Nowe podatki Sasina - podatek dla firm od nadmiarowych zysków i trzy podatki od nieruchomości w 2023 roku?

2022-10-03 13:06
Nowe podatki Sasina
Autor: Getty Images Nowe podatki Sasina - podatek dla firm od nadmiarowych zysków, opodatkowanie funduszy inwestujących w polskie nieruchomości, wyższa stawka podatku od nieruchomości?

Nowe podatki Sasina mają uratować Polaków przed skutkami wzrostu cen energii. Rząd zapowiedział m.in. wprowadzenie opodatkowania nadzwyczajnych zysków dużych firm. Szacowane zyski to 13,5 mld zł - poinformował Jacek Sasin. Co prawda projektu ustawy w tej sprawie jeszcze nie ma, ale są pomysły na trzy nowe podatki. Mogą one obciążyć właścicieli wielu nieruchomości.

Spis treści

  1. Podatek Sasina - PIS zapowiedział nowy podatek dla dużych firm
  2. Nowy podatek - dla kogo i w jakiej wysokości?
  3. Trzy nowe podatki Sasina

Podatek Sasina - PIS zapowiedział nowy podatek dla dużych firm

25 września 2022 Jarosław Kaczyński na spotkaniu z mieszkańcami Nysy powiedział - "W tej chwili będą prawdopodobnie opodatkowania tych wszystkich firm, duże opodatkowania, które uzyskują nadzwyczajne zyski dzięki kryzysowi, bo są takie firmy".

Szacowane wpływy z opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa to 13,5 mld zł - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Trzeba wiedzieć, że 24 września premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie domagał się od spółek Skarbu Państwa, aby ograniczały swoje nadzwyczajne, nadmiarowe zyski.

Nowy podatek - dla kogo i w jakiej wysokości?

Wicepremier i minister aktywów państwowych, Jacek Sasin powiedział w TVP Info, że stawka podatku ma sięgnąć 50%. Nie wiadomo jeszcze jakie spółki zostaną objęte nowym podatkiem. Niektóre media donoszą, że chodzi m.in. o spółki energetyczne. Na pewno chodzi o spółki, zarówno Skarbu Państwa, jak i prywatne.

Szacowane 13,5 mld zł z opodatkowania dużych firm ma zostać przeznaczone na łagodzenie skutków wzrostu cen energii.

Trzy nowe podatki Sasina

Resort Jacka Sasina pracuje nad nowymi podatkami obciążającymi właścicieli wielu nieruchomości. Oto pomysły:

  • Opodatkowanie funduszy inwestujących w polskie nieruchomości tzw. najem instytucjonalny - podatek dla funduszy inwestycyjnych budujących lub kupujących mieszkania na wynajem. Ma wynosić około 10% wartości transakcji (na wzór irlandzkiego podatku transakcyjnego) w przypadku zakupu co najmniej 10 nieruchomości w ciągu 12 miesięcy.

Czytaj więcej:

Ważne

Nowe opłaty wymierzone mają być przede wszystkim w duże fundusze inwestycyjne, które skupują wiele mieszkań z rynku w celu wynajmu.

  • Minimalny podatek przychodów od nieruchomości - podobny do istniejącego podatku od przychodów z budynków (podatku minimalnego), jednak stawka miałaby być znacznie wyższa.

  • Wyższa stawka podatku od nieruchomości

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej