Nadal „Folia znika z budowy”

2011-04-08 12:41
Folia znika z budowy
Autor: Xella Polska

Już od 26 miesięcy Xella we współpracy z firmą Interseroh Organizacją Odzysku prowadzi proekologiczną akcję na rzecz ochrony środowiska - “Folia znika z budowy". Dzięki temu przedsięwzięciu na placach budów pozostało o 90 ton mniej folii. Warto dodać, że biodegradacja folii nie poddanej recyklingowi może trwać nawet 500 lat...

Akcja "Folia znika z budowy" wystartowała na początku 2009 roku. Już po sześciu miesiącach od jej rozpoczęcia organizatorzy oczyścili z folii 50 placów budowy w całej Polsce. Po roku liczba ta wzrosła 2,5-krotnie – akcja objęła już 135 placów budowy. W pierwszym kwartale tego roku zabrano już niemal 4 tys. kg folii. Najwięcej zgłoszeń odnotowano z województw: mazowieckiego, śląskiego oraz kujawsko–pomorskiego. Najczęściej z prośbą o odbiór folii zgłaszali się inwestorzy indywidualni. Od początku trwania akcji odebrano łącznie ponad 90 tys. kg folii z ponad 240 budów rozsianych po całej Polsce.

Zobacz także: Materiały budowlane w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju

Według danych GUS w ubiegłym roku na terenie kraju rozpoczęto budowę 158 064 mieszkań, w tym 55 proc. w budownictwie jednorodzinnym, a do użytku oddano 135 715 mieszkań – również ponad połowę w tym sektorze.
- – Ożywienie na rynku budowlanym spowodowało, że od początku 2011 można zaobserwować wzrostowy trend w liczbie zgłoszeń odbioru folii. Ponad 80 proc. pochodzi od klientów indywidualnych. Wyraźnie widać, że inwestorzy coraz częściej wykazują proekologiczną postawę i coraz chętniej angażują się w przyjazne środowisku inicjatywy - mówi Anna Grom-Parsons, dyrektor zarządzający w Interseroh.

Jak folia znika z budowy?

"Folia znika z budowy” to akcja niekomercyjna prowadzona bezpłatnie w oparciu o dobrowolne zaangażowanie wszystkich uczestniczących w niej podmiotów.
Każdy inwestor, który zakupi bloki SILKA lub bloczki YTONG, może zgłosić pod numery telefonów 22 742 10 26 lub 693 373 216 chęć oddania zbędnych opakowań foliowych lub wypełnić formularz na stronie http://www.xella.pl/html/pol/pl/8207.php. Inwestor może zwrócić też folię nie tylko z palet produktów Xelli, ale również z materiałów innych producentów
Zgłaszający otrzymuje w przeciągu pięciu dni od daty zgłoszenia możliwe w jego przypadku rozwiązanie. Może być to odbiór z placu budowy przez przedstawiciela wskazanej przez Interseroh firmy recyklingowej lub w przypadku budów, których umiejscowienie nie daje możliwości odbioru folii przez lokalnego odbiorcę wskazanie najbliższego punktu skupu. Minimalna ilość folii opakowaniowej, która bezpłatnie znika z terenu budowy, to 1m³.
Zebrana folia musi być czysta, ponieważ tylko taka nadaje się do przetworzenia i ponownego wykorzystania. Warto więc wziąć to pod uwagę już na etapie organizowania placu budowy i wygospodarować na nim osobne miejsce przeznaczone na zbiórkę odpadów budowlanych do kontenera oraz miejsce na składowanie czystej folii do recyklingu.

Folia znika z budowy
Autor: Xella Polska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany