Nowy partner Habitat for Humanity
Do grona głównych partnerów fundacji Habitat for Humanity dołączył największy w Polsce producent betonu komórkowego. Przez najbliższe miesiące tysiące bloczków przejdzie przez ręce wolontariuszy budujących kolejne domy nadziei.
Pewnego dnia (w 1976 r.) milioner Millard Fuller rozdał cały swój majątek biednym i wraz z żoną Lindą założył organizację pozarządową Habitat for Humanity International (USA). Wtedy to powstała koncepcja trwałej pomocy ubogim, żyjącym w złych warunkach mieszkaniowych. Obecnie HfH, jako dobroczynna fundacja chrześcijańska, działa w 100 krajach, dzieki niej dach nad głową otrzymało milion sób. W Polsce, do tej pory, pomoc otrzymało 71 rodzin. Zasada jest prosta: 10 % wkładu finansowego i gotowość do partnerstwa w budowaniu swojego mieszkania i mieszkań innych rodzin habitatowskich. I nie jest to fikcja.
Dziś do budujących domy nadziei dołącza SOLBET, producent betonu komórkowego. Kompletny system firmy pozwala budować domy szybko, solidnie i niedrogo. Bloczki, płytki, kształtki U, zaprawa klejowa do murowania na cienką spoinę oraz nadproża zbrojone z betonu komórkowego to elementy spójne i dopasowane, znacznie ułatwiające pracę wykonawcom.
Inspiracją do rozpoczęcia współpracy był dzień, w którym na placu budowy w podwarszawskim Głoskowie zebrała się grupa wolontariuszek, by w ramach programu "Women Build" pracować przy budowie domu dla jednej z potrzebujących rodzin. Wśród pracujących pań znalazły się tenisistki i dziennikarki. Przy tym projekcie system SOLBET sprawdził się idealnie, skłoniło to obie strony do kontynuacji współpracy.
W ślad za budującymi kobietami ruszają kolejne projekty, w których zostanie zastosowany system SOLBET. Trwają przygotowania do rozpoczęcia budowy budynku wielorodzinnego w podwarszawskim Józefosławiu. Następne projekty są w fazie przygotowań. Warto się przyłączyć!
W Polsce pomoc HfH kierowana jest do osób, których dochody kształtują się poniżej 70% średniego w danym regioniedochodu na rodzinę. Rodziny muszą jednak wykazywać finansową możliwość spłacania kosztu mieszkania w nieoprocentowanych ratach miesięcznych, przez 20 lat. Miesięczna spłata pożyczki rodziny partnerskiej trafia do obrotowego Funduszu dla Ludzkości (Revolving Fund for Humanity), który wykorzystywany jest do budowy następnych mieszkań.