Montaż okien: zostań mistrzem! Program szkoleniowy i turniej

2011-08-11 17:54
Mistrz montażu okien
Autor: Mariusz Bykowski/Murator S.A.

Każdego dnia w polskich domach montowanych jest średnio około 50 tysięcy okien i drugie tyle drzwi. Zajmuje się tym codziennie kilkadziesiąt tysięcy ekip montażowych w całym kraju. Czy zawsze montaż okien jest dobry? Niestety nie... Ale to ma się zmienić. Rusza program szkoleniowy dla monterów. A już wkrótce swoje umiejętności montażyści będą mogli sprawdzić podczas Pikniku Branżowego w Kazimierzu Dolnym (10.09), także w turnieju na mistrza montażu okien.

Za zmieniającymi się technologiami budowy domów nie nadąża szkolnictwo zawodowe. Nie dopracowaliśmy się jak dotąd podręczników montażowych ani norm, które regulowałyby zasady poprawnego montażu drzwi i okien energooszczędnych. Wyszkolonych kadr montażystów, którzy potrafiliby nowoczesne okna montować współczesnymi metodami i narzędziami montażowymi nie ma więc zbyt wiele. Efektem tego są liczne usterki montażowe zgłaszane każdego dnia przez użytkowników i inwestorów. Reklamacje te niestety zbyt często wciąż są słuszne.

Montaż okien - zostań mistrzem montażu
Autor: Mariusz Bykowski/Murator S.A. Poprawny montaż okna wcale nie jest taki prosty...

Najczęstsze błędy popełniane podczas montażu okien energooszczędnych

Jakie są najczęstsze błędy? Niepoprawne osadzenie okien, brak odpowiedniego ich podparcia w murze, brak ciągłości warstwy izolacyjnej czy złe uszczelnienie strefy podparapetowej – to najczęściej zgłaszane usterki. Powszechnym jednak zaniedbaniem wykonawców montaży, niezauważanym nawet przez użytkowników, jest brak zabezpieczenia warstwy ocieplenia wokół okien (pianki) przed wnikaniem w nią pary wodnej, co powoduje zawilgocenie i rozwój pleśni nie tylko w tej warstwie, ale też na wewnętrznej stronie ościeży. A wystarczyłoby dla uniknięcia tego wykonać montaż warstwowy, w którym warstwa ocieplenia zabezpieczona będzie warstwą paroszczelną od środka (np. silikonem) i warstwą paroprzepuszczalną od zewnątrz (np. akrylem). Są to bardzo proste działania, nie wymagające jakiegoś znaczącego nakładu środków i czasu, a bardzo skutecznie chroniące przed przykrymi konsekwencjami rozwoju grzybów i pleśni wokół okien. Dlaczego więc nie są wykonywane przez montażystów? Bo jak dotąd nikt ich nie kształcił i nie wytłumaczył nawet podstawowych zasad montażu okien energooszczędnych.

Montaż okien - program edukacyjny 

Grupa wiodących firm branży stolarki budowlanej podjęła właśnie inicjatywę finansowania programu edukacyjnego Mistrzowie Montażu. W ramach programu opracowywane są podręczniki dla montażystów, uruchomione zostaje doradztwo i szkolenia zawodowe, a wykształceni montażyści będą poddawać swoje umiejętności zawodowe pod ocenę ekspertów programu. Pozytywnie zweryfikowani otrzymają honorowy tytuł Mistrza Montażu i będą polecani każdemu inwestorowi, który będzie chciał mieć pewność, że jego okna zamontowane zostaną przez uznanego fachowca.
A dlaczego firmy będą inwestować w umiejętności montażystów?

- Stworzenie silnej grupy zawodowej montażystów okien, gdzie barierą wejścia byłaby wiedza o fizyce budowli i o zasadach montażu okien oraz praktyka poparta referencjami klientów wydaje się bezcenne - ocenia Leszek Gierszewski, prezesa firmy Drutex. - Profesjonalny montaż jest bowiem szczególnie ważny w sytuacji, gdy współczesny wysoce konkurencyjny rynek i wyedukowany klient oczekuje stolarki o najwyższej jakości, cechującej się nie tylko walorami estetycznymi, ale również ponadprzeciętną funkcjonalnością, bezpieczeństwem i energooszczędnością. Wykształceni montażyści o potwierdzonych kwalifikacjach będą podnosić prestiż stolarki i kulturę montażu.

Rusza program Mistrzowie Montażu
Autor: DRUTEX Leszek Gierszewski, prezes firmy Drutex

- Wiedza wykonawcy jest kluczowa. Dotyczy to zresztą każdego specjalisty budowlanego, którego umiejętności są gwarancją dobrze wykonanej pracy - uważa Andrzej Ulfig, prezes zarządu SELENY SA. - Znam co najmniej trzy powody dla których warto kształcić montażystów. Po pierwsze dla zadowolenie klienta - inwestora. To tylko na pierwszy rzut oka banalne stwierdzenie. Ten zadowolony klient poleci okna danego producenta następnemu. A wykonawca – montażysta będzie miał dzięki temu kolejne zlecenie. Drugi powód to dla satysfakcji producentów okien, drzwi, profili, parapetów, pianek poliuretanowych, silikonów etc… Wykształcony montażysta to gwarancja dobrze wykonanej usługi, czyli wpływ na postrzeganą jakość produkowanych materiałów. Im lepiej wykonana usługa, tym więcej klientów. No i trzeci powód, to sam montażysta. Działamy na bardzo konkurencyjnym rynku…

- Ponieważ to się opłaca! Jak wynika ze statystyk producentów stolarki nawet 60% zgłoszeń reklamacyjnych związanych jest z wadami montażowymi. Obsługa reklamacji jest bardzo kosztowna, więc lepiej wydać pieniądze na kształcenie montażystów niż na ciągłe naprawianie ich błędów - tłumaczy Piotr Kosmowski, manager produktu w firmie G-U. - Jeszcze kosztowniejsza niż obsługa reklamacji jest dla producenta stolarki utrata rynku zbytu przez rozpowszechnienie się opinii, że jego okna są złe. Zbudowanie lub odbudowanie dobrego wizerunku to bardzo poważne nakłady finansowe. Z kolei dobra robota sama się chwali, co procentuje nowymi klientami.

Rusza program Mistrz Montażu
Autor: Selena SA Andrzej Ulfig, prezes zarządu SELENY SA

Ogólnopolski Turniej Mistrzów Montażu Okien i Piknik Branżowy w Kazimierzu Dolnym

Pierwszym działaniem weryfikujących umiejętności montażystów jest Ogólnopolski Turniej Mistrzów Montażu, na który zaproszono ekipy z całej Polski. Wobec ekspertów z Instytutu Techniki Budowlanej i związku branżowego najlepsi montażyści zaprezentują swoje umiejętności i technikę montowania ciepłych okien. Zadaniem uczestników konkursu będzie zamontowanie okien energooszczędnych w warstwie ocieplenia muru, co jest mało popularną jeszcze techniką montowania stolarki budowlanej, ale w dobie wymagao budownictwa energooszczędnego, umiejętnośd ta jest montażyście wręcz niezbędna. W jakim stopniu posiedli ją najlepsi fachowcy, to oceni właśnie Komisja konkursowa pod przewodnictwem specjalistów Instytutu Techniki Budowlanej. Finaliści Turnieju otrzymają w dowód uznania właściwego uprawiania sztuki budowlanej, wyjątkową statuetkę, o wysokości dokładnie takiej, jak słynne Oskary filmowe (35 cm). Także z tego powodu śmiało można te nagrody nazwad Oskarami Montażowymi.

Turniej odbędzie się 10 września w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, w siedzibie Domu Dziennikarza. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Analiz Branżowych. Gospodarzem miejsca i komentatorem bojów montażowych będzie znany angielski monter stolarki – Kevin Aiston. Turniejowi towarzyszył będzie całodzienny Piknik Branżowy, bo zaproszeni są także montażyści i sprzedawcy stolarki, którzy jeszcze nie poddadzą się kwalifikacjom, ale chcieliby otrzymać informacje i materiały o zasadach poprawnego montażu okien. Spotka się tu liczne grono ekspertów i technologów, którzy chętnie odpowiedzą na każde pytanie z tego zakresu. Organizatorzy zapraszają do Kazimierza również wszystkich tych, którzy zawodowo związani są z branżą budowlaną i chcieliby zgłębić tajniki montażu ciepłych okien.

Aby wziąć udział w Pikniku Branżowym oraz w Turnieju Monterskim, należy do dnia 31 sierpnia wysłać swoje zgłoszenie na adres e-mail: [email protected]. Udział w pikniku jest całkowicie bezpłatny.

Montaż okien: zostań mistrzem! Program szkoleniowy i turniej.
Autor: brak danych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany