Mostostal Warszawa buduje dla Elektrowni Opole

2011-07-26 12:03
Elektrownia Wodna Janowice
Autor: Mostostal Warszawa SA Elektrownia wodna w Janowicach

Mostostal Warszawa i PGE Elektrownia Opole podpisały kontrakt na budowę instalacji do bezpośredniego podawania biomasy w PGE Elektrownia Opole. Wartość prac wynosi ponad 53 ml złotych.

Mostostal Warszawa zrealizuje projekt dla PGE Elektrownia Opole projekt o nazwie: "Budowa instalacji do bezpośredniego podawania biomasy do kotła nr 2 w PGE Elektorwnia Opole SA". Realizacja jest inwestycją, która stanowi przykład nowej generacji instalacji biomasowych. Przedsięwzięcie umożliwi Elektrowni Opole wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych.
W ramach kontraktu Mostostal Warszawa wykona gospodarkę magazynową, która umożliwi przyjęcie i magazynowanie biomasy oraz układu rozdrabniania. Ponadto,prace budowlane obejmą wykonanie instalacji palnikowej kotła K-2 oraz układu zasilania, dzięki którym biomasa zostanie spalona razem z pyłem węglowym w kotle.
Kontrakt zostanie zrealizowany przez konsorcjum: Mostostal Warszawa SA (lider), oraz partnerzy: Przedsiębiorstwo Modernizacji Urządzeń Energetycznych "REMAK" i Przedsiębiorstwo Inwestycyjno-Remontowym Energetyki i Przemysłu "REMAK-ROZRUCH".
Prace budowlane mają potrwać do listopada 2012 roku. Całkowita wartość kontraktu wynosi 53,35 mln złotych brutto.

Energia odnawialna produkowana w PGE Elektrownia Opole

Energia odnawialna jest wytwarzana w procesie współspalania biomasy. Biomasa jest pochodzenia roślinnego i z upraw roślin energetycznych oraz pozostałości z produkcji rolnej.
Tak pozyskana biomasa przechowywana jest poza elektrownią, a jej udział wagowy w ogólnym bilansie nie przekracza 8%.

Biomasa wytwarzana w PGE Elektrowni Opole

Biomasa kontraktowana obecni w PGE Elektrowni Opole wynosi ok. 150 tys. ton rocznie. Od 2012 roku elektrownia planuje zwiększyć tę ilość do 300 tys. ton. W tym celu niezbędne jest uruchomienie instalacji do bezpośredniego podawania i spalania biomasy w kotle.
Podstawowym paliwem do tej instalacji będzie pelet z surowców pochodzenia rolniczego (słomy, otrąb, itp.).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej