Monitoring Rynku Budowlanego - analiza rynku, trendy i prognozy dla budownictwa
Kondycja i przyszłość polskiego budownictwa ze szczególnym uwzględnieniem rynku mieszkaniowego oraz nowoczesne formy finansowania branży budowlanej były ważniejszymi tematami na tegorocznej konferencji ASM.
Prezentacje prelegentów na konferencji dotyczyły analizy rynku budowlanego w ostatnich latach. Próbowano również robić prognozy na kolejne. Na tle pozostałych krajów europejskich Polska wypada bardzo korzystnie z 8,2% dynamiką produkcji budowlanej w ciągu ostatnich 4 lat (na podstawie GUS). Chociaż w prognozach ASM widoczny jest spadek produkcji budowlano-montażowej i jej sprzedaży na rok bieżący i 2013.
Prelegenci omówili poszczególne rynki: biurowy, magazynowy, hoteli i centrów handlowych. Mimo zauważalnych trudności na tych rynkach, wciąż nie można mówić o poważnym kryzysie popytu.
Uczestnicy zwracali uwagę na poprawę jakości promocji budownictwa. Oczywiście tu przede wszystkim przysłużyły się inwestycje realizowane na EURO, modernizacja i realizacja infrastruktury drogowej i kolejowej.
Jako rozwojowy był przedstawiony temat energetyki, zaprezentowano prognozę zapotrzebowania na moc oraz planowane wyłączanie bloków energetycznych do 2030 roku, planowane inwestycje kluczowych koncernów energetycznych w Polsce do 2020 roku, oraz planowaną wielkość wydobycia gazu łupkowego po 2020 roku.
Największą dyskusję wzbudziło podsumowanie programu Rodzina na swoim. Czy budownictwo mieszkaniowe w Polsce potrzebuje wspracia? Czym można zastapić program Rodzina na swoim? Uczestnicy panelu dyskusyjnego próbowali zaproponować rozwiązania wspierające polskie budownictwo mieszkaniowe.
Konferencja Monitoring rynku budowlanego po raz kolejny stworzyła okazję na integrację branży budowlanej i nawiązanie kontaktów biznesowych.