Na ratunek starym kamienicom
Ogólnopolski kongres konserwatorski stworzył koncepcję, zakładającą, że opieką nad zabytkami zajmą się samorządy. Stopniowe oddawanie władzy w tym temacie może pomóc w rewitalizacji wielu cennych obiektów. Odnawianiu starych budynków sprzyja również najnowsza technologia.
Warszawa z jednej strony może pochwalić się nowoczesnymi budynkami, z drugiej - obok nich w cieniu odbitego w szkle światła słonecznego stoją stare, zabytkowe, jeszcze przedwojenne kamienice i sypiące się budynki, tez posiadające swoją historię. Stolicy brakuje przejrzystej struktury przestrzennnej - trudno zdefiniować, gdzie jest jej część handlowa, gdzie artystyczna, a gdzie finansowa. Choć pewne tendencje zaczynają być dostrzegalne.
Artystyczna Praga
Prawa strona Warszawy stała się ostatnio bardzo popularna. Na "drugą" stronę Wisły chętnie ruszają artyści, ludzie sztuki. Praga jako jedyna niezniszczona podczas wojny część Warszawy wymaga jednak porządnej rewitalizacji i odnowienia, a co za tym idzie nakładu sporych inwestycji.
Gruntownej renowacji ciągle potrzebuje przede wszystkim ulica Ząbkowska, na której oprócz rosnących jak grzyby po deszczu artystycznych kawiarni, rośnie liczba starych, zmurszałych kamienic, w tym tych nadających się już tylko do wyburzenia, jak np. kamienicy pod nr 19. Budynek grozi zawaleniem, a mimo to zamieszkuje go jeszcze kilka rodzin. Trzeba jednak zauważyć, że Ząbkowska zmieniła już w pewnym stopniu swoje oblicze. Podziw może budzić efektowna elewacja kamienicy przy Ząbkowskij 7 czy Ząbkowskiej 2. Niestety, zaniedbanych i niedogrzanych kamienic jest na Pradze więcej.
Stare na nowe
Każda renowacja jest oczywiście szeroko zakrojonym i skrupulatnie zaplanowanym przedsięwzięciem budowlanym. W przypadku starych, zniszczonych budynków działania muszą być szczególnie przemyślane i wdrażane krok po kroku. Niezwykle ważne jest zastosowanie odpowiednich materiałów, a nawet całych systemów - proporcjonalnych do skali zaplanowanej renowacji. Dbałość o to, aby zabytki nie zniknęły z krajobrazu, stanowi narodowy obowiązek. Niestety wiele wspaniałych budynków ulega nieodwracalnym zmianom. Kruszeją tynki, pojawia się wilgoć, odpadają ozdabiające je rzeźby.
Szeroki wybór preparatów przeznaczonych do renowacji obiektów, umożliwia w pełni eliminację przyczyn powstawania wszelkich uszkodzeń i zniszczeń, niezależnie od tego, czy zabytkowa elewacja została naruszona przez upływ czasu, czy też zniszczona, na przykład wskutek powodzi.
Technika na pomoc tradycji
Nowe technologie i systemy wprowadzane przez producentów materiałów budowlanych stwarzają olbrzymie możliwości przy rewitalizacji nawet starych budynków. Firmy proponują obecnie kompleksowe rozwiązania. Na rynku dostępne są różnorodne propozycje wykorzystywanych przy renowacji zawilgoconych i zasolonych murów. W ofercie producentów znaleźć można szeroką gamę tynków renowacyjnych, produktów do renowacji fasad oraz do renowacji konstrukcji słupowo-ryglowych, występujących również pod nazwą mur pruski. Innym sprawdzonym pomysłem są systemy, niepowodujące kondensacji pary wodnej wewnątrz ocieplonego muru, dzięki czemu nadają się do stosowania zarówno w starych, jak i nowych budynkach.
Foto: Krzysztof Zasuwik