Murale w Gdańsku. Europejski Festiwal Malarstwa Monumentalnego „Monumental Art” Gdańsk-Zaspa

2011-07-08 16:40
Murale w Gdańsku. Europejski Festiwal Malarstwa Monumentalnego „Monumental Art” Gdańsk-Zaspa
Autor: GDAŃSK 2016 - miejska instytucja kultury

Tegoroczna III edycja festiwalu malarstwa wielkoformatowego Monumental Art odbędzie się na gdańskiej Zaspie 4–15 lipca. W tym roku na amatorów murali czeka prawdziwa gratka – po kolekcji osobiście oprowadzać będą mieszkańcy osiedla. Największa polska kolekcja murali, po wzbogaceniu o tegoroczne prace artystów z Włoch, Francji, Szwecji i Brazylii oraz uczniów Gdańskiej Szkoły Muralu, liczyć będzie już 30 murali.

Mural – sztuka na ścianach wieżowców

Mural to dzieło dekoracyjnego malarstwa ściennego, zwykle monumentalne. Muralem są również wielkoformatowe grafiki na ścianach budynków. Murale mogą np. reklamować produkty, wydarzenia (murale poświęcone Marii Skłodowskiej-Curie, mural na cześć Fryderyka Chopina czy Powstania Śląskiego), bądź być odzwierciedleniem fantazji twórcy.

Ideą Festiwalu Monumental Art jest przekształcenie osiedla mieszkaniowego na gdańskiej Zaspie w największą w Europie galerię malarstwa wielkoformatowego. Monumental Art to jedyna impreza tego typu, na której artyści mają do dyspozycji tak ogromne przestrzenie do malowania murali (min. 160 m.kw) – opowiada Piotr Szwabe, kurator przedsięwzięcia, gdański malarz i animator kultury.

„Lokalni przewodnicy” po osiedlu murali

Tegoroczna edycja będzie jedyna w swoim rodzaju – po kolekcji murali po raz pierwszy oprowadzą nas wyjątkowi przewodnicy – mieszkańcy Zaspy. Wiosną tego roku Gdańska Szkoła Muralu we współpracy z Miejską Instytucją Kultury Gdańsk 2016, uruchomiła program „Lokalni Przewodnicy”, którego celem było stworzenie grupy przewodników składającej się z mieszkańców osiedla.
Do udziału w szkoleniu zgłosiło się kilkudziesięciu chętnych. Mieszkańcy-przewodnicy przez dwa miesiące poznawali historię powstania galerii i poszczególnych murali, a także samej dzielnicy. Wielu z nich przygotowywało własne trasy zwiedzania murali.

Podczas trwania festiwalu sztuki Monumental Art zwiedzanie z Lokalnymi Przewodnikami odbywać się będzie każdego dnia (4-15 lipca 2011). Spacery po osiedlu Zaspa zaczynają się o godzinie 18.00, sprzed klubu Plama GAK, ul. Pilotów 11.

Kulminacyjnym punktem imprezy ma być wernisaż w formie pochodu. Organizatorzy zapraszają wszystkich 15 lipca na godzinę 17.00 – start przy ulicy Dywizjonu 303 17c.

Gdańsk polską stolicą muralu

To w Gdańsku zaczęły powstawać pierwsze murale; tu powstała mocna grupa artystów związanych z tym zjawiskiem. Są wśród nich m.in.: Iwona Zając, Mariusz Waras (m-city), Piotr Szwabe, czy Rafał Roskowiński, który w latach 90-tych powołał do życia Pracownię Muralu przy Nadbałtyckim Centrum Kultury.

Pierwsze murale na blokach gdańskiej dzielnicy Zaspa pojawiły się z okazji 1000-lecia Miasta Gdańska. Jego pomysłodawcą był Rafał Roskowiński. Idea malowania Zaspy i stworzenia tam jedynej na świecie kolekcji murali na blokach, powróciła w 2009 roku za sprawą porozumienia Biura Europejskiej Stolicy Kultury Gdańsk 2016 z Piotrem Szwabe, który jest kuratorem Festiwalu Monumental Art.

Kto w tym roku będzie tworzył murale na Zaspie? - Artyści III edycji Festiwalu Monumental Art

  • Prozak (Brazylia) – mural na bloku przy ulicy Pilotów 14a,
  • Remed (Francja) – mural na bloku przy ulicy Pilotów 10h,
  • Dem (Włochy) – mural na bloku przy ulicy Dywizjonu 303 17c,
  • Run (Włochy) – mural na bloku przy ulicy Pilotów 5a,
  • Ekta (Szwecja) – mural na bloku przy ulicy Pilotów 8a.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej