Nie każdy inżynier pewny, że nie straci pracy

2012-03-20 11:42
Polisa dla inżyniera
Autor: Jupiterimages

Firmy budowlane od pewnego czasu wieszczą kolejny kryzys, bo coraz mniejsza liczba ogłaszanych przetargów kurczy rynek wykonawczy. Zapowiadają również zwolnienia, gdy trzeba będzie ograniczyć działalność. A jak tę sytuację oceniają zatrudnieni w firmach budowlanych inżynierowie? Czy boją się utraty pracy?

Od czasu, gdy w Polsce nastała gospodarka rynkowa i zmieniły się zasady zatrudniania, utrata pracy (bądź takie zagrożenie) stało się najbardziej stresogennym czynnikiem w życiu każdego pracującego. Może on wywoływać negatywne emocje (zniechęcenie, depresję, ataki paniki), ale również pozytywne, determinujące do działania, czyli szukania innej pracy czy innych rozwiązań. Bank Danych o Inżynierach (BDI) w styczniu w lutym 2012 przeprowadził wśród inżynierów sondaż - „Czy obawiasz się zwolnienia z pracy w najbliższym czasie?”.

Inżynier zna swoją wartość...

Wyniki tego sondażu wykazały, że inżynierowie (na stanowiskach technicznych i informatycznych) nie postrzegają się w grupie podwyższonego ryzyka i potencjalną utratą pracy. Ponad 32 procent przepytanych inżynierów jest przekonanych, iż pracodawcy nie będą ciąć kosztów poprzez redukcję etatów, a nawet przewidują inwestycje i rozwój firmy. Firmy prawdopodobnie będą nawet poszukiwać kolejnych specjalistów. Dobra sytuacja firmy, jej perspektywy dobrze nastrajają pracowników, co przekłada się na lepszą jakość wykonywanej pracy.

Czy inżynier straci pracę
Autor: BDI Inżynier był pytany: Czy obawiasz się zwolnienia z pracy w najbliższym czasie?

Około jedna czwarta biorących w sondażu inżynierów, pomimo pogarszającej się sytuacji na rynku, też nie obawia się utraty pracy, bo są przekonani, że są zbyt cenni dla firmy i ich ewentualne odejście będzie dla niej ze szkodą. Doświadczony i efektywny pracownik jest najwyższą wartością firmy. Poszukiwanie nowego, proces jego wdrażania jest długi oraz kosztowny i to daje przewagę pracownikom z wiedzą i doświadczeniem, bo to czynniki przekładające się na wymierne korzyści dla firmy i pracodawcy.

...ale kondycja firmy zła

O tym, że kondycja finansowa firmy nie jest najlepsza, co niesie obawy cięcia kosztów poprzez redukcje zatrudnienia, jest przekonanych ponad 24 procent inżynierów przebadanych przez BDI. To nie jest dobra sytuacja, bo pracownik bez motywacji, ogarnięty czarnowidztwem nie pracuje zbyt wydajnie, nie identyfikuje się z firmą, wpływa destrukcyjnie na atmosferę w zespole. Tym samym, wkłada w ręce pracodawcy argument o koniecznej redukcji zatrudnienia.

Niewiele mniej, bo ponad 18 procent inżynierów wie, że pracuje w branży, która już od jakiegoś czasu jest w trudnej sytuacji. W dobie kryzysu nawet prężnie działające przedsiębiorstwa poniosły straty. Inżynierowie obawiają się zatem utraty pracy, ponieważ zarówno firmy konkurencyjne zwalniają, jak i ogólna sytuacja nie napawa optymizmem. Ta grupa ankietowanych spodziewa się zatem drastycznych decyzji także w swoim miejscu pracy.

Sondaż BDI pokazał, że doświadczony inżynier nie obawia się utraty pracy, bo w obecnej sytuacji wiedza i umiejętności są w cenie. Jednak zewnętrzna sytuacja gospodarcza nie pozostaje obojętna na odczucia i obawy. To jednak potwierdza zapewnienia szefów firm budowlanych, że nawet w najtrudniejszych czasach nie pozbędą się najbardziej wartościowej dla firmy grupy specjalistów. Bo właśnie z wysokowykwalifikowaną siłą roboczą jest najtrudniej, gdy pojawia się prosperity...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany