inwestorów indywidualnych, ale na wydarzenie można też spojrzeć od drugiej strony. To okazja, by zobaczyć, jakie firmy działają w branży, jakie mają problemy, można też porozmawiać z ekspertami.
Akademia będzie się odbywać równolegle do VII Europejskich Dni Oszczędzania Energii i V Międzynarodowych Dni Otwartych Domów Pasywnych. Organizatorzy - biuro projektowe Lipińscy Domy - przedstawiają ją jako cykl szkoleń poświęconych tematyce energooszczędności w budownictwie. Po raz pierwszy Akademia Energooszczędności odbyła się w marcu tego roku i zaproszono na nią firmy wykonawcze i architektów z całej Polski.
Tym razem uczestnicy uzyskają odpowiedzi na pytania:
- jakie rozwiązania mogą przynieść optymalne korzyści przy jak najmniejszym nakładzie finansowym?
- jak takie rozwiązania wpłyną na lepszy komfort cieplny i klimat w domu?
- czy dom znacznie zyska na wartości?
- czego wymagać od wykonawcy?
- jak uniknąć podejmowania pochopnych decyzji w trakcie realizacji?
- jakie są doświadczenia firm wykonawczych i inwestorów, którzy już zbudowali domy energooszczędne?
Właściciele biura, Ludwika i Miłosz Lipińscy zasłynęli jako autorzy pierwszego w Polsce domu pasywnego. Powstał on w Smolcu pod Wrocławiem, a po raz pierwszy został udostępniony w listopadzie 2007 roku. Lipińskim udało się pogodzić dwie rzeczy: wytyczne projektowe dla budownictwa pasywnego dostosowali do polskiego klimatu, a dom wznieśli z materiałów, które są osiągalne na polskim rynku. Budynek ma 130 mkw. powierzchni, a roczny koszt ogrzewania kształtuje się w granicach 400 zł. Jest to możliwe m.in. dzięki 30-centymetrowej warstwie styropianu na ścianach i dachu, trzyszybowym oknom i systemowi wentylacji z rekuperatorem. Dom będzie można oglądać 7 i 8 listopada, w ramach światowych Dni Otwartych Domów Pasywnych.
Terminy kolejnych akademii - już wkrótce na stronie organizatorów www.lipinscy.pl.
listopad 2008 r.