O budownictwie i rozwiązaniach energooszczędnych, czyli konferencje na czasie

2008-02-11 12:38

Potrzeba powszechnego oszczędzania energii wynika i z prostego rachunku ekonomicznego, i z konieczności dbania o środowisko. Działania w tym kierunku wymusza świadomość, ale gdzie jej za mało - wkracza prawo. Energooszczędność jest obszerną dziedziną komplementarnej wiedzy, co szczególnie uwidacznia się w budownictwie. Pojawiają się nowe dyrektywy, normy, materiały oraz technologie i po prostu trzeba się z nimi zapoznać. Naprzeciw takiemu zapotrzebowaniu wychodzą konferencje organizowane przez zespół szkoleniowy firmy Abrys.

Konferencja "Budownictwo energooszczędne - prawo, technologia, praktyka"

O tym, czy budynek jest efektywny energetycznie w dużej mierze decyduje zaprojektowanie i wykonanie go zgodnie z zasadami energooszczędności. Efekty pracy włożonej w podniesienie standardu energetycznego będą już wkrótce oceniane certyfikatem energetycznym budynku. O klasie energetycznej budynku decyduje przeprowadzony audyt energetyczny. Energochłonność budynku staje się jedną z najważniejszych informacji niezbędnych przy podejmowaniu decyzji o zakupie domu lub mieszkania.
Podczas konferencji uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z rozwiązaniami stosowanymi w budownictwie energooszczędnym, gdyż poprawa efektywności energetycznej wymaga zastosowania szeregu nowych rozwiązań, materiałów i wyrobów. Zaprezentowane zostaną możliwości poprawy standardu energetycznego istniejących budynków poprzez realizację inwestycji sprzyjających energooszczędności. Przedstawione zostaną także przykłady budynków energooszczędnych i pasywnych. Spotkanie będzie również okazją do przeprowadzenia rozmów z architektami, projektantami, instalatorami, deweloperami oraz wymiany kontaktów z producentami materiałów i technologii.
Termin: 26 luty 2008.
Miejsce: Sala Biała Urzędu Miasta Poznania, Plac Kolegiacki 17.

Konferencja "Gruntowe powietrzne wymienniki ciepła"


Wymóg energooszczędności instalacji determinuje rozwój nowoczesnych technologii zarówno w zakresie ogrzewnictwa, jak i wentylacji. Efektem są systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w połączeniu z rurowym gruntowym powietrznym wymiennikiem ciepła (GPWC). Idea takiego rozwiązania opiera się na wykorzystaniu alternatywnego źródła energii w postaci energii geotermalnej.

Coraz więcej osób przywiązuje dużą wagę do zastosowania w swoim domu lub w budynkach użyteczności publicznej energooszczędnych rozwiązań, umożliwiających w pierwszej linii obniżenie kosztów ogrzewania budynku, ale również ochronę środowiska naturalnego. Naprzeciw takiemu trendowi wychodzi gruntowy powietrzny wymiennik ciepła (GPWC) AWADUKT Thermo - rozwiązanie wspomagające i uzupełniające system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Zasada działania GPWC polega na wykorzystaniu temperatury gruntu oscylującej na poziomie ok. 8° C (od głębokości ok. 1,5 m poniżej rzędnej terenu) do ocieplenia lub schłodzenia powietrza płynącego systemem kolektorów. Doświadczenia pokazują, że dzięki zastosowaniu GWC można podnieść temperaturę doprowadzanego powietrza o 22° C w zimie i obniżyć o 20° C w lecie.
Konferencja będzie wyjątkową okazją do zapoznania się z zagadnieniami projektowania, montażu oraz eksploatacji gruntowych wymienników ciepła. Omówione zostaną również aspekty związane z efektywnością oraz ekonomicznością GPWC. Powyższa problematyka zostanie odniesiona do konkretnego przykładu instalacji gruntowego powietrznego wymiennika ciepła w markecie TESCO w Zdzieszowicach, który jest przedmiotem projektu badawczego przy współudziale Politechniki Poznańskiej.
Termin: 12 marca 2008, Poznań.

Więcej informacji o obu konferencjach: www.abrys.pl/, Dział Szkoleń i Konferencji, tel. 061 655 81 20

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej