Monitoring Rynku Budowlanego - podsumowanie

2007-12-03 15:46
Monitoring Rynku Budowlanego
Autor: ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

30 października 2007 r. - już po raz dziesiąty - w warszawskim hotelu Novotel odbyła się konferencja Monitoring Rynku Budowlanego. W tegorocznej edycji skupiono się na najważniejszych tematach dotyczących polskiego budownictwa, a w szczególności na szansach i możliwościach jakie daje organizacja EURO 2012. Organizatorem spotkania była firma ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

Coroczne spotkania, pod honorowym patronatem ministra budownictwa, stały się platformą wymiany profesjonalnej informacji biznesowej między uczestnikami szeroko rozumianego rynku budowlano-inwestycyjnego. Od lat, pod hasłami rozwoju i analiz budownictwa, spotykają się tu osoby reprezentujące rozmaite specjalizacje. W tym roku konferencję zaszczycili swą obecnością minister Piotr Styczeń, Dyrektor Departamentu Rynku Budowlanego i Techniki - Andrzej Warwas, przedstawiciele instytucji pozarządowych, deweloperzy, producenci, jak również zrzeszenia i organizacje gromadzące osoby zainteresowane innowacjami w budownictwie.

Konferencję rozpoczęto od prezentacji i analizy danych obrazujących aktualną sytuację w budownictwie w aspekcie 3-letniego członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Małgorzata Walczak, Dyrektor Generalna ASM, na zakończenie prezentacji poruszyła temat dotyczący budownictwa inżynieryjnego w aspekcie Euro 2012.

W drugiej części konferencji omówiony został jeden z najczęściej ostatnio poruszanych tematów - problem zatrudnienia w sektorze budowlanym. Odpływ pracowników do innych krajów UE (kwestia wynagrodzeń, warunków pracy), a także zbyt mała liczba absolwentów szkół technicznych stanowi główne źródło problemu rekrutacji. Główne wnioski z dyskusji publiczności z przedstawicielami różnych podmiotów mających wpływ na obraz zatrudnienia w budownictwie to: polskie szkolnictwo potrzebuje wsparcia ze strony samych przedsiębiorców, którzy wskazać mogą jakich specjalistów w najwyższym stopniu im brakuje, co będzie podstawą do tworzenia klas o określonym profilu zawodowym.

Tak jak niegdyś wszystkie drogi prowadziły do Rzymu, tak podczas konferencji wszystkie tematy prowadziły do jednego - Euro 2012! Podstawowe pytanie jakie zadajemy sobie wszyscy brzmi: Czy zdążymy?

Porównanie tego, co w inżynierii drogowej zostało dokonane w ostatnich 6 latach z tym, co należy wykonać przed Euro 2012 wykazało, że do roku 2012 Polska musi wybudować 3 razy więcej autostrad i 28 razy więcej dróg szybkiego ruchu niż w poprzedniej sześciolatce... Wnioski nie wymagają specjalnego komentarza: w roku 2007 nie oddano do użytku nawet kilometra nowej autostrady!

Realizacja tak ambitnych planów wymaga pokonania licznych zagrożeń: problemów rekrutacyjnych, braku odpowiedniej ilości materiałów budowlanych, a także ograniczeń legislacyjnych. Analiza porównawcza sytuacji przed i po mistrzostwach w Portugalii i Grecji pokazała, że wsparcie ze strony ustawodawcy (krótkie i przejrzyste dokumenty i ustawy) oraz władzy wykonawczej (szybki i konsekwentne działanie) są nieodzowne, jeśli Polska chce istotnie witać kibiców jako gospodarz EURO 2012.

Na konferencji podano również kilka przykładów tego - jak sami inwestorzy budowlani mogą wesprzeć Polskę w przygotowaniach do EURO. Jak rozwijać sieć hoteli i ośrodków rekreacyjnych i o tym, że partnerstwo publiczno-prywatne może być efektywne.

Duża frekwencja uczestników konferencji pokazuje, że polska branża budowlana konsoliduje się oraz ma ciągłą potrzebę poszerzania i praktykowania swojej wiedzy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej