Nie tylko infrastruktura, czyli w miastach będzie rządzić Kodeks Budowlany i KPM

2014-04-04 17:40
Elżbieta Bieńkowska
Autor: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju Elżbieta Bieńkowska - wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju, zapowiedziała pierwszy projekt Kodeksu Budowlanego

Dzięki funduszom unijnym infrastruktura w Polsce zaliczyła kilka etapów rozwoju. Jednak inwestycje nie rozłożyły się równomiernie na mapie kraju, nie we wszystkich miastach zmiany są wystarczająco zauważalne. Ma to zmienić przygotowywany przez rząd dokument pod nazwą "Krajowa polityka miejska". Zaczyna też swoje życie publiczne nowy Kodeks Budowlany.

Prace nad tym dokumentem trwają już ponad dwa lata, ale jak poinformowała Elżbieta Bieńkowska, wicepremier oraz minister infrastruktury i rozwoju, do konsultacji i pod dyskusję trafi on 7 kwietnia 2014.   
- Krajowa Polityka Miejska, nad którą obecnie pracujemy, jest dla nas jednym z najważniejszych dokumentów decydujących o kierunkach polityki rozwoju. Pokażemy w nim, jak rząd widzi rozwój miast i jakie działania będzie wobec nich podejmować – zapowiedziała wicepremier.

„Krajowa polityka miejska” (nazywana w skrócie KPM) będzie przewodnikiem dla administracji rządowej i samorządowej, jak i w jakich obszarach należy działać. KPM nie zajmuje się szczegółowo wszystkimi elementami rozwoju miast, ale koncentruje się na najważniejszych kwestiach i wyzwaniach, które zawarto w 10 wątkach tematycznych: - kształtowanie przestrzeni, - partycypacja społeczna, - transport i mobilność miejska,  - niskoemisyjność i efektywność energetyczna, - rewitalizacja, - polityka inwestycyjna, - rozwój gospodarczy, - ochrona środowiska i adaptacja do zmian klimatu, - demografia, - zarządzanie obszarami miejskimi. Elżbieta Bieńkowska dodała też, że powstanie Narodowy Plan Rewitalizacji, który nada kierunki działania na rzecz zdegradowanych obszarów czy ponownego wykorzystania terenów w miastach.

Ale żeby wszystko zadziałało, musi się również poprawić jakość procesu budowlanego. Wicepremier Bieńkowska poinfomowała, że 16 kwietnia 2014 zostanie upubliczniony pierwszy projekt, bardzo oczekiwanego przez środowisko, Kodeksu Budowlanego, który zastąpi kilka ustaw regulujących inwestycje budowlane – jego częścią będzie Prawo budowlane, będą tam przepisy regulujące zagospodarowanie przestrzenne. Generalnie ideą Kodeksu ma być ułatwienie inwestycji budowlanych na „na zasadach wolności i odpowiedzialności” – dozwolone ma być wszystko, co nie zostanie ograniczone przepisami, ma obowiązywać domniemanie legalności działań inwestora. Tak przynajmniej było to ujęte w projekcie założeń Kodeksu Budowlanego, zobaczymy jak to będzie brzmiało w dokumencie przekazanym już wkrótce do publicznych konsultacji.

Te „newsy” wicepremier Elżbieta Bieńkowska ujawniła 3 kwietnia 2014 podczas konferencji Primetime Warsaw II,  mówiła też o możliwościach finansowania rozwoju miast w perspektywie finansowej 2014-2020, w szczególności z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dla miast wojewódzkich i otaczających je samorządów (tzw. obszarów funkcjonalnych) przewidziano w tym programie ok. 6,5 mld euro. Dla mniejszych ośrodków, tzw. regionalnych i subregionalnych, będzie to około 2 mld euro.
Jednak głównym tematem tej konferencji były perspektywy rozwoju Warszawy, o czym mówiła i dyskutowała m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz wiceprezydenci Jacek Wojciechowicz i Michał Olszewski. Była mowa o problemach z własnością gruntów, janosikowym i zmianach, jakie w mieście zainicjuje II linia metra.

Hanna Gronkiewicz-Waltz
Autor: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju Prezydent  Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w dyskusji z Pawłem Orłowskim ( wiceminister infrastruktury i rozwoju - z lewej) i Romanem Młotkowskim (dziennikarz, moderator tej dyskusji) 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany