Murale w Gdańsku. Europejski Festiwal Malarstwa Monumentalnego „Monumental Art” Gdańsk-Zaspa

2011-07-08 16:40
Murale w Gdańsku. Europejski Festiwal Malarstwa Monumentalnego „Monumental Art” Gdańsk-Zaspa
Autor: GDAŃSK 2016 - miejska instytucja kultury

Tegoroczna III edycja festiwalu malarstwa wielkoformatowego Monumental Art odbędzie się na gdańskiej Zaspie 4–15 lipca. W tym roku na amatorów murali czeka prawdziwa gratka – po kolekcji osobiście oprowadzać będą mieszkańcy osiedla. Największa polska kolekcja murali, po wzbogaceniu o tegoroczne prace artystów z Włoch, Francji, Szwecji i Brazylii oraz uczniów Gdańskiej Szkoły Muralu, liczyć będzie już 30 murali.

Mural – sztuka na ścianach wieżowców

Mural to dzieło dekoracyjnego malarstwa ściennego, zwykle monumentalne. Muralem są również wielkoformatowe grafiki na ścianach budynków. Murale mogą np. reklamować produkty, wydarzenia (murale poświęcone Marii Skłodowskiej-Curie, mural na cześć Fryderyka Chopina czy Powstania Śląskiego), bądź być odzwierciedleniem fantazji twórcy.

Ideą Festiwalu Monumental Art jest przekształcenie osiedla mieszkaniowego na gdańskiej Zaspie w największą w Europie galerię malarstwa wielkoformatowego. Monumental Art to jedyna impreza tego typu, na której artyści mają do dyspozycji tak ogromne przestrzenie do malowania murali (min. 160 m.kw) – opowiada Piotr Szwabe, kurator przedsięwzięcia, gdański malarz i animator kultury.

„Lokalni przewodnicy” po osiedlu murali

Tegoroczna edycja będzie jedyna w swoim rodzaju – po kolekcji murali po raz pierwszy oprowadzą nas wyjątkowi przewodnicy – mieszkańcy Zaspy. Wiosną tego roku Gdańska Szkoła Muralu we współpracy z Miejską Instytucją Kultury Gdańsk 2016, uruchomiła program „Lokalni Przewodnicy”, którego celem było stworzenie grupy przewodników składającej się z mieszkańców osiedla.
Do udziału w szkoleniu zgłosiło się kilkudziesięciu chętnych. Mieszkańcy-przewodnicy przez dwa miesiące poznawali historię powstania galerii i poszczególnych murali, a także samej dzielnicy. Wielu z nich przygotowywało własne trasy zwiedzania murali.

Podczas trwania festiwalu sztuki Monumental Art zwiedzanie z Lokalnymi Przewodnikami odbywać się będzie każdego dnia (4-15 lipca 2011). Spacery po osiedlu Zaspa zaczynają się o godzinie 18.00, sprzed klubu Plama GAK, ul. Pilotów 11.

Kulminacyjnym punktem imprezy ma być wernisaż w formie pochodu. Organizatorzy zapraszają wszystkich 15 lipca na godzinę 17.00 – start przy ulicy Dywizjonu 303 17c.

Gdańsk polską stolicą muralu

To w Gdańsku zaczęły powstawać pierwsze murale; tu powstała mocna grupa artystów związanych z tym zjawiskiem. Są wśród nich m.in.: Iwona Zając, Mariusz Waras (m-city), Piotr Szwabe, czy Rafał Roskowiński, który w latach 90-tych powołał do życia Pracownię Muralu przy Nadbałtyckim Centrum Kultury.

Pierwsze murale na blokach gdańskiej dzielnicy Zaspa pojawiły się z okazji 1000-lecia Miasta Gdańska. Jego pomysłodawcą był Rafał Roskowiński. Idea malowania Zaspy i stworzenia tam jedynej na świecie kolekcji murali na blokach, powróciła w 2009 roku za sprawą porozumienia Biura Europejskiej Stolicy Kultury Gdańsk 2016 z Piotrem Szwabe, który jest kuratorem Festiwalu Monumental Art.

Kto w tym roku będzie tworzył murale na Zaspie? - Artyści III edycji Festiwalu Monumental Art

  • Prozak (Brazylia) – mural na bloku przy ulicy Pilotów 14a,
  • Remed (Francja) – mural na bloku przy ulicy Pilotów 10h,
  • Dem (Włochy) – mural na bloku przy ulicy Dywizjonu 303 17c,
  • Run (Włochy) – mural na bloku przy ulicy Pilotów 5a,
  • Ekta (Szwecja) – mural na bloku przy ulicy Pilotów 8a.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej