Na BUDMIE
Już wkrótce, 23-26 stycznia 2007 roku, Poznań stanie się światowym centrum branży budowlanej. Ponad 1200 wystawców z kilkudziesięciu krajów, mnóstwo nowości i wydarzeń towarzyszących - tak w skrócie można by opisać to, co będzie się działo podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA. W tym roku organizatorzy również przewidzieli dla uczestników wiele atrakcji.
Duża liczba nowości, szczególnie z takich branż jak stolarka okienna czy materiały budowlane - tego na pewno nie przeoczą goście poznańskich targów. Ale na uwagę zasługuje budownictwo sportowe - w tym roku pojawi się w stolicy Wielkopolski reprezentacja dwukrotnie silniejsza niż w latach ubiegłych. Odwiedzającym dotarcie do poszukiwanej oferty ułatwi podział terenu ekspozycji na czytelne segmenty tematyczne, takie jak np. salon materiałów budowlanych, stolarka okienna czy salon wykończenia.
Cztery targowe dni to jednak nie tylko zwiedzanie, lecz także liczne wydarzenia dla gości. Przygotowano je z myślą o wszystkich grupach uczestników: eksporterach, wykonawcach, samorządach, handlowcach, rzemieślnikach czy inwestorach indywidualnych.
Ciekawym przedsięwzięciem jest Investfield - Salon nieruchomości i inwestycji, skierowany do przedstawicieli samorządów. Na wydarzenie składać się będzie blok seminariów i prezentacji praktycznych rozwiązań problemów oraz wystawa ofert inwestycyjnych miast i regionów. W trakcie trzydniowych spotkań omówione zostaną takie tematy, jak rozwój regionalny, unijne dofinansowanie na rozwój lokalny, budowa dróg i autostrad, strefy ekonomiczne czy rewitalizacja miast i miasteczek. Interesującą propozycją dla samorządów jest również Centrum Budownictwa Sportowego - budownictwo sportowe i rekreacyjne.
Kadra inżynieryjno-techniczna znajdzie z pewnością coś dla siebie podczas Dni Inżyniera Budownictwa. Podczas spotkań będą poruszone tematy związane z rolą projektowania w procesie budowlanym, barierami w działalności inwestycyjnej, a także z procedurami dotyczącymi realizacji i odbioru obiektu budowlanego. Czyli wszystko to, z czym na co dzień spotyka się inżynier.
Specjalnie dla architektów i studentów architektury przygotowano cykl wykładów i prelekcji - Targowe Spotkania z Architekturą. Handlowcy będą mieli okazję poznać najlepsze marki budowlane i marki dystrybutorów materiałów budowlanych. A wszystko to podczas Dnia Dystrybutora. Nie zapomniano także o rzemieślnikach - do nich tematycznie skierowane będą Dzień Dekarza, Dzień Glazurnika, Rzemieślnicze Forum Budowlane. Podczas targów będzie można również zobaczyć na żywo, jak powstaje dom - czyli Budshow, przygotowany pod kątem inwestorów indywidualnych.
Ciekawą inicjatywę przygotowali również organizatorzy targów. Salon Ekspertów Budowlanych to wspólne stoisko firm stawiających na energooszczędność swoich produktów. Doradzać gościom będą specjaliści z m.in. takich firm jak: Austrotherm, Baumit, Ms Okna, Stiebel Eltron i wielu innych. Przedstawiciele firm powiedzą, jak zaprojektować i wybudować energooszczędny budynek, jakie technologie zastosować i z jakich materiałów. Specjaliści będą odpowiadać na pytania związane z energooszczędnością w budownictwie. - W Salonie Ekspertów Budowlanych zaprezentujemy nowoczesne metody izolacji cieplnej budynków, powiemy, jak zmniejszyć wydatki na energię oraz jak podwyższyć kategorię energooszczędności domu - zapowiada Aleksandra Witkowska z firmy Baumit. Działania mające na celu poprawienie standardu budynków mieszkalnych, produkcyjnych oraz użyteczności publicznej nakazuje wdrażana w życie dyrektywa Unii Europejskiej 2002/91/WE.
Targi zakończą się 26 stycznia. Patronat nad wydarzeniem objęło Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Ministrowie Budownictwa i Transportu.
Foto: MMaszner