Nie taki apartament drogi?

2008-01-24 11:10

Za metr kwadratowy nawet przeciętnego (często małego i nieatrakcyjnego) mieszkania trzeba sporo zapłacić - wynika z raportu Rednet Property Consulting. W Warszawie nawet ponad 8 tys. za m2, w Krakowie i Wrocławiu od 7,3 do 7,8 tysiąca. Nie wydaje się, by ten trend szybko się odwrócił. Tymczasem developerzy w największych miastach prześcigają się w ofertach ekskluzywnych apartamentów o bardzo wysokiej jakości. Dlaczego?

Metr kwadratowy apartamentu można nabyć już za ok. 8 tys. złotych. Ceny tradycyjnych developerów, oferujących mieszkania o dużo niższym standardzie, dochodzą do tej granicy, a nawet ją przekraczają. Oczywiście w przypadku apartamentów ceny mogą być dużo wyższe i często dochodzą nawet do 20 czy 40 tysięcy za m2. Wówczas developerzy starają się przyciągnąć klientów dodatkową wartością, taką jak np. atrakcyjna lokalizacja nad rzeką czy piękne widoki na starówkę i centrum miasta. Płaci się jednak głównie za wysoką jakość, prestiż i styl życia.

Podaż adekwatna do popytu?

Mimo powszechnych narzekań na ceny mieszkań, developerzy i analitycy zapewniają, że popyt na ekskluzywne apartamenty jest adekwatny do podaży. We Wrocławiu, Warszawie, Krakowie i Gdańsku przybywa chętnych do zamieszkania w luksusowym, przeszklonym, klimatyzowanym apartamencie. Co ważne, nadzieje inwestorów wiązane są nie tylko z grupą najbogatszych Polaków.

"Przede wszystkim ceny tradycyjnych mieszkań zbliżają się już do apartamentów. Miasta, takie jak Wrocław, należą do ludzi młodych, coraz lepiej zarabiających, ceniących dynamiczny, miejski styl życia - twierdzi Marcin Trzciński z Wings Development, odpowiedzialny za sprzedaż apartamentów Angel Wings we Wrocławiu - "Mieszkanie w apartamencie to zupełnie inna jakość, której poszukują ludzie."

Raport "Sytuacja na rynku mieszkaniowym" wnikliwie analizuje sytuację cenową na rynku nieruchomości mieszkaniowych w największych polskich miastach. Miasta obdarzone dużym prestiżem, atrakcyjne wizerunkowo i inwestycyjnie oferują ceny zwykłych mieszkań zbliżone do cen apartamentów. Najniższe ceny metra luksusowego apartamentu we Wrocławiu (8,5 tys.)są nawet niższe od tradycyjnego osiedla mieszkaniowego na warszawskim Wilanowie (9 tys.)

Jestem z miasta

Pomysł na ekskluzywne mieszkania należy łączyć z ogólnym wzrostem zamożności mieszkańców dużych miast. Za kilka lat obecni specjaliści staną się wymagającymi klientami, dla których dom 30 km od centrum czy mieszkanie na zwykłym osiedlu mieszkaniowym może okazać się niewystarczające. Alternatywą w tej sytuacji może okazać się zakup apartamentu, oferującego dodatkowo wiele niedostępnych w tradycyjnym budownictwie atrakcji. Przestronne tarasy, przeszkolone pomieszczenia, salony SPA, fitness i baseny, mogą oddziaływać na wyobraźnię potencjalnych nabywców. Zdaniem ekspertów, apartamenty stanowią już realną konkurencję dla tradycyjnych developerów, która może się nasilić w przyszłości. Co ważne, podkreśla się też prestiżowe znaczenie luksusowych inwestycji, często o ciekawej i nowoczesnej architekturze.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej