MURATOR S.A. ogłasza konkurs architektoniczny
Wydawnictwo MURATOR S.A. organizuje ogólnopolski konkurs dla architektów na projekt wolno stojącego domu jednorodzinnego, zgodnego z zasadami poszanowania energii i ochrony środowiska - KONKURS DOM EKOLOGICZNY. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce o tak szerokim zasięgu, propagująca zasady budownictwa ekologicznego.
Patronat nad przedsięwzięciem objęły: Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Srodowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej. Organizację konkursu wspiera Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP oraz miesięcznik "Architektura-murator".
KONKURS DOM EKOLOGICZNY ma na celu upowszechnienie i rozpropagowanie nowoczesnych rozwiązań ekologicznych w budownictwie jednorodzinnym. Jest odpowiedzią na przyjętą w ubiegłym roku dyrektywę Parlamentu i Rady Unii Europejskiej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, która zobowiązuje państwa członkowskie UE do wprowadzenia od 31 grudnia 2020 roku we wszystkich nowych budynkach niemal zerowego zużycia energii. Dla osiągniecia tego celu wyznaczono terminy pośrednie, w których będzie prowadzona kontrola stanu realizacji postanowień. Pierwszy, rok 2013, jest terminem wejścia w życie i obowiązywania przepisów wdrażających tę dyrektywę.
- Od 2013 roku w Polsce nie będzie można uzyskać pozwolenia na budowę domu, który dzisiaj jest standardem. Jeśli przyjmiemy, że średnia długość budowy domu trwa dwa lata, osoby planujące jego budowę już dzisiaj muszą wziąć pod uwagę przepisy unijne dotyczące energooszczędności. Mamy nadzieję, że KONKURS DOM EKOLOGICZNY będzie zachętą do projektowania nowoczesnych domów jednorodzinnych spełniających owe wymagania - mówi Anna Wronska, redaktor naczelna miesięcznika "Murator".
Projekty zgłaszane do konkursu powinny spełniać następujące kryteria:
- niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu
- wykorzystanie odnawialnych zródeł energii do eksploatacji
- umożliwienie racjonalnego gospodarowania wodą
- zapewnienie mieszkańcom komfortu i zdrowych warunków życia
- minimalizowanie negatywnego wpływu budynku na środowisko naturalne
- przyjazne współistnienie architektury z naturalnym otoczeniem
Główna nagroda w konkursie wynosi 50 000 złotych.
Jury w składzie:
architekt Jerzy Grochulski (przewodniczący),prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP
architekt Paweł Detko (sędzia referent), Oddział Warszawski SARP
Anna Kamińska, redaktor naczelna Grupy Tytułów Murator
architekt Bartłomiej Kisielewski, Polish Green Building Council
architekt Robert Konieczny, Oddział Katowicki SARP
architekt Piotr Kuczia
dr inż. adiunkt Aleksander Panek, prezes zarządu Narodowej Agencji Poszanowania Energii, wiceprezes Fundacji Poszanowania Energii
architekt Ewa Porębska, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-Murator”, członek zarządu MURATOR S.A.
przyzna także wyróżnienia i nagrody rzeczowe. Honorową nagrodę miesięcznika "Murator" otrzyma projekt, który zwycięży w plebiscycie dla czytelników.
Architekci z całej Polski mogą nadsyłać prace do 25 sierpnia, rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w październiku 2011 roku.
Wydawnictwo MURATOR S.A. ma bogate, wieloletnie doświadczanie w organizacji konkursów architektonicznych. Od 1994 roku powołana przez nie Fundacja DOM DOSTĘPNY przez dziesięć lat organizowała Konkurs DOM DOSTĘPNY, który przyczynił się do popularyzacji racjonalnego budownictwa jednorodzinnego. Organizator KONKURSU DOM EKOLOGICZNY ma nadzieję, że dzięki tej inicjatywie także nowoczesne rozwiazania ekologiczne staną się bardziej dostępne.
Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się na stronie Murator.pl/domekologiczny