Narodowy "na platformie"

2009-11-30 12:05
Budowa Stadionu Narodowego
Autor: Narodowe Centrum Sportu Pierwsze słupy pod płytą parkingu.

Budowa Stadionu Narodowego to jedno wielkie wyzwanie. Począwszy od projektu, do krótkiego jak na taki obiekt czasu realizacji inwestycji, po organizację robót na coraz bardziej zaawansowanym placu budowy. Panują nad tym wszystkim fachowcy, którzy mają do dyspozycji nowoczesne narzędzia do zarządzania i kontroli takiego przedsięwzięcia.

Konsorcjum Alpine, PBG i Hydrobudowa Polska, do obsługi budowy Stadionu Narodowego wybrało system współpracy projektowej opracowany przez niemiecką firmę “think project!”. Platforma think project! ma na celu zwiększenie przejrzystości wszystkich procesów pomiędzy konsorcjum a firmami zewnętrznymi. To narzędzie umożliwia wszystkim użytkownikom pracę na wspólnej platformie internetowej z bezpiecznym dostępem do informacji i dokumentów w każdym czasie i z każdego miejsca.
- Platforma wspiera wszystkie niezbędne procesy zarządzania budową, a dzięki jej elastyczności można dostosowywać ją do szczególnych potrzeb i wymagań projektu - mówi Martin Metzeler, reprezentujący konsorcjum Alpine – PBG – Hydrobudowa Polska. - Poza tym firma i platforma mają już doświadczenie z budowy innych stadionów, stąd nasza pewność, że poradzi sobie z wymaganiami konsorcjum oraz ogromną ilością dokumentacji.

Konsorcjum szukało rozwiązania online, które wspierałoby zarządzanie tym projektem, a także zwiększyło przejrzystość tego przedsięwzięcia projektu dla wszystkich partnerów. Wszystkie procesy związane z zatwierdzaniem rysunków, dokumentów finansowych oraz obiegiem korespondencji będą odbywać się poprzez platformę.
- Stadion Narodowy stanie się wizytówką polskiej stolicy - mówi Martin Boelter, dyrektor zarządzający think project! International, odpowiedzialny za rynek Europy Środkowej i Wschodniej. - Cieszymy się, ze możemy wspomóc jego wykonawcę w zarządzaniu tym prestiżowym i wymagającym przedsięwzięciu. Nasze narzędzie ma zaś za zadanie usprawnić projekt, aby osiągnąć zamierzone cele.

Jak to działa? W trakcie realizacji projektu budowlanego gromadzona jest ogromna ilość dokumentacji, a sama korespondencja zajmuje często całe regały. Pomimo starannego przechowywania usystematyzowanych dokumentów, szukanie określonej informacji bywa często zadaniem trudnym i czasochłonnym. A dzięki np. modułowi zarządania dokumentami umieszczonemu na platformie internetowej, cały zbiór może zostać przeszukany w kilka sekund. Niewiele dłużej trwa automatyczne przesyłanie na spersonalizowane skrzynki e-mailowe określonych informacji. Podobnie można archiwizować dokumentację projektową (moduł zarządzania planami). To szczególnie ważne, gdyż na budowie nastepują różnego rodzaju modyfikacje projektu i przy wykorzystaniu platformy, od razu są one znane przez wszystkich zainteresowanych. Platforma centralnej komunikacji może być rozbudowywana o kolejne moduły, zgodnie z potrzebami jej użytkowników. Wszystkie dostępy sa oczywiście odpowiednio zabezpieczone.

Warto jeszcze dodać, że firma think project! zazwyczaj wdraża swoją platformę około 8 dni. Oczywiście, ten moment jest porzedzony m.in. konsultacjami, negocjacjami i przygotowaniem dokumentów w wersji elektronicznej. Na Stadion Narodowy potrzeba było 14 dni, co również potwierdza jak skomplikowane jest to przedsięwzięcie, na dodatek platforma jest obsługiwana w trzech językach do wyboru: niemieckim, angielskim i polskim.

Elektroniczne narzędzia wspomagajace zarządzanie budowami na taka skalę jak platforma think project! można powiedzieć, że dopiero zaczynają zdobywać nasz rynek, chociaż za granicą, szczególnie w Niemczech i Austrii, to właściwie standard. W Polsce też pewnie szybko zostanie on wymuszony, chociażby z tego powodu, że wiele inwestycji realizowanych jest w konsorcjach, które tego będą wymagać. System współpracy projektowej i zarządzania dokumentami z sukcesem jest wykorzystywany w 30 krajach przez inwestorów, inżynierów kontraktów, project managerów, firmy konsultingowe i budowlane. Ponad 3000 projektów – od wartych milion euro do kilkunastu miliardów euro – zostało wykonanych z pomocą think project! Jest do dyspozycji 70 000 użytkowników w ponad 30 krajach, dostępna w ponad 15 językach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany