O budownictwie i rozwiązaniach energooszczędnych, czyli konferencje na czasie
Potrzeba powszechnego oszczędzania energii wynika i z prostego rachunku ekonomicznego, i z konieczności dbania o środowisko. Działania w tym kierunku wymusza świadomość, ale gdzie jej za mało - wkracza prawo. Energooszczędność jest obszerną dziedziną komplementarnej wiedzy, co szczególnie uwidacznia się w budownictwie. Pojawiają się nowe dyrektywy, normy, materiały oraz technologie i po prostu trzeba się z nimi zapoznać. Naprzeciw takiemu zapotrzebowaniu wychodzą konferencje organizowane przez zespół szkoleniowy firmy Abrys.
Konferencja "Budownictwo energooszczędne - prawo, technologia, praktyka"
O tym, czy budynek jest efektywny energetycznie w dużej mierze decyduje zaprojektowanie i wykonanie go zgodnie z zasadami energooszczędności. Efekty pracy włożonej w podniesienie standardu energetycznego będą już wkrótce oceniane certyfikatem energetycznym budynku. O klasie energetycznej budynku decyduje przeprowadzony audyt energetyczny. Energochłonność budynku staje się jedną z najważniejszych informacji niezbędnych przy podejmowaniu decyzji o zakupie domu lub mieszkania.
Podczas konferencji uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z rozwiązaniami stosowanymi w budownictwie energooszczędnym, gdyż poprawa efektywności energetycznej wymaga zastosowania szeregu nowych rozwiązań, materiałów i wyrobów. Zaprezentowane zostaną możliwości poprawy standardu energetycznego istniejących budynków poprzez realizację inwestycji sprzyjających energooszczędności. Przedstawione zostaną także przykłady budynków energooszczędnych i pasywnych. Spotkanie będzie również okazją do przeprowadzenia rozmów z architektami, projektantami, instalatorami, deweloperami oraz wymiany kontaktów z producentami materiałów i technologii.
Termin: 26 luty 2008.
Miejsce: Sala Biała Urzędu Miasta Poznania, Plac Kolegiacki 17.
Konferencja "Gruntowe powietrzne wymienniki ciepła"
Wymóg energooszczędności instalacji determinuje rozwój nowoczesnych technologii zarówno w zakresie ogrzewnictwa, jak i wentylacji. Efektem są systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w połączeniu z rurowym gruntowym powietrznym wymiennikiem ciepła (GPWC). Idea takiego rozwiązania opiera się na wykorzystaniu alternatywnego źródła energii w postaci energii geotermalnej.
Coraz więcej osób przywiązuje dużą wagę do zastosowania w swoim domu lub w budynkach użyteczności publicznej energooszczędnych rozwiązań, umożliwiających w pierwszej linii obniżenie kosztów ogrzewania budynku, ale również ochronę środowiska naturalnego. Naprzeciw takiemu trendowi wychodzi gruntowy powietrzny wymiennik ciepła (GPWC) AWADUKT Thermo - rozwiązanie wspomagające i uzupełniające system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Zasada działania GPWC polega na wykorzystaniu temperatury gruntu oscylującej na poziomie ok. 8° C (od głębokości ok. 1,5 m poniżej rzędnej terenu) do ocieplenia lub schłodzenia powietrza płynącego systemem kolektorów. Doświadczenia pokazują, że dzięki zastosowaniu GWC można podnieść temperaturę doprowadzanego powietrza o 22° C w zimie i obniżyć o 20° C w lecie.
Konferencja będzie wyjątkową okazją do zapoznania się z zagadnieniami projektowania, montażu oraz eksploatacji gruntowych wymienników ciepła. Omówione zostaną również aspekty związane z efektywnością oraz ekonomicznością GPWC. Powyższa problematyka zostanie odniesiona do konkretnego przykładu instalacji gruntowego powietrznego wymiennika ciepła w markecie TESCO w Zdzieszowicach, który jest przedmiotem projektu badawczego przy współudziale Politechniki Poznańskiej.
Termin: 12 marca 2008, Poznań.
Więcej informacji o obu konferencjach: www.abrys.pl/, Dział Szkoleń i Konferencji, tel. 061 655 81 20