Monitoring Rynku Budowlanego - podsumowanie

2007-12-03 15:46
Monitoring Rynku Budowlanego
Autor: ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

30 października 2007 r. - już po raz dziesiąty - w warszawskim hotelu Novotel odbyła się konferencja Monitoring Rynku Budowlanego. W tegorocznej edycji skupiono się na najważniejszych tematach dotyczących polskiego budownictwa, a w szczególności na szansach i możliwościach jakie daje organizacja EURO 2012. Organizatorem spotkania była firma ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

Coroczne spotkania, pod honorowym patronatem ministra budownictwa, stały się platformą wymiany profesjonalnej informacji biznesowej między uczestnikami szeroko rozumianego rynku budowlano-inwestycyjnego. Od lat, pod hasłami rozwoju i analiz budownictwa, spotykają się tu osoby reprezentujące rozmaite specjalizacje. W tym roku konferencję zaszczycili swą obecnością minister Piotr Styczeń, Dyrektor Departamentu Rynku Budowlanego i Techniki - Andrzej Warwas, przedstawiciele instytucji pozarządowych, deweloperzy, producenci, jak również zrzeszenia i organizacje gromadzące osoby zainteresowane innowacjami w budownictwie.

Konferencję rozpoczęto od prezentacji i analizy danych obrazujących aktualną sytuację w budownictwie w aspekcie 3-letniego członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Małgorzata Walczak, Dyrektor Generalna ASM, na zakończenie prezentacji poruszyła temat dotyczący budownictwa inżynieryjnego w aspekcie Euro 2012.

W drugiej części konferencji omówiony został jeden z najczęściej ostatnio poruszanych tematów - problem zatrudnienia w sektorze budowlanym. Odpływ pracowników do innych krajów UE (kwestia wynagrodzeń, warunków pracy), a także zbyt mała liczba absolwentów szkół technicznych stanowi główne źródło problemu rekrutacji. Główne wnioski z dyskusji publiczności z przedstawicielami różnych podmiotów mających wpływ na obraz zatrudnienia w budownictwie to: polskie szkolnictwo potrzebuje wsparcia ze strony samych przedsiębiorców, którzy wskazać mogą jakich specjalistów w najwyższym stopniu im brakuje, co będzie podstawą do tworzenia klas o określonym profilu zawodowym.

Tak jak niegdyś wszystkie drogi prowadziły do Rzymu, tak podczas konferencji wszystkie tematy prowadziły do jednego - Euro 2012! Podstawowe pytanie jakie zadajemy sobie wszyscy brzmi: Czy zdążymy?

Porównanie tego, co w inżynierii drogowej zostało dokonane w ostatnich 6 latach z tym, co należy wykonać przed Euro 2012 wykazało, że do roku 2012 Polska musi wybudować 3 razy więcej autostrad i 28 razy więcej dróg szybkiego ruchu niż w poprzedniej sześciolatce... Wnioski nie wymagają specjalnego komentarza: w roku 2007 nie oddano do użytku nawet kilometra nowej autostrady!

Realizacja tak ambitnych planów wymaga pokonania licznych zagrożeń: problemów rekrutacyjnych, braku odpowiedniej ilości materiałów budowlanych, a także ograniczeń legislacyjnych. Analiza porównawcza sytuacji przed i po mistrzostwach w Portugalii i Grecji pokazała, że wsparcie ze strony ustawodawcy (krótkie i przejrzyste dokumenty i ustawy) oraz władzy wykonawczej (szybki i konsekwentne działanie) są nieodzowne, jeśli Polska chce istotnie witać kibiców jako gospodarz EURO 2012.

Na konferencji podano również kilka przykładów tego - jak sami inwestorzy budowlani mogą wesprzeć Polskę w przygotowaniach do EURO. Jak rozwijać sieć hoteli i ośrodków rekreacyjnych i o tym, że partnerstwo publiczno-prywatne może być efektywne.

Duża frekwencja uczestników konferencji pokazuje, że polska branża budowlana konsoliduje się oraz ma ciągłą potrzebę poszerzania i praktykowania swojej wiedzy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej